Haberi Paylaş

AP'nin Telefon Görüşmelerinin Gizlice Kaydedilmesi

Güncel Haberler

AP'nin Telefon Görüşmelerinin Gizlice Kaydedilmesi

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Associated Press (AP) haber ajansının telefon görüşmelerinin Adalet Bakanlığının son derece önemli bir ulusal güvenlik açığıyla ilgili soruşturma kapsamında kaydedildiğini söyledi.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Associated Press (AP) haber ajansının telefon görüşmelerinin Adalet Bakanlığının son derece önemli bir ulusal güvenlik açığıyla ilgili soruşturma kapsamında kaydedildiğini söyledi.

Adalet Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Holder, konunun, şimdiye kadar gördüğü en ciddi ulusal güvenlik açıklarından biri olduğunu ve Amerikan halkını risk altına soktuğunu açıkladı.

Holder, bilgi sızmasını önlemek için ivedilikle ve sert önlemler almak zorunda kaldıklarını belirtti.

Olası bir çıkar çatışmasını önlemek, soruşturmanın bağımsız bir biçimde yapılmasını sağlamak amacıyla soruşturmadan çekildiğini ifade eden Holder, Haziran 2012'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından sorgulandığını ve AP'nin telefon kayıtlarının kaydedilmesi kararının yardımcısı James Cole tarafından alındığını söyledi.

Soruşturma, AP'nin El-Kaide lideri Usame bin Ladin'in ölüm yıl dönümünde Yemen'deki bir bombalı saldırıyı önlemek için düzenlenen Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) operasyonu ile ilgili ayrıntıları içeren 7 Mayıs 2012 tarihli haberinde kullandığı bilgi kaynaklarını bulmak için düzenlenmişti.

AP Üst Yöneticisi (CEO) Gary Pruitt, Holder'a gönderdiği mektupta, Adalet Bakanlığının, muhabirlerinin telefon kayıtlarını gizlice ele geçirmesini, "daha önce eşi benzeri görülmemiş, çok büyük bir ihlal" olarak nitelemiş, telefon kayıtlarının iade edilmesini ve kopyalarının imhasını talep etmişti.

Pruitt, Adalet Bakanlığının ele geçirdiği kayıtlar arasında AP'nin New York, Washington ve Hartford kentlerindeki ofisleri ile Temsilciler Meclisi'ndeki bürosu dahil 20 telefon hattından Nisan-Mayıs 2012'de yapılan konuşmaların yanı sıra muhabirlerin görüşmelerinin de bulunduğunu belirtti.

Pruitt mektubunda şunları yazmıştı:

"AP ve muhabirlerinin telefon görüşmelerinin gizlice kaydedilmesi hiçbir şekilde haklı gösterilemez. Söz konusu kayıtlar, AP ve muhabirlerinin 2 aylık bir sürede haber yapmak için gizli kaynaklarla görüşmelerini de içermekte ve haber ajansının bilgi toplama etkinlikleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Hükümetin bu etkinlikleri öğrenmeye hakkı yoktur."

-Siyasetçiler, sert tepki gösterdi-

Adalet Bakanlığının AP'nin telefon kayıtlarını kaydetmesine siyasetçilerden de sert tepki geldi.

Cumhuriyetçi Parti'den Reince Priebus, Holder'ı ABD Anayasası'nın basın özgürlüğünü garanti altına alan ilk maddesini ihlal etmekle suçlayarak istifaya çağırdı.

Senato'nun Adalet Komitesi Başkanı Senatör Patrick Leahy de iddialardan dolayı büyük rahatsızlık duyduğunu ve hükümetin konu ile ilgili bir an önce açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Başkan Barack Obama'nın AP'nin telefonlarının kaydedildiğiyle ilgili ancak pazartesi günü basından bilgi sahibi olduğunu ileri sürdü.

Obama'nın her zaman basın özgürlüğünden yana olduğuna işaret eden Carney,

"Başkan Obama, araştırmacı gazetecilik için basın mensuplarının özgür olması gerektiğine inanıyor. Obama, aynı zamanda ulusal güvenlik çıkarlarının korunması için gizli bilgilerin gizli kalmasına da büyük önem veriyor. Bu noktada dengenin sağlanması kritik önem taşıyor" dedi. - WASHINGTON

Kaynak: AA / Güncel

Associated Press Barack Obama Eric Holder El Kaide Politika Güncel Haberler

title