Haberler

Mahmud Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Güncelleme:

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ardından koltuğa sürpriz bir isim talip oldu. Ülkenin eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendirdiğini söyledi. Ahmedinejad'ın adaylığı daha önce 2 kez veto edilmişti.

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendirdiğini söyledi. Ahmedinejad'ın adaylığı daha önce 2 kez veto edilmişti.

İRAN'DA AHMEDİJAD'DAN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA YEŞİL IŞIK

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin geçtiğimiz günlerde helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ülkenin yeni Cumhurbaşkanı'nın kim olacağı merak konusu oldu. İran'da daha önce adaylığı Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilen eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 28 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendirdiğini söyledi.

"ŞARTLARI DEĞERLENDİRİYORUM"

Ahmedinejad, kendisinin aday olmasını isteyerek evinin önüne gelen destekçilerine hitap ettiği bir görüntüde, "Şartları değerlendiriyorum ve bugün hangi eylemin ülkenin, halkın ve bugünkü İran'ın çıkarına olduğunu ölçüyorum." dedi. Ülkenin şartlarının hassas olduğunu belirten Ahmedinejad, "Sizlerin de buyurduğunuz üzere değerlendiriyorum ve sonucu sizlere açıklayacağım." ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyorEski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad

AHMEDİNEJAD'IN ADAYLIĞI İKİ KERE VETO EDİLMİŞTİ

Ülkede 2005-2013 yılları arasında iki dönem görev yapan muhafazakar siyasetçi Ahmedinejad, 2017'de eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye karşı aday olmak istemiş ancak adaylığı reddedilmişti. Ahmedinejad'ın, 2021'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye karşı aday olma talebi yine Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmişti.

REİSİ'NİN YERİNE VEKALETEN MUHAMMED MUHBİR ATANDI

Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra Anayasa'ya göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir vekaleten cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyorMuhammed Muhbir

İRAN'DA SEÇİMLER 28 HAZİRAN'DA

İran Anayasası'na göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla Meclis Başkanı, Yargı Erki Başkanı ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'ndan oluşan kurulun gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Bu doğrultuda yasama, yürütme ve yargı başkanları arasında 20 Mayıs'ta yapılan olağanüstü görüşmede Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin 28 Haziran'da gerçekleştirilmesi kararı alınmıştı. İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

İBRAHİM REİSİ'NİN HAYATINI KAYBETTİĞİ HELİKOPTER KAZASI

19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katılan İran Cumhurbaşkanı Reisi, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle dönüş yolunda helikopter kazası geçirmişti. İran'ın talebi üzerine görevlendirilen Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşılmıştı. Kazadan 15 saat sonra tespit edilen noktaya ulaşan İranlı ekipler, sağ kurtulan olmadığını belirlemişti.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyorİbrahim Reisi

9 kişinin hayatını kaybettiği helikopterde Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim, Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ve mürettebat bulunuyordu.

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Ahmedinejad, İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabilmek için şartları değerlendiriyor

Kaynak: AA / Güncel

Mahmud Ahmedinejad İbrahim Reisi İran Politika Dünya Güncel Haberler

Gölge bakan Karatepe ve Bakan Şimşek'in 4 saatlik görüşmesi sona erdi! Kırmızı dosya detayı dikkat çekti

Gölge bakan Karatepe ve Bakan Şimşek'in 4 saatlik görüşmesi sona erdi! Kırmızı dosya detayı dikkat çekti

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Bakmadan Geçme

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

500

Yorumlar (7)

Özcan Özcan:

başlarına kim gelirse gelsin asla düzelmezler.Çünkü şeriatla yönetiliyor.Düğme baştan yanlış iliklendi.

21
142
yanıtYanıtla
Yakup SGZ:

İnşallah Ahmedi Nejat olur Çok dürüst temiz bir Lider..

51
112
yanıtYanıtla
Firat Tas:

Tâbi tabi o kadar temizki süt yanında kirli kalıyor

yanıt82
yanıt24
Emirhan Uçkan:

bir katil mikrop gider başka katil mikrop gelir

114
34
yanıtYanıtla
aRMa 1979:

Senin katilin kim?

yanıt0
yanıt2
Kartal Aksu:

REİSİYE SEVİNEN GUNDİLER OLDU ::)) DEDUMKİ GELEN GİDENİ MUM IŞIĞINDA ARATUR. AHH GUNDİLER ASIL HOPLAMA DEVRİ ŞİMDİ BAŞLIYOR. ;;;)))

6
3
yanıtYanıtla
gökhan yıldırım:

iranda bir yobaz gider,diğer yobaz gelir,değişen bir şey olmaz.

2
4
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title