MAHMUD AHMEDİNEJAD HABERLERİ

MAHMUD AHMEDİNEJAD HABERLERİ

Mahmud Ahmedinejad haber, Mahmud Ahmedinejad son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Mahmud Ahmedinejad

Mahmud Ahmedinejad

Doğum Yeri İran
Doğum Tarihi 28.10.1956 - ...

Mahmud Ahmedinejad Kimdir ?

Mahmud Ahmedinejad ( 28 Ekim 1956, Aradan), İran İslam Cumhuriyeti'nin altıncı cumhurbaşkanıdır. 1976 yılında ülke genelinde yapılan üniversite giriş sınavında 132'nci olarak İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin inşaat mühendisliği bölümüne girmiştir. Tahran Belediye Başkanlığı'ndan önce İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktaydı.
Biyografinin devamı için tıklayın
Mahmud Ahmedinejad - 11.11.2020
"ABD Başkanlık Seçimleri ve İran" paneli
Moderatörlüğünü İRAM İç Politika Koordinatörü Mehmet Koç'un yaptığı panele, Millet İradesi Partisi Genel Sekreteri Ahmed Hekimipur ve Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Danışmanı Abdurrıza Daveri konuşmacı olarak katıldı.
Mahmud Ahmedinejad - 10.10.2020
İran'ın efsanevi sanatçılarından Muhammed Rıza Şeceriyan toprağa verildi
2009'daki seçimlerden sonra çıkan gösterilere destek verdi Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde hak ve özgürlüklere yönelik ihlaller olduğu gerekçesiyle ülke yönetimine yönelik sert eleştirilerde bulunan Şeceriyan, eserlerinin İran Radyo ve Televizyon Kurumu'nda (IRIB) yayınlanmamasını talep etti.
Mahmud Ahmedinejad - 8.10.2020
Son dakika haberleri... İran'ın efsanevi sanatçılarından Muhammed Rıza Şeceriyan hayatını kaybetti
2009'daki seçimlerden sonra çıkan gösterilere destek verdi Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dönemindeki hak ve özgürlüklere yönelik ihlaller nedeniyle ülke yönetimine yönelik sert eleştirilerde bulunan Muhammed Rıza Şeceriyan'ın eserleri o günden bu yana İran Radyo-Televizyon Kurumu IRIB'de yayınlanmadı.
Mahmud Ahmedinejad - 12.9.2020
Eski İran Yargı Erki Başkan Yardımcısı yolsuzluktan 31 yıl hapis cezası aldı
Başta eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Anayasayı Koruyucular Konseyinin (AKK) üyelerinden din adamı Ayetullah Muhammed Yezdi olmak üzere bazı kesimler yaklaşık 10 yıl boyunca yargıyı yöneten Laricani'yi yargıdaki yolsuzlukların başında yer almakla suçluyor.
Mahmud Ahmedinejad - 28.8.2020
Hamaney yolsuzlukla mücadelede nerede duruyor?
Hamaney yolsuzlukla mücadelede bu gibi girişimlerle başı çeken bir görüntü vermeye çalışsa da, bu hususta etkin mücadelenin önünü kalın kırmızı çizgilerle kesen yine kendisi oldu. Bunun en bariz örneği ise 2011'de Mahmud Ahmedinejad döneminde yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yolsuzluk konusunda yaşandı.
Mahmud Ahmedinejad - 1.7.2020
İranlı siyaset bilimci: "Ruhani'den sonraki Cumhurbaşkanı radikallerin temsilcisi olacak"
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin rekabet içinde geçmeyeceğini ileri süren Zibakelam, şunları kaydetti: "Mahmud Ahmedinejad seçimlere katılabilirse, reformist, muhafazakar, radikal ya da diğer akımların adayı olarak girmeyecektir.
Mahmud Ahmedinejad - 27.6.2020
İran lideri Hamaney, yolsuzlukla suçlanan eski Yargı Başkanı'nı savundu
Başta eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Anayasayı Koruyucular Konseyinin (AKK) üyelerinden din adamı Ayetullah Muhammed Yezdi olmak üzere bazı kesimler yaklaşık 10 yıl boyunca yargıyı yöneten Laricani'yi yargıdaki yolsuzlukların başında yer almakla suçluyor.
Mahmud Ahmedinejad - 1.6.2020
İran'da Devrim Muhafızları'nın siyaset ve ekonomi üzerindeki etkileri
Devrimin henüz gerçekleştirildiği ve nizamın yeni tesis edilmeye çalışıldığı bu süreçte patlayan ve 8 yıl süren Irak Savaşında, İran yüzbinlerce insanını ve devrimci kadroların önemli isimlerini kaybetti. Fakat bu savaşın DMO'ya kazandırdığı şey, ülkede milliyetçi duyguların ön plana çıkmasıyla birlikte, özellikle gençler arasında DMO'ya gönüllü katılımın artması oldu. Bugün Devrim Rehberi Ali Hamaney'den Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye, eski Cumhurbaşkanları Haşimi Rafsancani'den Mahmud Ahmedinejad'a ya da Kudüs Gücü eski komutanı Kasım Süleymani'den DMO eski komutanı Muhsin Rızai'ye kadar birçok önemli kişi, o dönem İran-Irak Savaşı'nda ve DMO yapılanması içinde aktif olarak yer almış isimlerdir.
Mahmud Ahmedinejad - 28.5.2020
İran lideri Hamaney eski Meclis Başkanı Laricani'yi kendi danışmanlığına atadı
2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine de aday olan Laricani, Mahmud Ahmedinejad'ın kazandığı seçimlerde altıncı sırada yer aldı.
Mahmud Ahmedinejad - 6.5.2020
Ruhani: "Silah ambargosu kalkmazsa bunun sonuçları ağır olur"
İran'a silah ambargosunun tarihçesi Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın 2006'da uranyum zenginleştirme faaliyetini başlatması sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İran'a birtakım yaptırım kararı aldı.
Mahmud Ahmedinejad - 8.4.2020
İran'ın son 40 yılındaki siyasi çıkmazlar ve tezatlar
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin koronavirüsle mücadeledeki yönetim sisteminden kaynaklanan çıkmazları, kendisinden önceki 2 başbakan ve 5 cumhurbaşkanının yaşadıklarından farklı değil. Onlar da hukuki veya pratik hayatta birtakım çıkmazlarla karşı karşıya geldi. 4 Şubat 1979 ile 6 Kasım 1979 tarihleri arasında geçici hükümetin başında olan Başbakan Mehdi Bazergan istifa etti. 5 Şubat 1980 ile 20 Haziran 1981 tarihleri arasında görev yapan ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Ebu el-Hasan Beni Sadr azledildi veya kendi deyimiyle darbeyle alaşağı edildi. 31 Ekim 1981 ile 14 Ağustos 1989 tarihleri arasında görev yapan Başbakan Mir Hüseyin Musevi'nin, dönemin Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'le anlaşmazlıklar yaşaması da ülkeyi olumsuz etkiledi. Buna benzer durumlarla karşı karşıya kalan Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi susmayı, Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise küsmeyi tercih etti.
Mahmud Ahmedinejad - 31.3.2020
İran kendisini bekleyen belirsizliklere ne kadar hazır?
İran, Hasan Ruhani hükümetinin iş başına geldiği 2013 yılından çok farklı bir noktada bulunuyor. Geride kalan yıllar Ruhani'nin birçok konuda bir B planının dahi olmadığını gösterdi. Buna gerekçe olarak Cumhurbaşkanı Ruhani şimdiye dek sürekli olarak, sistem içinde hareket alanını sınırlayan kısıtlara sığındı. Ruhani'nin enerjik bir cumhurbaşkanı olmaması ve Mahmud Ahmedinejad'dan sonra gelmenin sosyo-psikolojik getirilerini fazlaca kullanması gibi zaafları bir yana bırakılırsa belki de en haklı olduğu konu bu.
Mahmud Ahmedinejad - 21.2.2020
İran'da seçimlere katılım düşük seyrediyor
"Tahran'da bile halk reformist adayları tanımamaktan yakınıyor" Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminin Kültür Bakanı olan muhafazakar aday Muhammed Hüseyni ise "Eldeki verilere göre yeni Meclis, muhafazakarların elinde olacak.
Mahmud Ahmedinejad - 10.2.2020
İran'da Ahmedinejad grubu seçimlere "Halk Koalisyonu" listesiyle katılacak
İran'da eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yakınlığıyla bilinen siyasetçilerin 21 Şubat'ta gerçekleştirilecek genel seçimlere "Halk Koalisyonu" listesiyle katılacağı bildirildi.
Mahmud Ahmedinejad - 25.11.2019
İran'ın kronik sorunları protestoları tetikliyor
İran'da mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin selefi olan Mahmud Ahmedinejad, 2009'daki seçimleri güçlü rakibi Mir Hüseyin Musevi'nin açık ara önünde bitirince ülkede geniş çaplı protestolar meydana gelmişti.
Mahmud Ahmedinejad - 24.11.2019
İran'da Ahmedinejad'dan göstericilere destek
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, benzin zammı nedeniyle yapılan gösterilere destek verdi.
Mahmud Ahmedinejad - 18.11.2019
İran'da benzin zammından elde edilen gelirin bir kısmı halka dağıtılacak
İran'da, Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde, ihtiyaç sahibi vatandaşlara temel yaşam desteği olarak kişi başı 45 bin tümen yardım yapılıyordu.
Mahmud Ahmedinejad - 11.11.2019
Ruhani: "Nükleer anlaşmada kalırsak İran'a silah ambargosu gelecek yıl kalkacak"
İran'a silah ambargosunun tarihçesi Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın 2006 yılında uranyum zenginleştirme faaliyetini başlatması sonrası BMGK, İran'a bir takım yaptırım kararı aldı.
Mahmud Ahmedinejad - 16.10.2019
ANALİZ- Barış Pınarı Harekatı İran'da karşıt grupları birleştirdi
Bu arada bazı siyasetçi ve sanatçılar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği harekatı protesto etmek için Türkiye'deki programlarını iptal ettiklerini duyurdular. İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve siyasi hasmı eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Türkiye'deki programlara katılmama kararı aldılar.
Mahmud Ahmedinejad - 3.10.2019
TRT World Forum'da "Kaşıkçı cinayeti" için özel oturum
Uluslararası fikir liderlerinin yanı sıra, küresel siyasetin seçkin isimlerinin yer alacağı forumun bu yılki katılımcıları arasında; Birleşmiş Milletler Parlamentosu Başkanı Maria Fernanda Espinosa Garces, eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, eski Brezilya Devlet Başkanı Dilma Vana Rousseff, Malezya Halkın Adalet Partisi Genel Başkanı Anwar İbrahim, Yunanistan ana muhalefet lideri Yanis Varoufakis, Romanya Avrupa Birliği İşleri Bakanı George Ciamba, eski Avusturya Şansölyesi Christian Kern, eski Finlandiya Başbakanı Esko Aho ve eski Suriye Başbakanı Riyad Farid Hijab bulunuyor.
Mahmud Ahmedinejad - 2.10.2019
Kasım Süleymani: "Kurtarıcı" mı, vitrin malzemesi mi?
- İsrail-Lübnan Savaşı 2006 yazında İsrail Lübnan'a saldırdı ve İsrail-Lübnan savaşı patlak verdi. ABD'de dönemin Bush yönetiminin ve özellikle Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İsrail'in saldırganlığını desteklemesinin bölge için ironik sonuçları oldu. Savaşın sürdüğü haftalarda, bir üniversite öğrencisi olarak bölgeyi gezmek üzere çıktığım seyahatte, Lübnan-Ürdün-Suriye hattında yaşananlara bizzat tanıklık etmiştim. Bu süreçte gözlemlediğim birkaç husus özellikle çarpıcıydı: Diğer birçok Arap lider gibi, Mısır'da dönemin Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün'de Kral Abdullah, süreçteki İran etkisinden dolayı çekimser bir tutum takınıyorken, bu tavır halkın bir kısmında önemli rahatsızlıklara neden oluyordu. Diğer yandan İran, biraz da dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın popülist karakteri nedeniyle, süreçte öne plana çıkmıştı ve özellikle Suriye sokaklarında Esed-Nasrallah-Ahmedinejad üçlüsünün posterlerini her yerde görmek mümkündü.
Mahmud Ahmedinejad - 5.9.2019
AA'nın Ahmedinejad röportajı İran basınında geniş yer buldu
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Anadolu Ajansına (AA) verdiği özel röportaj, İran'da ve ülke dışında Farsça yayın yapan basında büyük ilgi gördü.
Mahmud Ahmedinejad - 3.9.2019
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad (1)
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, başkent Tahran'da AA muhabirine verdiği özel mülakatta, Tahran yönetiminin dış siyaseti, bölgedeki gelişmeler ve nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Mahmud Ahmedinejad - 26.8.2019
İran iç siyasetinde güç mücadelesi kızışıyor
- Yönetici kadroda değişim Öte yandan Laricani'nin üstü kapalı tehdidi, Meclis Başkanı Ali Laricani gibi ülkede kritik görevler yürütmekte olan kardeşlerinin siyasi kariyerlerini de riske attı. Laricani kardeşlere yönelik yolsuzluk eleştirileri yeni değil. Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da hem Yargı Başkanı Sadık Laricani hem de Meclis Başkanı Ali Laricani ile gerilimli bir süreç yaşamış ve iktidarının sonlarına doğru mecliste çalışma bakanı hakkındaki gensorunun görüşüldüğü oturumda Laricani kardeşlerden Fazıl'ın karıştığı iddia edilen rüşvet dosyasının ses kaydını meclis kürsüsünden milletvekillerine dinleterek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı planlayan Ali Laricani'ye büyük bir darbe vurmuştu.
Mahmud Ahmedinejad - 12.7.2019
"İsrail seçimlerden sonra İran'ın nükleer tesislerini vurabilir"
Nükleer tesislere yönelik yeni bir siber saldırının olabileceğini de belirten Şen, "Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde Stuxnet virüsü ile böyle bir saldırı gerçekleşmiş ve nükleer santrifüjlerin çalışması yavaşlatılmıştı.
Mahmud Ahmedinejad - 9.7.2019
Zarif'ten "Bolton ve Netanyahu Trump'ı kandırdı" iddiası
İran ile İngiltere, Fransa ve Almanya 2004'te Tahran'ın nükleer programına ilişkin Paris Anlaşması'nı imzalamıştı. İran, anlaşma kapsamında Avrupa ile ticaret imkanı karşılığında uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almıştı. 2005'te İran'ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın göreve gelmesiyle Tahran yönetimi uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlamış ve anlaşma yürürlükten kalkmıştı.
Mahmud Ahmedinejad - 26.6.2019
ANALİZ - "ABD'yle İran arasındaki gerginlikte Şah-Mat"
İşin gerçeği Trump, İran'la oynadığı satrançta şah çekti. İran kilitlenmiş durumda ve mat olması için uzun bir süre kalmadı. İran devleti bir süredir çıkmazdaydı ve bunun asıl müsebbibi de ülke yöneticileri. Bu süreç eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde başladı.
Mahmud Ahmedinejad - 27.5.2019
İran'da Sünnilere yönelik hakarete tepki
Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın kız kardeşi Pervin Ahmedinejad'ın damadı da olan Kademi, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.
Mahmud Ahmedinejad - 26.5.2019
İran'da Laricani yeniden Meclis Başkanı seçildi
2005'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine de aday olan Laricani, Mahmud Ahmedinejad'ın kazandığı seçimlerden altıncı sırada çıktı.
Mahmud Ahmedinejad - 5.4.2019
İran'da Siyaset Yapma İmkanı Kalmadı"
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'da siyaset yapma imkanının kalmadığını ve siyasetçilere cezaevi, yurt dışına kaçış ya da evde sessizce oturma seçeneklerinin sunulduğunu belirtti.
Mahmud Ahmedinejad - 18.3.2019
Ahmedinejad'ın Kendisiyle Sorunu Var"
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın psikolojik sorunları olduğunu öne sürdü.
Mahmud Ahmedinejad - 7.3.2019
Devrim Muhafızları Kaçakçılığı Engelleyemiyor"
Öte yandan ülkenin güneyindeki Basra Körfezi kıyılarında kaçakçılık için yasa dışı limanlar ve geçiş noktalarının olduğuna yönelik iddialar da zaman zaman ülkedeki siyasiler ve medya tarafından dile getiriliyor. İran'ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Temmuz 2011'de kaçakçılıkla mücadele konulu bir toplantıda, Devrim Muhafızları Ordusu'nu işaret ederek, "Bazı devlet kurumları, yasa dışı iskeleler ve geçiş noktalarıyla ülkeye kaçak mal sokuyorlar.
Mahmud Ahmedinejad - 11.2.2019
Latin Amerika Kendisini İran'a Yakın Hissetmiyor"
İran'ın bölgeyle ilk ciddi yakınlaşmasının 1999'da Hugo Chavez'in Venezuela'da iktidara gelmesiyle başladığını aktaran Özkan, 2005-2013 yıllarında İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde ilişkilerin ileri bir seviyeye taşındığını belirtti.
Mahmud Ahmedinejad - 17.1.2019
İran Uydu Gönderme Programıyla Balistik Füze Denemesi Yapıyor"
Bu ortaklık sonrasında "Nahid-1" isimli uydu projesinin ortaya çıktığını söyleyen Ahmediyan, şöyle devam etti: "Nahid-1 uydu projesi, 1979 yılındaki rejim değişikliği nedeniyle kesintiye uğradı. Bu tarihten sonra ABD ile yapılan uydu anlaşmaları iptal edildi ve İran-Irak Savaşı nedeniyle uydu çalışmalarında durgunluk yaşandı. Böylece Nahid-1, Nahid-2 ve Nahid-3 projeleri iptal oldu. İran, savaş sonrası uydu projelerini tekrar ele aldı ve 1990'lı yıllarda İtalyan firmalarıyla ortak çalışmalar yaparak sonuca ulaşmaya çalıştı ancak bu girişim de yarım kaldı." İranlı uzman, Mahmud Ahmedinejad'ın 2005 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından füze ve uydu alanındaki çalışmalara yeniden başlandığını dile getirdi.
Mahmud Ahmedinejad - 9.1.2019
Ahmedinejad Protesto İçin Hükümetten İzin İstedi
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, başkent Tahran'da halkın da katılacağı bir gösteriyle "yetkililerin politikalarını ve ülkenin yönetilme biçimini protesto etmek" için ülke yönetiminden izin talebinde bulundu.
Mahmud Ahmedinejad - 15.12.2018
Ruhani Hükümeti ile Ahmedinejad Arasında Ekonomi Tartışması
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, ülkenin iyi yönetilmediği gerekçesiyle hükümeti istifaya davet etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başında olduğu hükümet, Ahmedinejad'ı ekonomideki sorunların kaynağı olmakla suçladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Mahmud Ahmedinejad Haberleri | Mahmud Ahmedinejad Kimdir - Haberler - Mahmud Ahmedinejad haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Mahmud Ahmedinejad kimdir, hayatı ve biyografisi. ABD Başkanlık Seçimleri ve İran paneli.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.11.2020 22:12:21. #1.15#
title