Haberler

"Afganistan'da 25 kişiyi öldürdüm" diyen Prens Harry'e Şentop'tan sert tepki: Avrupalı beyaz çocuk sen kimsin?

Güncelleme:

İngiliz Kraliyet ailesinden ayrılarak ABD'ye yerleşen Prens Harry'nin, kitabında Afganistan'da 25 Afgan'ı öldürdüğünü ve bundan "utanç duymadığını" belirtmesi olay yarattı. Bu açıklamaya tepki gösteren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Avrupalı beyaz çocuk, sen kimsin insan olup olmadığına karar veriyorsun karşındakilerin. Sen Afganistan'da ne arıyorsun? İnsan öldürmek için orada ne arıyorsun?" dedi.

Prens Harry, 10 Ocak'ta raflarda yer alacak "Spare" adlı anı kitabında 2007-2008 ve 2012-2013 dönemlerinde görev yaptığı Afganistan'la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Afganistan'da görev yaptığı döneme ilişkin kitabında yer verdiği anılarında, Prens Harry, çatışmanın gürültüsü ve kargaşasında öldürdüğü 25 isyancıyı, "iyileri öldürmeden ortadan kaldırılan kötüler" olarak gördüğünü belirtti. Ayrıca, birini insan olarak görürsen öldürmenin imkansız olduğunu kaydeden Prens Harry, ancak ordunun "onları 'öteki' olarak görmesi için kendisini eğittiğini ve iyi bir şekilde eğitildiğini" bildirdi. Bu açıklamalar dünyada büyük yankı uyandırdı.

ŞENTOP'TAN SERT AÇIKLAMALAR

Prens Harry'nin kitabında "Afganistan'da 25 kişiyi öldürdüğü" itirafına TBMM Başkanı Mustafa Şentop da sert dille tepki gösterdi. Şentop, "Harry bir de diyor ki 'onları insan olarak görürseniz öldüremezsiniz, öyle görmüyoruz'. Avrupalı beyaz çocuk, sen kimsin insan olup olmadığına karar veriyorsun karşındakilerin. Sen Afganistan'da ne arıyorsun? İnsan öldürmek için orada ne arıyorsun? 20. yüzyıl insanlık tarihinin en kanlı yüz yılı olmuş. Dünya'da en çok insan öldürenler Avrupalılardır. 1. ve 2. dünya savaşı yapmışlardır. 1. dünya savaşında 20 milyonun üzerinde insan öldürmüşlerdir. 2. dünya savaşında asgari söylemlere göre, 75 milyon civarında insan öldürmüşlerdir. 100 milyondan fazla olduğunu söyleyenler de var. Avrupalı ve beyaz insan dışındaki insanları ötekileştiren, dünyanın bütün imkanlarını kullanan ama başka ilkel insanları da sömüren, Dünya'da adalet, refah dediğin zaman sadece kendisini düşünen bakış açılarından dünya rahatsız." dedi.

TALİBAN TEPKİLİ: ÖLDÜRDÜĞÜNÜZ KİŞİLER SATRANÇ TAŞLARI DEĞİLDİ

Taliban yetkilileri, kitabında Afganistan'daki askeri görevi sırasında 25 kişiyi öldürdüğünü ve bundan utanç duymadığını ifade eden Sussex Dükü Prens Harry'e tepki gösterdi. Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdulkahar Belhi, basına yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Prens Harry'nin bu yorumları masumları hesapsızca katleden işgal güçlerinin elinde Afgan halkının yaşadığı travmanın ufak bir örneğidir."

Taliban'ın önde gelen bileşenlerinden Hakkani Grubunun liderlerinden Enes Hakkani de Twitter hesabından konu ile ilgili açıklamada bulundu. Prens Harry'in, Afganistan'da 25 kişiyi öldürmesini "satranç taşlarının tahtadan çıkarılması" olarak görmesine tepki gösteren Hakkani, "Bu savaştan mağlup ayrıldınız. Öldürdüğünüz kişiler satranç taşları değildi. Onlar insandı." ifadelerini kullandı.

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Güncel

Mustafa Şentop Prens Harry Afganistan Çocuk Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Yarım asırlık süt markasının fabrikası icradan satışa çıktı

Yarım asırlık süt markasının fabrikası icradan satışa çıktı

Kurban pazarında zabıtayla tartışıp kendini astı! Çevredekiler son anda kurtardı

Kurban pazarında zabıtayla tartışıp kendini astı! Çevredekiler son anda kurtardı

500

Yorumlar (10)

TC Behçet Korkmaz:

Sen sömürgeci şımarık çocuğu sen eli bağlı gözleri bağlı insanları oldurebilirsin asıl burda insan olmayan hayvan olan sen ve senin gibi sömürgeci şımarık veletlerdir yani sıpasın

157
8
yanıtYanıtla
mahalle sakini:

Etrafımızdaki tüm ülkelerde amerikan üssü var etrafımız sarıldı aynısını bize de yapacaklar. chp gelirse suriye ırak afganistan olacağız halkımız fondaş medyanın provakasyonuyla hükükmete küfrederken hükümet Allah'ın izniyle ülkeyi işgalden koruyan tek güç haberleri yok.

54
55
yanıtYanıtla
Selim Güler:

Yakinda onlarin hesplari sorulacak.Avrupali barbarlar,kendilerine medeniyet süsü verenler

44
5
yanıtYanıtla
Hüseyin Kaan:

Zevkine insan vurmak için mi gitmiş? yani kraliyet imkanları ve korumaları ile ? bence dürbünlü silah ile uzaktan yolda yürüyen insanları öldürmüştür

42
3
yanıtYanıtla
bekir yapici:

amerikalinin rusun ingilizin hatta Türkiyenin afkanistanda ne isi var kim yardim istedi sucsuz insanlari öldürenlerin Allah belasini versin ancak taliban aynen isid el kaida gibi vahsi acimasiz cahil vicdan merhamet duygusu olmayan islama zarar veren insanlari müslümanlara düsman eden kendi dindasinin bile kafasini kesen sapkinlardir.

35
4
yanıtYanıtla
Hüseyin Kaan:

Avrupa nın gerçek yüzü budur, Afganistan, Irak, Suriye fark etmez bizimde gücümüz olmasa bizi de zevkine vurmaya gelirler düşüncem

31
1
yanıtYanıtla
Hacı Şembeki:

Kafirler ve Zalimler için Yaşasın Cehennem...Dünyada akan tüm kanın sebebi...Batılı Zihniyet ve onların yerli kuklalaridir.

18
2
yanıtYanıtla
Cihangir Çaylı:

TURUNCU SAÇLI BEYAZ BATAKLIK FARESİ ÖLDÜRMEKTEN ÖĞÜNEN İNSANLIK DIŞI VARLIK

16
1
yanıtYanıtla
zübükzade:

afganistandaki teröristleri öldürdüler şuan afganıstanı yönetenler yani hani bize 10 milyon kacıp geldi ya ucakların tekerleklerine yapıştılar ya kacarken onlar yönetime gecince işte opnları vurdu onlarla senin ne alakan var

2
13
yanıtYanıtla
Dr.Kimbel:

Taliban Afganistana davet etmi? umsrım cesareti vardır

3
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title