Haberler

ABD: Refah'taki trajik can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyuyoruz

Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Refah'ta sivilleri hedef alan saldırılarıyla ilgili olarak Tel Aviv yönetiminden kapsamlı soruşturma talep ettiklerini belirtti. Miller, "Hafta sonu Refah'taki trajik can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyuyoruz. Yangın çıkan kamptaki görüntüler yürek burkan türden." ifadelerini kullandı.

Abd Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Refah'ta sivilleri hedef alan saldırılarıyla ilgili olarak Tel Aviv yönetiminden kapsamlı soruşturma talep ettiklerini belirterek, "Hafta sonu Refah'taki trajik can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyuyoruz. Yangın çıkan kamptaki görüntüler yürek burkan türden." dedi.

ABD'DEN "REFAH" AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Bakanlıktaki günlük basın brifinginde İsrail'in Refah'taki son saldırılarına ilişkin gündemi değerlendirdi. İsrail'in sivilleri hedef alan saldırılarıyla ilgili birçok soruya yanıt vermekte zorlanan Miller, saldırılarda sivillerin hayatlarını kaybetmesinden dolayı derin üzüntü duyduklarını söyledi.

ABD: Refah'taki trajik can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyuyoruzABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller

"REFAH'TAKİ GÖRÜNTÜLER YÜREK BURKAN TÜRDEN"

Miller, "Hafta sonu Refah'taki trajik can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyuyoruz. Yangın çıkan kamptaki görüntüler yürek burkan türden. Olayı duyunca hemen İsrail hükümetine ulaşıp olayla ilgili derin endişemizi dile getirdik ve kapsamlı bir soruşturma yapılması yönünde onları teşvik ettik." dedi. İsrail'in Hamas'ın peşinden gitme hakkına sahip olduğunu ve hafta sonu düzenlediği saldırıda da hedefin Hamas üyeleri olduğunu savunan Miller, bununla birlikte İsrail ordusunun "operasyonlarında" sivilleri koruma yönünde sorumluluğu olduğunu da vurguladı.

"İSRAİL'İN YÜRÜTTÜĞÜ SORUŞTURMALARA GÜVENİYORUZ"

Öte yandan Miller, İsrail ordusunun Refah'taki son saldırılarına ilişkin nasıl bir soruşturma sonucu beklediğine ve somut bir sonuç çıkmazsa ABD'nin ne yapacağına ilişkin soruyu yanıtladı. İsrail ordusunun bugüne kadarki saldırılarıyla ilgili somut herhangi bir soruşturmasını tamamlayıp sorumluları cezalandırıp cezalandırmadığıyla ilgili soruya Miller, "İsrail'in (sivillerin vurulduğu saldırılarıyla ilgili) yürüttüğü soruşturmalara güveniyoruz." yanıtını verdi.

Soruyu yönelten muhabirin, aralarında iki ABD vatandaşının da öldürüldüğü bazı saldırılara ilişkin İsrail ordusunun soruşturmalarından hiçbir sonucun çıkmadığını hatırlatması üzerine ABD'li Sözcü, her bir soruşturmanın tek tek nasıl yürütüldüğünü bilemeyeceklerini ancak toplamda İsrail'in kendi hukuk sistemi içindeki soruşturmalara güvendiklerini söylemekle yetindi.

ABD: Refah'taki trajik can kayıplarından dolayı derin üzüntü duyuyoruz

Miller, İsrail'in Refah'ta son olarak "güvenli bölge" ilan ettiği bir bölgeyi vurduğunu anımsatan bir muhabirin sorusuna, İsrail ordusunun kamuoyuna yaptığı açıklamayı hatırlatarak yanıt verdi. Miller, yerlerinden edilmiş Filistinlilerin bulunduğu çadır kampına düzenlenen saldırıyla ilgili zaten İsrail'in bir soruşturma başlattığını, ancak genel olarak İsrail'in güvenli bölgeleri değil Hamas üyelerinin bulunduğu yerleri hedef aldığını savundu.

NE OLMUŞTU?

BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı (UAD) 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti. İsrail, UAD'nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 Mayıs'ta düzenlediği saldırıda 45 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor." demişti. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.

Kaynak: AA / Güncel

ABD Dışişleri Bakanlığı Matthew Miller Tel Aviv Miller İsrail Sözcü Refah Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adana'da kahreden olay! Kanala atlayan eşini kurtarmak isterken kendisi boğuldu

Adana'da kahreden olay! Kanala atlayan eşini kurtarmak isterken kendisi boğuldu

500

Yorumlar (13)

Aslan fatih kemo:

Müslümanlardan bir birlik çağrısı gelmediği sürece bu katliamlar devam edecek malesef hiçbir kafir devlet bu katliamları durdurun demedi demez

161
5
yanıtYanıtla
VEFA:

Müslümanlarının asla birlik olamaz. Tarihte örneği yoktur. Neredeyse tamamına yakını otoriter yönetimlerce yönetiliyor. Hep öyle oldu. Çünkü; kimse iktidarından vazgeçmek, gücünü zayıflatmak istemez.

yanıt18
yanıt3
Özcan Özcan:

LAAAN BIRAAAK İÇTEN İÇE SEVİNİYORSUNUZ.

74
14
yanıtYanıtla
Murat Erzine:

ALLAH aşkını birileri çıksında dur desin bu zülme

72
3
yanıtYanıtla
Sadık:

Netanjahu boşuna Dünyada hiç bir güç bizi durduramaz demiyor ,Amerikada çok güçlü Lobimiz var diyor.

44
0
yanıtYanıtla
Burak Mert:

Al-i İmran sûresi 103. ayetinde Allah, "Hep birlikte Allah'ın ipine (Kur'an'a) sımsıkı sarılın, parçalanıp bölünmeyin. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın?.." buyuruyor

28
3
yanıtYanıtla
VEFA:

Herkes ne kadar kendi dinine çekip, din üzerinden hayatı dizayn etmeye çalıştıysa, insanlık bir o kadar BÖLÜNDÜ, AYRIŞTI,KAHROLDU SAVAŞTI...

yanıt5
yanıt9
Ali Tokgönül:

Eee , yani . Yahu birleşilse bu birleşim sayısını yüz yirmi beş ile çarpsanız ve hep birlikte Kur'an-ı kerime sarılsanız on milyonu bulmayan İsrail'e baş edemeyeceğinizi sen de iyi biliyorsun Burak . Allah " akletmez misiniz " diyor . Bu işler akılla olur kardeşim , akılla .

yanıt6
yanıt4
Erkin Jumayev:

O kadar kolay diyorsun

24
1
yanıtYanıtla
BLACK LİON LİON:

Filistin için endişe ediyoruz.

10
6
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title