Haberler

8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Başlıyor

Güncelleme:

Bu yıl 'Arapça Bizi Birleştirir' temasıyla düzenlenecek olan 8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, 9-17 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Fuarda, 30 ülkeden 250'yi aşkın yayınevi ve birçok etkinlik yer alacak.

Bu yıl "Arapça Bizi Birleştirir" temasıyla yola çıkan "8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı", 9-17 Aralık'ta İstanbul Fuar Merkezi'nde okurlarla buluşacak.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu fuar, Kültür ve Turizm Bakanlığının ve İstanbul Ticaret Odasının destekleriyle Basın Yayın Birliği, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği tarafından düzenleniyor.

Bu yıl 30 ülkeden 250'yi aşkın yayınevini ağırlayacak fuarda, konferans, panel, okur-yazar buluşmaları, imza günleri, şiir dinletisi, konser, sergiler, tiyatro ve sanat atölyesi gibi birçok etkinlik gerçekleştirilecek.

"Arapçanın bizi birleştirdiğini düşünüyoruz"

Taksim Camii Kültür Sanat Merkezi'ndeki basın toplantısında konuşan fuarın genel koordinatörü Dr. Muhammed Ağırakça, Arapça kitabın başkentini yeniden ihya etme adına İstanbul'da tekrar bir araya geldiklerini ifade ederek, "Heyecanlıyız aynı zamanda hüzünlüyüz. 7 Ekim'den bugüne yaşanan olağanüstü şartlar altında Arapça kitap meraklısı herkese kapılarımızı açıyoruz. Ana temamıza Filistin ve Filistin'le ilgili kültür ve edebiyat eserlerini dahil ettik." dedi.

Ağırakça, Filistin'e dikkati çekmek için tüm yayınevlerinin destek verdiğinden bahsederek, "Arapça bizi birleştirir dedik. Çünkü son dönemlerde ülkemizde bulunan göçmelere karşı geliştirilen söylemi üzülerek takip ediyoruz. Biz kutsal kitabımızın dili olan Arapçanın bizi birleştirdiğini düşünüyoruz. Göçmen kardeşlerimiz sayesinde Türk toplumu Arapçaya yakınlaşmaya ve kültür dünyasını yeniden anlamaya başlamıştır." diye konuştu.

Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği Başkanı Dr. Mehdi Al Jumaili da fuarın Türk ve Arap toplulukları arasındaki bağların güçlendirilmesinde önemli bir rol üstlendiğinin altını çizerek, " Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, Türkiye'de Arapça kitap basımının gelişmesi ve ayrıca Avrupa'ya ticaretinin artması için önemli bir rolü üstleniyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye Basın Yayım Meslek Birliği Başkanı Mehmet Burhan Genç ise İstanbul'un bin yıllardır farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir şehir olduğunu hatırlatarak, "Bu özelliğiyle İstanbul'un bir Arapça kitap fuarı olmasaydı eksik kalırdı diye düşünüyorum. Fuarın bu yılki temasında olduğu gibi birleşmeye en fazla ihtiyacımızın olduğu bir dönemdeyiz. Gazze'deki mücahit kardeşlerimiz bize birleşmenin ne kadar önemli olduğunu öğretiyorlar. Böyle bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği Üyesi Ammar Abdülhalik ve Arapça Kitap Fuarı Koordinatör Yardımcısı Samir Sadi'nin de yer aldığı toplantı basın mensuplarını sorularının ardından tamamlandı.

Arap dünyasının her rengini ve her çizgisini bünyesinde barındıran kitap fuarı kapsamında bu yıl, yaşanan haksız işgali kınamak, maddi ve manevi anlamda kahraman Filistin halkının yanında durmak adına Filistin meselesine dikkati çekileceği açıklandı.

Ayrıca, fuar boyunca düzenlenecek etkinliklerin büyük kısmının Filistin meselesine, Filistinli düşünce ve kültür önderlerine ayrılacağı ve Filistin'e özel resim sergisi düzenleneceği bilgisi verildi.

8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuar'ı, 17 Aralık'a kadar İstanbul Fuar Merkezi'nin 9. salonunda 10.00-21.00 saatleri arasında Arapça kitap okuyucularını ağırlayacak.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Aralık Edebiyat Etkinlikler Kültür Kültür Sanat Güncel Haberler

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi?
BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title