Haberi Paylaş

180 Taşeronun İşine Son Verildi, Çalışanlar Üniversite Önünde Toplandı

Güncel Haberler

180 Taşeronun İşine Son Verildi, Çalışanlar Üniversite Önünde Toplandı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastanelerinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan 180 işçisinin akdi feshedildi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastanelerinde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan 180 işçisinin akdi feshedildi. Durumu kabullenemeyen çalışanlar başhekimlik binası önünde eyleme başladı.

DÜ Hastanelerinde temizlik, kat görevlisi, bakıcı gibi çeşitli hizmet kolunda çalışan 180 taşeron işçisinin işine dün gece son verildi. Yeni firma yetkilisinin araması ile işlerine son verildiğini öğrenen işçiler, sabahın erken saatlerinde başhekimlik binası önüne gelerek eylem başlattı. Üniversiteye gelen polis ekipleri, çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, çıkarılan işçilerinden bazıları da görüşme yapmak üzere yöneticilerin yanına gitti.

Üniversite önünde toplanan işçilerden Sedat Demir, işten çıkışlarının verildiğini fakat kendilerine haber dahi verilmediğini söyledi. Demir, "Ne olacağını kestiremiyoruz. Yönetimle görüşüyoruz. İşten çıkarılanların sayısı 180 ama sayının artacağını söylüyorlar. 340 ila 600 arasında değişebilir. Üniversite yönetiminin bu durum ile ilgisinin olmadığını biliyoruz. Bize, yeni gelen firmanın iş akdimizi son verdiğini biliyoruz" dedi.

"Önce FETÖ'cüleri çıkarsınlar sonra bizi"

5 yıldır üniversitede çalıştığını söyleyen Oya Süer de, "Her şekilde çalıştırıldık. Fuhuş yapmış olsaydık, uyuşturucu satmış olsaydık, hırsızlık yapmış olsaydık bugün biz buradaydık. Önce hırsızlar, FETÖ'cüler çıksınlar, işten atılsınlar sonra beni işten atsınlar" diye konuştu.

Nuran Çalışkan ise, "Hastanede bir sorun oldu, kadrolular, yöneticiler, amirler çekip evine gitti biz evimize gitmedik canla başla sorunu halletmek için. Biz işten çıkarıldık kabul ediyoruz, o zaman araştırılsın bizim yerimize kendi akrabalarını aldılar araştırılsın. Cumhurbaşkanımız açıklama yaptı taşeronlara kadro gelecek diye bunları böyle yaptılar, ne hakla hangi suçlama ile en ufak bir yüz kızartıcı suçumuz varsa önümüze koysunlar belgeyi bizde hakkımızı hukuk yolu ile arayalım" diye konuştu.

Hastane yöneticileri ile işten çıkarılan işçi temsilcilerinin toplantısı devam ediyor. - DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Dicle Üniversitesi Sedat Demir Diyarbakır Politika Güncel Haberler

title