Haberler

  Londra'da 'Kairos'u Kurdular, Türkiye'de 50 Bin Kişiden 25 Milyon Dolar Topladılar

  Güncelleme:

  Londra'da kurulu bir tabela firması üzerinden hareke geçen Kairos, Türkiye'de 10 ayda 50 bin kişiden 25 milyon dolar para topladı. Bakan Tüfenkci, "İncelemeye aldık" dedi.

  Londra'da Kurulu bir tabela firması üzerinden hareke geçen Kairos, Türkiye'de 10 ayda 50 bin kişiden 25 milyon dolar para topladı. Piramit satış sistemi ile faaliyet gösteren Kairos, belirli tutarda paket satışı yaptığı üyelerinden, bilgisayarlarını günde 10 saat açık tutmasını istiyor.

  Saadet zinciri sistemlerinin Türkiye'de en şöhretli olanı kuşkusuz, 1990'lı yılların sonunda ortaya çıkan Kenan Şeranoğlu'nun kurduğu Titan'dı. Ancak, Londra'da 'Kairos'u kurdular Türkiye'de 50 bin kişiden 25 milyon dolar topladılar. İnternete erişimin giderek hız kazandığı son yıllarda, farklı bir dizi 'kazanç' modeli hayata geçiriliyor.

  Son aylarda Türkiye'de hızla yayılan sistemin adı Kairos Planet. Özellikle Facebook üzerindeki paylaşımlar ile sisteme üye kazandıran Kairos, İngiltere'de kurulu bir şirket.

  'TABELA' LONDRA'DA

  Londra'da bulunan şirketin kayıtlarına göre Kairos Teknoloji, Temmuz 2014'te kuruldu. Kayıtlara göre şirketin iki personeli görünüyor. Esasında bir tabela şirket konumundaki Kairos'un adresi her ne kadar Londra olsa da telefon numarası Ukrayna'ya ait görünüyor. Şirketin kurucusu olarak Ukraynalı bir çift görünüyor. Kayıtlara göre bu çiftin, Kairos gibi onlarca şirketin kurucusu oldukları görülüyor. Bir başka ifade ile şirketin kurucularının işi, Kairos gibi bir dizi şirketi birileri için kurmak.


  10 AYDA 25 MİLYON DOLAR

  Kairos'un Türkiye'de kurulu bir şirketi olmadığı gibi bakanlıktan alınmış doğrudan satış belgesi de bulunmuyor. Hikmet G., Hakan S., Barış Ö., Atilla S.,
  Tayfun U. gibi isimlerin 'lider' olarak tanıtımını yaptıkları Kairos'a son 10 ayda Türkiye'den 50 bine yakın kişi üye yapıldı. Bu kişilerden toplanan paranın tutarı ise 25 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Çeşitli illerde yapılan otel toplantıları ile üye kazandırılan Kairos'a, daha fazla kazanç elde etmek için, kimileri evini, arabasını, altınlarını satarak dahil oluyor.
  Londra'da 'Kairos'u kurdular Türkiye'de 50 bin kişiden 25 milyon dolar topladılar

  "BİLGİSAYARINI GÜNDE 10 SAAT AÇIK TUT PARA KAZAN"

  Sistemin işleyişi ve kazanç modeli ise şöyle açıklanıyor: "Kairos Teknoloji, dünya devi kimi şirketlerin verilerinin güvenli bir biçimde korunmasını sağlıyor. Kairos'a teslim edilen şirketin verileri, Kairos'un sunucularında tutuluyor, bu verilerin şifreleri ise dünyanın çeşitli yerlerindeki üyelerin bilgisayarlarında tutuluyor. Böylece, bu verilere yönelik bir siber saldırı imkânsız hale geliyor." Yine, yapılan sunumlara göre, Kairos, kendisine üye olan kişinin bilgisayarında bulunan hard diskindeki boş alanı kiralıyor ve bunun için saatlik ücret ödüyor. Kairos'da öne çıkan söylemi ise, "Bilgisayarını günde 10 saat açık tut para kazan" şeklinde.


  PAKETE GÖRE KAZANÇ VAADİ

  Sistemin kazanç modeli de ayrıntılı olarak paylaşılıyor. Buna göre, Kairos'a dahil olmak isteyen kişi, şirketin sunduğu 4 paketten birini satın almak zorunda. Her bir paketin ücreti ve vaat ettiği kazanç miktarı da farklı. * Buna göre, standart adı verilen ve girişte 125 dolar olarak alınan ücreti yatıran kişi ayda 26, yılda ise 312 dolar kazanıyor.* Kira geliri en yüksek paket olarak tanıtılan, 'platin' paketin bedeli 2 bin 777 dolar. Bu paketi alan ve sisteme giren kişi, ayda 578, yılda ise 6 bin 936 dolar kazanıyor. Platin paket sahiplerine yıllık 7 bin doların yanı sıra, her ay 200 dakikalık konuşma paketi de bonus olarak veriliyor. Konuşma paketi için "Kriptolu, takip edilemez, dinlenemez" deniliyor.


  EVİNİ ARACINI SATAN DA VAR

  Dört paketten birini alanların elde ettiği kazanç 'pasif kazanç' olarak ifade edilirken, bir de yüksek kazanç imkanının olduğu belirtiliyor. Bu da, sisteme üye kazandırarak elde ediliyor. Üye olan kişi, başkasının da sisteme girmesini sağlarsa, bu kez de yüzde 15 komisyon alıyor. Bu şekilde, daha fazla kazanç elde etmek için sisteme giren kişi bu kez çevresindeki kişileri üye yapmaya başlıyor. Sisteme dahil edilen üye sayısına göre de kariyer unvanları alınıyor. Sisteme girmek için bazı kişiler ev, araba, altın satarken, kimileri de kredi çekiyor. Kairos'un Türkiye'deki ağı ağırlı olarak Facebook hesapları üzerinden ve otel toplantıları sayesinde oluşturuluyor. Anılan toplantılardan birinin de 24 Temmuz'da Ankara ATO Congresium'da yapılması planlanıyor.

  BAKAN: ÖZEL DÜZENLEMELER YAPILDI

  Türkiye'de Kurulu herhangi bir şirketi bulunmayan Kairos ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tüfenkci, "Son yıllarda şikayet yoğunluğunun giderek artması ve çok sayıda insanın mağdur olması gerekçeleriyle 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve uygulama yönetmeliklerinde; network marketing, çok katmalı pazarlama, ağ pazarlama vb. isimlerle adlandırılan, ancak zaman zaman tüketici mağduriyetine yol açabilen ve geleneksel satış-pazarlama yöntemleri dışında olan organizasyonlara ilişkin olarak özel hüküm niteliğinde düzenlemelere yer verilmiştir" dedi.

  PİRAMİT SATIŞ SİSTEMİ YASAK

  Bakan Tüfenkci, en çok mağduriyeti piramit satış sistemlerinin yarattığına dikkat çekerek anılan satış sisteminin yasak olduğunu aktardı. Bakan Tüfenkci ilgili kanunun 80'inci maddesinin birinci fıkrasının "Katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemi' şeklinde düzenlendiğini hatırlattı. Aynı maddenin ikinci fıkrası ise "Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır" şeklinde düzenlenmiş.

  "SATIŞI DA REKLAMI DA YASAK"

  Bakan Tüfenkci "Söz konusu sistemlere dayalı satış ve pazarlama faaliyetlerinin işletilmesi ve reklamı yasaklanmıştır" dedi.

  "O İŞİN CEZASI DA VAR"

  Bakan Tüfenkci, piramit satış sisteminde sorumluları ile ilgili ceza hükümleri de olduğuna işaret ederek "Kanunun 'Ceza hükümleri' başlıklı 77'inci maddesinin 17'inci fıkrasında yer alan; '… Piramit satış sistemini başlatan, düzenleyen veya toplantı, elektronik posta veya diğer birçok kimsenin de katılımını sağlamaya elverişli yöntemlerle yayan veya böyle bir sistemin diğer bir şekilde yayılmasını ticari amaçlarla destekleyenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümlerinin uygulanır" hatırlatması yaparak "Bu düzenlemeye aykırılığa ilişkin cezai müeyyide öngörülmüştür" şeklinde konuştu.

  "KAİROS BİZE DE İHBAR EDİLDİ"

  Bakan Tüfenkci, Kairos ile ilgili kendilerine de bir dizi başvuru olduğuna işaret ederek "Bakanlığımıza son dönemde ulaşan başvurularda Kairos Teknoloji ya da Kairos Planet unvanlarıyla ifade edilen sistemin yasal olup olmadığı sorulmakta veya sistemin esasen bir piramit yapı olduğuna yönelik ihbarda bulunularak gerekli denetimlerin yapılması talep edilmektedir" dedi.

  "ŞİRKET YURT DIŞINDA, İNCELEMEYE ALDIK"

  Bakan Tüfenkci açıklamasının devamında "Bu kapsamda yapılan araştırmada, ülkemizde sistem faaliyetlerini yürüten ticari bir işletme bulunmadığı ve adı geçen şirket merkezinin İngiltere olarak gözüktüğü bununla birlikte kendisini sistemin Türkiye distribütörü ya da temsilcisi olarak tanıtan çok sayıda kişi olduğu tespit edilmiş olup, şikayet konusu uygulamalar Bakanlığımızca 6502 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenmek üzere denetim programına alınmıştır" dedi.

  Kaynak: Hürriyet / Ekonomi

  Bülent Tüfenkci Türkiye Londra Ekonomi Haberler

  Hamas, çatıştıkları İsrail askerlerinden bir kısmını daha rehin aldı

  Hamas, çatıştıkları İsrail askerlerinden bir kısmını daha rehin aldı

  Ali Koç'un üstünü çizdiği Selahattin Baki, sessizliğini bozdu: O görüntüyü vermemeliydik

  Ali Koç'un üstünü çizdiği Selahattin Baki, sessizliğini bozdu: O görüntüyü vermemeliydik

  Cannes'a giden CZN Burak, hakkında yapılan yorumlara isyan etti

  Cannes'a giden CZN Burak, hakkında yapılan yorumlara isyan etti

  Sinan Ateş'in arkadaşı: Olcay Kılavuz MHP'li yöneticiler tarafından öldürülmekten korkuyor

  Sinan Ateş'in arkadaşı: Olcay Kılavuz MHP'li yöneticiler tarafından öldürülmekten korkuyor

  500

  Yorumlar (6)

  cahilseniz öğrenin:

  her zamanki ülkemin insanı bilmeden çamur atmak yeniliğe karşı hep aynı tavır . bu yuzden milyonlarca kişi asgari ucrete mahkum işte cesaretsiz bilgisiz korkak yetişen bir toplum. . teknoloji hızla ilerliyor buda yeni iş modelleri oluşmasına sebebep veriyor. .

  6
  5
  yanıtYanıtla
  Piramit:

  Piramit satış yasak ama Megaholdingse İnnavasyon ödülü vererek suça ortak olmak serbest. Reza Zarrabada ödül vermişlerdi. Acaba neden??

  5
  1
  yanıtYanıtla
  ZZZZZZZZZZZZZ:

  SAADET ZİNCİRİ YOKMUYDU . . HALADA VAR SANIRIM. . BUDA BAŞKA VERSİYONU. .

  2
  2
  yanıtYanıtla
  Gazzovic:

  Havada ne kadar sinek varsa, bu uyanıklara kanacak ülkemizde o kadar salak var. . git bak kendini akıllı zanneden bu salakların çoğu asgari ücretlidir. .

  3
  0
  yanıtYanıtla
  hdpkk yı...............................:

  ALLAH ım Türk-İslam Dünyasını tüm kötü niyetli Gavurların ve Hainlerin her türlü Fitne-Fesat, Hainlik-Satılmışlık, Kolaycılık-Tembellik ve Boşvermişlik-Aldırmazlık gibi kötülüklerinden ve şer oyunlarından muhafaza buyursun!!! Amin . . . Ecmain. . . . ALLAH ım tembelleri ve Kolaycıları !!! ıslah eylesin. . . Amin . . . Ecmain. . . ALLAH ım böyle sahtekarlardan tüm Türk-islam Dünyasını kıyamete kadar muhafaza buyursun. . . Amin. . . Ecmain. . . .

  1
  1
  yanıtYanıtla
  Yiğit:

  abi ben girdim :) kanıyorum ve kazandım :D yatırdığım parayı ikiye katladım :D

  1
  0
  yanıtYanıtla
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title