Haberler

O ilçede 2020 yılı itibariyle eski mezarlıklara cenaze defin işlemi yasaklanacak

Güncelleme:

O ilçede 2020 yılı itibariyle eski mezarlıklara cenaze defin işlemi yasaklanacak 7. kez taşınacak Artvin'in Yusufeli ilçesinde mezarlık sorunu çözüldü İlçe sakinleri 2020 yılından itibaren belirlenen yeni mezarlık yeri dışında başka bir yere defin işlemi gerçekleştiremeyecek Sular altında...

O ilçede 2020 yılı itibariyle eski mezarlıklara cenaze defin işlemi yasaklanacak

7. kez taşınacak Artvin'in Yusufeli ilçesinde mezarlık sorunu çözüldü

İlçe sakinleri 2020 yılından itibaren belirlenen yeni mezarlık yeri dışında başka bir yere defin işlemi gerçekleştiremeyecek

Sular altında kalacak olan eski mezarlıktaki mezarlar yeni mezarlığa taşınacak

ARTVİN - Yusufeli Barajı HES projesi nedeniyle sular altında kalacak olan Artvin'in Yusufeli ilçesinde 2020 yılı itibariyle belediyenin belirlediği ve sular altında kalmayan yeni mezarlık yeri dışındaki eski mezarlıklara defin işlemi yapılması yasaklanacak.

Barajı gölü nedeniyle sular altında kalacak olan Yusufeli ilçe merkezinde mezarlık sorunu çözüldü. Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Keçevet bölgesinde 129 hektarlık alanı mezarlık olarak tahsis ettiklerini ifade ederek, 2020 yılı itibariyle mevcut ilçede cenaze defin işlemlerinin yasaklanacağını söyledi.

Artvin'de Çoruh nehri üzerinde yapımı devam eden ve tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı'nın suları altında kalacak ilçenin taşınacağı yeni yerleşim yerindeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 151 yıllık tarihi olan ilçenin altyapı yatırımlarıyla birlikte bin 638 konut inşaatının planlandığı yeni yerleşim yerine taşınacak. Aynı zamanda ilçede, sular altında kalacak mezarların da taşınmasına karar verildi.

Vefat eden yakınlarının mezarlarının su altında kalmasını istemeyen ilçe sakinleri nakil başvurusunda bulundu. Bunun üzerine belediye yetkilileri, bilirkişiler, muhtarlar ve belediye meclis üyelerinden oluşan heyetle, ilçede bulunan ve sular altında kalacak olan 11 toplu mezarlıkta tespit çalışmasına başladı. Yakınlarının talepleri doğrultusunda taşınacak mezarlar tespit edilip, numaralandırılıp kayıt altına alındı.

Mezarlıklar kimlere ait olduğuna yönelik tespit çalışması başlattıklarını ifade eden Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, "19 köy kısmen, 4 köyümüzde ilçe merkeziyle birlikte tamamen sular altında kalıyor. Sular altında kalırken birçok hatıramızda beraberinde sular altında kalacak. Aynı zamanda mezarlıklarımızda sular altında kalacak. Biz Yusufeli Belediyesi olarak bunun için bir çalışma başlattık. Yakın dönemdeki mezarların üzerinde mezar taşları var, fakat geçmişe doğru gittiğimizde mezar taşlarımızın olmadığını gördük. Mahallemizden bilirkişilerle, bilgi sistemi kurarak mezarlıkları bir tarama yaptık. Bütün mezarlarımızı numaralandırdık. Bu tespit edilen mezarlar yeni ilçemizin, yeni mezarlığına yakınların talepleri doğrultusunda taşınacak. Bu işlemi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yapacak. Bir din görevlisi, sağlık personeli eşliğinde mezarlar açılacak ve naaşları yeni ilçe mezarlığına taşınacak. Biz bunun alt yapısını oluşturmuş olduk" diye konuştu.

Mezarların tespiti konusunda büyük zorluk yaşadıklarını da dikkat çeken Aytekin "İlçenin bütün mezarlıklarına baktığımız zaman yüzde 20'si gibi tespiti anca yapabildiğimizi gördük. Bu hakikaten üzücü. Yani özellikle yeni nesilin mezarlık ziyareti yapmadığını ölülere karşı saygının, hürmetin olmadığını gördük. Dolayısıyla birçok mezarın sahibinin olmadığını mezarda yatanların kim olduğunun bilinmediğini fark ettik. Mevcut belediyemiz sınırlarında olan ama yeni ilçemizde de sular altında kalmayacak olan Keçevet bölgemizde 129 hektarlık bir alanı Milli Emlak'tan mezarlık tahsisini aldık. 2020 yılında vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Su tutmadan önce bu işleme başlamalıyız. Belediye olarak eski mezarlıklara cenaze defin işlemlerinin yasaklama karar almak zorundayız. Dolayısıyla 2020 yılından sonra belirlediğimiz yeni mezarlık dışındaki herhangi bir mezarlığa cenaze defnedilemeyecek" uyarısında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Eyüp Aytekin Yusufeli Artvin Genel Haberler

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bakmadan Geçme

Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Spor Smart CANLI izle! (LUGANO FENERBAHÇE) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 23 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! D-Smart GO Spor Smart CANLI izle! Lugano Fenerbahçe Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Lugano Fenerbahçe maçı hangi kanalda? Lugano FB Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ereğli, Meram, Akşehir 23-24 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

İsrail'in kuzeyinde alarm! Okullar güvenlik nedeniyle açılmayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title