Haberler

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu: "Avrupa Sözünde Durmadı"

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu: "Avrupa sözünde durmadı" TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyon üyeleri Vali Köşger'i ziyaret ettiAYDIN - Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Mülteci Hakları Alt Komisyonu Heyeti Başkanı AK Parti...

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu: "Avrupa sözünde durmadı"

TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyon üyeleri Vali Köşger'i ziyaret etti

AYDIN - Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Mülteci Hakları Alt Komisyonu Heyeti Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, sığınmacıların Türkiye'de kalması karşılığında, 2018 yılı sonuna kadar taahhüt edilen 3 milyar euro maddi desteği karşılayamayan Avrupa'nın 'Bire Bir Anlaşması'nın" gereklerini yerine getirmediğini ifade etti.

Sığınmacıların yaşam şartlarını incelemek üzere Aydın'a gelen heyet başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ve komisyon üyeleri AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce, MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan'dan oluşan TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyonu, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret etti.

"Bizde Avrupa'daki gibi yabancı düşmanlığı yok"

TBMM Mülteci Hakları Alt Komisyon Heyeti Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye'nin yabancı düşmanlığı beslemediğini, Türkiye'nin sığınmacılara misafirlik yaptığını ifade ederek, "Sığınmacıları bırakalım çölün ortasında ölsünler diyen bir parti Avrupa'da yükseliyor. Yalnız o değil, Avrupa'da merkez sağdaki veya soldaki partiler de, mesela Merkel aynı politikanın peşinde. Oysa Türkiye 3,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği, kardeşlik, misafirlik yapıyor. Herhangi bir sorun da yaşamıyoruz. Mutlaka aksaklıklarımız var ama Avrupa'daki gibi yabancı düşmanlığı yok. Biz bunu tarihi vicdani hukuki bir görev olarak görüyoruz. Diyoruz ki, bu insanlar orada savaştan, zulümden kaçtılar. Zulüm ve savaş bitinceye kadar biz de insani görevimizi yapalım istiyoruz" dedi.

"Avrupa sözünde durmadı"

Uslu, Avrupa'nın 'Bire Bir Anlaşması'nın" gereklerini yerine getirmediğini, sığınmacıların Türkiye'de bakılması karşılığında 2018 yılı sonuna kadar taahhüt ettikleri 3 milyar euro maddi desteği karşılamadığını belirterek, "Türkiye bugüne kadar 30 milyar dolardan fazla insani yardım faaliyetinin içinde bulundu. Aynı Avrupa dedi ki 'Bire Bir Antlaşması' yapalım, Avrupa'ya sığınmacılar gelmesin, bunun karşılığında külfeti paylaşalım. Size 3 milyon euro, ardından da 2018 yılı sonuna kadar 3 milyar euro destek verelim dediler ama, şu ana kadar 800 milyon euro destek verdiler. Sözlerinde durmadılar" dedi.

"Akdeniz dünyanın en büyük mezarlığı haline geldi"

Mültecilerin deniz yolu ile Ege ve Akdeniz üzerinden Avrupa'ya geçişlerinde bir çok insanın hayatını kaybettiğinden bahseden Uslu, "Sığınmacıların Fransa'da Jungle kampı var. Sığınmacılar burada aylarca soğukta dışarıda bekletildiler. Hala Jungle kampında 400 tane çocuk İngiltere'ye gitmeyi bekliyor. Almanya'da 10 binden fazla sığınmacı çocuk kayboldu. Kendileri bile diyorlar ki 'Biz nereye gittiklerini bilmiyoruz.' Akdeniz bugün dünyanın en büyük mezarlığı haline geldi. Orada insanlar ölmesin diye en büyük mücadeleyi biz yapıyoruz" diye konuştu.

"Dünya standartlarının üzerinde hizmet veriyoruz"

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ise Aydın Geri Gönderme Merkezinde sığınmacılara dünya standartlarının üzerinde bir hizmet verildiğini söyleyerek, "Ülke olarak 3-4 milyona yakın yabancı uyrukluyu misafir ediyoruz. Aydın'da bu sığınmacı akınından nasibini almış illerden birisidir. Bizim tabi denize kıyımız var. Dolayısıyla hedef ve transit il durumundayız. Buradan deniz yolunu kullanarak kaçmaya çalışan mültecilerle mücadele ediyoruz. Bu anlamda şehrimizde önemli bir sıkıntı yok. Geri gönderme merkezimizde de vekillerimiz inceleme yapacaklar. Ben gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim, dünya standardının üzerinde bir hizmet veriliyor orada" ifadelerini kullandı.

Ziyaret sonrası heyet Aydın Geri Gönderme Merkezine giderek incelemelerde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Ak Parti Antalya Aydın Genel Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

17 maddelik teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu! Sahipsiz saldırgan köpekler uyutulacak

17 maddelik teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu! Sahipsiz saldırgan köpekler uyutulacak

Temizlik için eve çağırdığı genç kızı boğarak öldürüp cesedini 6 parçaya ayırdı

Temizlik için eve çağırdığı genç kızı boğarak öldürüp cesedini 6 parçaya ayırdı

Bodrum'da tatil yapan ünlü iş insanı onlarca kişinin gözü önünde hayatını kaybetti

Bodrum'da tatil yapan ünlü iş insanı onlarca kişinin gözü önünde hayatını kaybetti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title