Gazeteciye Saldıran Arda, Barcelona'dan Gönderilmenin Eşiğine Geldi

Gazeteciye Saldıran Arda, Barcelona'dan Gönderilmenin Eşiğine Geldi

Haberler.com - Haberler | Spor

Milli Takım uçağında gazeteci Bilal Meşe'ye saldıran Arda, kadro dışı bırakıldıktan sonra Milli formayı bıraktığını duyurdu, Barcelona'dan da ayrılmanın eşiğine geldi.

A Milli Takım, Makedonya maçı sonrası Üsküp'ten Trieste'ye geçmeye hazırlanırken uçakta büyük bir rezalet yaşandı.

Ay-yıldızlı oyuncular ile birlikte kafilede yer alan VIP yolcular ve basın mensupları uçağa binip bagajlarını üst dolaplara yerleştirdiği sırada Arda Turan, cam kenarında kemeri bağlı bir biçimde oturan Milliyet Gazetesi Yazarı Bilal Meşe'nin yanına geldi ve çok ağır küfürler ederek saldırdı. Meşe'nin boğazına sarılan ve sıkmaya çalışan Arda Turan'ı bu hareketine Burak Yılmaz ve Caner Erkin anında müdahale etti ancak bu ikili Bilal Meşe'ye dönerek, "Otur bakalım yerine sen ne yapıyorsun" diyerek Arda'ya arka çıktı. Hatta fotomuhabiri Vedat Danacı'nın "Burası yeri mi beyler" çıkışına iki oyuncu "Yeri, yeri" karşılığını da verdi.

TERİM SONRA ÖĞRENDİ

Uçak yerleşiminde öndeki 1 ve 4'üncü sıralarda Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve VIP yolcular, 6-7 ve 8'inci sıralarda ise medya mensupları oturmaktaydı. Olayın olduğu sıralarda, Arda Turan'ın saldırıyı birden gerçekleştirmesiyle herkes neye uğradığını şaşırdı. Ön sırada bulunan Terim'in olayı uçaktan indikten sonra minibüse binerken öğrendiği ifade edildi.

Uçak Trieste'ye inip boşalmaya başladığı sırada ise bir başka hoş olmayan durum yaşandı. Başta Bilal Meşe'ye saldıran Arda Turan olmak üzere, Burak Yılmaz, Caner Erkin ve diğer oyuncular sanki hiçbir şey olmamış gibi güle oynaya kafile otobüsüne binip Slovenya'ya doğru yola çıktı.

ACİL TOPLANTI

Türkiye'yi ayağa kaldıran bu olay sonrası Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, İcra Kurulu üyeleri ve Milli Takımlar sorumlusu Ali Dürüst ile birlikte acilen toplandı, yaşananları tartıştı.

Teknik Direktör Fatih Terim'in de görüşleri alındıktan sonra Arda Turan'ın süresiz kadro dışı bırakılması kararlaştırıldı. Terim'e yaşananların hiç hoş olmadığı belirtilirken, Milli Takım hocası hemen Arda Turan'ı yanına çağırarak kampı terk etmesini istedi.

ARDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ: BIRAKIYORUM

Milli futbolcu, düzenlediği basın toplantısında Milli Takım kariyerine nokta koyduğunu belirtti.

BİLAL MEŞE: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM

Milliyet Gazetesi Yazarı Bilal Meşe yaşananları şöyle anlattı:

"Uçağa bindik. Kemerimi henüz bağlamıştım ki birden yanımda Bilal Meşeeee diye bağıran Arda'yı gördüm. Önce şaka yapıyor zannettim. Ancak bir-iki saniye sonra "Ben adamın a..... k.... ulan" diye bağırınca dondum kaldım. Şoktaydım. O hala ana avrat, din iman küfürlere devam ediyordu. Birden yanımıza Vedat Danacı geldi. Ne yapıyorsun Arda deyip durdurmaya çalıştı. Bu arada salladığı bir yumruk Vedat tuttuğu için boşa gitti. Hadise devam ederken Milli Takım antrenörü Levent Şahin müdahale etti. Bir de koruma vardı onu sakinleştirmeye çalışan. Fatih Terim iyi ki arkaya gelmedi yoksa daha kötü şeyler de olabilirdi...

Arda'nın 'seni bu uçağa alanın...' diyerek ağıza alınmayacak küfürler savurduğu insanlar TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Fatih Terim. Sabah erkenden patronum Sayın Yıldırım Demirören aradı ve sakin olmamı söyledi. Olayın 15 tanığı var. Onlar da şahit olacaklarını söylediler. Dönüşte Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım..."

TERİM: YAŞANANLARDAN DOLAYI ÜZGÜNÜM

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Milli Takım uçağında yaşanan olayla ilgili basın mensupları ile bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Yaşananlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirten Terim, "Çok üzgünüm gerçekten olmamasını dilerdim. Olayı ilk anda duymadım. Yaşanan olay 12. sıradaydı ben 1. sıradaydım, görmedim. Sonrasında da bana süzgeçten geçirilerek anlatıldı. Detayları öğrenince bir toplantı yaptık ve böyle bir karar aldık" dedi.

"BÖYLE AĞIR KÜFÜRLER DUYMADIK"

Olayın en yakın şahidi olan Habertürk fotomuhabiri Vedat Danacı, "30 yıllık meslek hayatımda ben böyle ağır küfürler görmedim. Yazık çok üzüldüm. Bu olaya da yakından şahit olmak meslek hayatımdaki en acı tecrübelerden biri" diye konuştu.

Hürriyet Gazetesi muhabiri Ali Naci Küçük ise 'Gazeteciye saldıran, kampta birbirine silah çeken bir milli takımın kaptanı da üzülerek söylüyorum ki bu olur! Zaten en kötüsü de bu olaya şaşırmamak! Çünkü kalite ve seviye olarak o kadar düştük ki, Metin Oktay'lardan, uçakta mafyacılık oynayan kaptanlara kadar düştük! 'Biz anaya bacıya küfür etmemeyi öğrendik' diyen Arda 61 yaşında 'ağabey' dediği insana ağza alınmayacak küfürler etti" dedi.

TSYD'DEN TEPKİ

Türkiye Spor Yazarları Derneği, Arda Turan'ı kınadı. Yapılan açıklamada, "A Milli Futbol Takımımızı taşıyan uçakta takım kaptanı Arda Turan'ın, spor yazarı ve derneğimiz üyesi Bilal Meşe'ye fiziki ve sözlü saldırısı, her ne sebeple olursa olsun asla kabul edilemez. Bu saldırının milli takımımızın kaptanı tarafından gerçekleştirilmiş olması olayın vahametini katlayarak artırmaktadır. Ülkemizde spor gazeteciliğinin uzun yıllardır onurlu temsilcilerinden biri olarak çalışan Bilal Meşe'ye yapılan bu saldırıyı, tüm üyelerimize ve Türk basınına yapılmış kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz. TSYD olarak her platformda spor gazetecilerinin haklarını korumaya ve onları sonuna kadar savunmaya devam edeceğimizi bildirir, değerli gazeteci Bilal Meşe'ye geçmiş olsun dileklerimizi sunarız" ifadeleri kullanıldı.

TGC'DEN KINAMA

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Arda Turan'ın, Bilal Meşe'ye yönelik sözlü ve fiziksel saldırısını kınadı, Futbol Federasyonu'nu gazetecilere yönelik şiddetin önlenmesi için göreve çağırdı. TGC 'nin yaptığı açıklamada "Gazetecileri hedef alan davranış bozukluğunun bir örneğini de son olarak Milli Takım kaptanı Arda sergiledi. Arda bu davranışıyla kaptan olmanın sorumluluğunu taşıyamadığını gösterdi. Hele Milli Takım yöneticilerinin bu şiddeti seyretmesi ve müdahale etmemesi olayın vahametini arttırdı" denildi.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title