GATA'daki görevinden alınan Ali Edizer'e Mesut Yılmaz'a hakaretten suç duyurusu

GATA'daki görevinden alınan Ali Edizer'e Mesut Yılmaz'a hakaretten suç duyurusu

07.10.2020 18:12 | Son Güncelleme: 07.10.2020 18:31

Mesut Yılmaz'ın avukatı Erden Arısoy ve ANAP Platformu üyeleri, GATA Başhekim Yardımcılığı görevinden alınan Ali Edizer hakkında eski Başbakan Mesut Yılmaz'a yönelik sözleri nedeniyle zincirleme suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Türk Medeni Kanunu'nu hedef alarak erkeklere "İkinci eş alın" önerisinde bulunduktan sonra GATA Başhekim Yardımcılığı görevinden alınan Ali Edizer hakkında, eski başbakan Mesut Yılmaz'ın avukatı Erden Arısoy ve ANAP Platformu üyeleri perşembe günü zincirleme suç duyurusunda bulunacak.

ANAP PLATFORMU ÜYELERİ DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

ANAP Platformu üyeleri de, yarın saat 14.00'de tüm Türkiye'de, savcılıklara, Yılmaz'ın Avukatı Erden Arısoy'un hazırladığı dilekçeyi vererek Edizer hakkında "Tehdit, Nefret ve Ayrımcılık, Hakaret, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Veya Aşağılama" suçlarından işlem yapılmasını isteyecek.

DİLEKÇEDE "KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK" SUÇLAMASI YÖNELTİLDİ

Suç duyurusu dilekçesinde Edizer'in paylaşımlarında "Mesut Yılmaz'ı imam hatiplilere cephe almış bir din düşmanı kisvesine bürümek sureti ile halkı Mesut Yılmaz ve dönemin devlet yöneticilerine karşı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" belirtildi.

Suç duyurusunda dikkat çeken bazı bölümler şöyle:

"Sn. Mesut Yılmaz, Turgut Özal kabinesinin ülkemizi dış dünyaya açan kadronun içinde yer alan, Cumhuriyetin ideallerini, milletin ve devletin değerlerini müştereken koruyan, milliyetçi muhafazakar kesimlerin seçmen desteğiyle dört eğilimin kendisini temsil ettiği Anavatan Partisi'nin Genel Başkanlığını ve Türkiye Cumhuriyeti 'nin 21. Başbakanı olarak görev yapmış bulunan kıymetli bir siyaset insanıdır. Kendisinin sağlık sorunları yaşadığı bir dönemde ne hukuk, ne geleneklerimiz ne de genel anlamda toplum inançlarıyla tümünü inkar eden bir surette ölmesini ve gasilhane muamelesi üzerinden kendisine çirkin hakaretlerde bulunulması, üstelik bu ifadelerin bir hekim tarafından onbinlerce insana sosyal medya aracılığıyla iletilerek kendisinin döneminde doğmamış çocuklara dahi nefret aşılayacak surette hedef göstermesi evrensel anlamda kabul edilemez niteliktedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde bir kez tek başına, bir kez koalisyon ortağı olarak ülkeyi yönetmiş, yüzbinlerce üyesi, milyonlarca seçmeni olmuş bir siyasi partinin genel başkanı olmuş ve Başbakanlık yapmış Sayın Mesut Yılmaz'a karşı kullanılan onur kırıcı ifadeler; parti organlarında görev yapmış eski bir partili, oy vermiş bir seçmen ve bir vatandaş olarak tarafımı ziyadesiyle incitmiş ve manevi olarak yaralamıştır."

GATA'daki görevinden alınan Ali Edizer'e Mesut Yılmaz'a hakaretten suç duyurusu

NE OLMUŞTU?

Sosyal medya paylaşımları ile gündeme gelen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer, medeni kanunu hiçe sayarak erkeklere ikinci eş alması yönünde çağrı yapmıştı. Bu açıklamalar infial yaratırken, konu sosyal medyada gündem olmuş, Edizer görevden alınmıştı.

BAKAN KOCA, RAHATSIZ OLMUŞTU

İnfial yaratan bu paylaşım CHP'nin de gündeminde yer almış, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, Edizer'in açıklamalarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ilettiğini duyurmuştu. Özel yaptığı paylaşımda, "Sosyal medya paylaşımları nedeniyle #GATA'nın Başhekim Yardımcısı Ali Edizer'e partimizde ve kamuoyunda duyulan büyük rahatsızlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ilettim. Sn. Bakan duyduğu rahatsızlığı ifade etti, yarın gereğinin yapılacağını iletti. Konunun takipçisi olacağız" demişti.

GATA'daki görevinden alınan Ali Edizer'e Mesut Yılmaz'a hakaretten suç duyurusu
Haber Yorumları (65)
ALİ AVCI: Doktorun yorumu dinde varmı yokmu onu tartı sin
GÖKBÖRÜ ATSIZ: Siz rahat olun ALLAH bu geri zakalı yobazları zaten terk etmiş. Bir halta yarar müslüman ülke varmı? Gavur dedikleri ülkelere bir bakın ALLAH Kime yardım etmiş.
SÖZ: ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik'' nasıl bir kanun maddesidir yahu, tüm maddeleri yok sayancak güçte böyle bir madde olabilir mi? Konuşulan herhangi bir cümlenin alınıp sadece bu suçlamayla bile dava açabilecek güçte. Sırf bu madde yüzünden toplumsal düzen açısından hangi görüşünüzü açıklarsanız açıklayın birileri sevmediği an direkt suçlanabilirsiniz. Düşünce ve İfade özgürlüğünü kısıtlayıcı bu madde kaldırılmalı.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: GATA'daki görevinden alınan Ali Edizer'e Mesut Yılmaz'a hakaretten suç duyurusu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.11.2020 01:27:14. #1.15#
title