Eski CHP Genel Başkanı Baykal'ın Sağlık Durumu
Haberler » Güncel » Eski CHP Genel Başkanı Baykal'ın Sağlık Durumu - Haber

Eski CHP Genel Başkanı Baykal'ın Sağlık Durumu

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin, "Çok kritik zamanlar yaşadık ama şükürler olsun ki bugün Deniz Bey iyi bir durumda hastanemizden çıktı.

Eski CHP Genel Başkanı Baykal'ın Sağlık Durumu

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. , eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili 'ın sağlık durumuna ilişkin, "Çok kritik zamanlar yaşadık ama şükürler olsun ki bugün Deniz Bey iyi bir durumda hastanemizden çıktı. Bundan sonraki süreç, hastanemizde başlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının 'da devamıyla, daha iyi bir durumda 'ye dönmesidir. " dedi.


Prof. Dr. İbiş, Baykal'ın tedavisinin tamamlandığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi'nde doktorlarla birlikte gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Baykal'ın tedavisinde 7 haftanın tamamlandığını belirten İbiş, bugün sabah saat 06.00 civarında Almanya'ya gitmek üzere hastaneden uğurladıklarını ve uçağın Almanya'ya inmek üzere olduğunu söyledi.


İbiş, hastaneye geldiğinde Baykal'ın durumun çok ağır olduğunu hatırlatarak, "Çok kritik zamanlar yaşadık, çok riskli anlar, günler geçirdik ama şükürler olsun ki bugün Deniz Bey iyi bir durumda hastanemizden çıktı. Deniz Bey'in bilinci tam açıktı, bilişsel fonksiyonları yerindeydi. Muhakemesi, konuşması tamdı, sol taraftaki kuvvet kaybı dışında durumu iyiydi. Bundan sonraki süreç, hastanemizde başlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının Almanya'da devamıyla, daha iyi bir durumda Türkiye'ye dönmesidir." diye konuştu.


Baykal ile dün akşam bir süre sohbet ettiklerini kaydeden İbiş, şunları aktardı:


"Daha doğrusu daha çok Deniz Bey konuştu ve biz de dinledik. Konuştuklarından bazı küçük notlar iletmek istiyorum. Sağlığın kıymetini bilmek gerektiğini, bunun için toplum bilincinin yükseltilmesi gerektiğini, oturma, yürüme, hareket etmenin büyük bir nimet olduğunu insanın sıkıntı yaşadığında çok daha iyi anladığını vurguladı. Bu nedenle, bilinçlendirmenin çok önemli olduğunu vurguladı.


Bu süreçte bizim reanimasyon ünitemizle ilgili, bu tür ileri uygulamaların yapıldığı, yüksek seviyede hizmetlerin verildiği merkezlerin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu sayede sağlığına kavuştuğunu belirtti."


"Bir an evvel ülkeme geri gelmek isterim"


Baykal'a Almanya'ya gittiğinde Türkiye'yi özleyip özlemeyeceğini sorduklarını dile getiren İbiş, "Sayın Baykal, 'Ben Türkiye'deyken Türkiye'yi özlerim, hep özlerim. Gidince de özleyeceğim, bir an evvel de ülkeme geri gelmek isterim.' diyerek duygularını ifade etti." dedi.


Baykal'ın başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere herkese teşekkür ettiğini ileten İbiş, şöyle devam etti:


"Sayın Baykal'ın sözcükleriyle ifade ediyorum, 'Genel Başkan, Mevlüt Çavuşoğlu ve Ahmet Demircan olmak üzere tüm bakanlar, hangi partiden olursa olsun tüm siyasiler, ilgilenen, takip eden partili arkadaşlarına ve özellikle Aydın milletvekili Metin Lütfi Baydar'a' teşekkür etti. Tüm vatandaşlara, kamuoyuna, basın mensuplarına teşekkürlerini iletti. Üniversitesine, Ankara Tıp'a teşekkür etti."


Bu süreçte stresli anlar yaşandığının altını çizen İbiş, tüm detayların kamuoyuyla paylaşıldığını vurguladı. İbiş, "Biz de iş birliği içinde olmaya çalıştık. Hastane içindeki iş birliği çok önemli ama onun dışındaki iş birlikleri de destekler de çok önemli. Biz de sürekli takip eden, ilgilenen, beni bizzat telefonla arayan, bir istek, ihtiyaç olup olmadığını soran Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyoruz. Yine sürekli takip ederek, bilgi alan Başbakanımıza, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına teşekkür ediyoruz." diye konuştu.


Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve tüm bakanlara da teşekkür eden İbiş, bu sürecin yönetilmesinde büyük katkı veren basın mensuplarına, ailesine de teşekkürlerini iletti. İbiş, bunun yanı sıra CHP Aydın Milletvekili Baydar'a ve tüm ekip arkadaşları ile hastane çalışanlarına da özel olarak teşekkürlerini sunduğunu belirtti.


Aydın Milletvekili Baydar da tedavi sürecinde olağanüstü çaba ve gayret gösteren başta yoğun bakım çalışanları olmak üzere tüm sağlık görevlilerine teşekkür etti.


"İnanıyorum ki yürüyerek yurda dönecek"


Baykal'ın yürüme yetisi, yapılan operasyon sonrası herhangi bir girişim gerekip gerekmediği ve Almanya'da tedavisinin nerede yapılacağına ilişkin sorular üzerine de Prof. Dr. İbiş, "Almanya'da Münih yakınlarında Murnau isimli bir merkezde yapılacak. Gelişmiş bir merkez olduğunu biz de teyit ettik, orada tedavi olacak. Ailesi de onu tercih etti." ifadelerini kullandı.


Baykal'ın destekle ayakta durabildiği yönünde daha önce bir açıklama yaptıklarını anımsatan İbiş, "Dolayısıyla o konumda gönderdik ama ben inanıyorum ki yürüyerek yurda dönecek. Çünkü, bundan sonraki süreçte fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları çok çok önemli. Süreç içinde zayıflayan, kuvvet kaybı olan kaslarının çalışmasını sağlanamak ve güçlenmesini artırmak için yapılacak." bilgisini verdi.


Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbiş, Baykal'ın kafatasından çıkarılan parçayla ilgili de "Bunlar çıkarıldıktan sonra en az 3 ay geçmesi gerekiyor. Dolayısıyla bizdeki süresi daha 2 ayı doldurmadığı için kapatılma işlemi yapılamaz burada. Eğer, orada yapmayı uygun görürlerse orada, olmazsa geldiğinde biz de memnuniyetle tekrar koyabiliriz. 3 ay geçmeden yapılamıyor ama bu 6 aylık sürenin de ötesine geçmiyor. O sürede yapılması gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler