Erguvan Festivali Başlıyor

Erguvan Festivali Başlıyor

Çatalca Belediyesi tarafından bu yıl 13.sü düzenlenecek olan Erguvan Festivali'nin hazırlıkları son raddeye ulaştı.

Erguvan Festivali Başlıyor

Çatalca ve bölge halkının davetliği olduğu Erguvan Festivali bu yıl yine adından sıkça söz ettirecek.

13. Erguvan Festivali bu yılda da büyük bir coşku ve yine her zamanki gibi kapsamlı bir şekilde yapılacak. Hep olduğu gibi konserler ve birbirinden ünlü sanatçılar ile Çatalca'nın tanıtımını yapan Erguvan Festivali'nin açılışı Türk rock müzik sanatçıları Ali Altay ve Emre Aydın ile gerçekleşecek. Birinci günde satranç turnuvası, çocuklara animasyon gibi etkinlikler de yer alacak.

Festivalin ikinci gününde Çatalca Belediyesi 3. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali'ne katılarak, ilçe halkının büyük beğeni ile izlediği Bulgaristan dans ekibi de yer alacak. Ayrıca Çatalca ve Silivri belediyelerinin halk oyunları ekipleri de sahne alacak. Ardından ise usta tiyatrocular Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler Çatalca Cumhuriyet Meydanı'nda Çatalcalılara müzikal tiyatro sergileyecekler.

Üçüncü günde ise Çatalca Belediyesi bünyesinde açılan resim ve gravür kurslarının sergisi var. Ayrıca fantezi müzik sanatçıları Devrim Erden ve Haktan da Çatalcalılar ile buluşacak.

Konser, tiyatro ve animasyonların ardından dördüncü günde spor da Erguvan Festivali'ne dahil oluyor. Sokak basketbolu turnuvası festivalin dördüncü gününde start alıyor. Sokak basketbolu turnuvasının ardından Çatalcalı gençler tarafından bir hip hop konseri verilecek. Bindallı Moda Evi tarafından Erguvan Defilesi'nin de düzenleneceği gecenin sonunda Ahmet Selçuk İlkan şiir dinletisi gecede olacak.

Beşinci günde çocuklar her festivalde olduğu gibi yine duvarları kendi hayal güçlerini yansıtacak şekilde boyayacaklar. Sokak basketbolunun devam ettiği beşinci günün akşamında ise Türk halk müziği konseri Remzi Uzgidim ve Neslinay Çınar tarafından Şehr-i Nağme ismiyle festival alanında olacak. Türk halk müziği sonrasında da ünlü pop sanatçısı Rafet El Roman Çatalcalı sevenleriyle buluşacak.

Festivalin altıncı günü 13 Temmuz Cuma günü çocuklar özgürce uçurtma uçuracaklar. Gökyüzünde dalgalanan uçurtmaların ardından ise sokak basketbolu turnuvasının finalleri oynanacak ve kazanan takım bu gün belli olacak. Akşama ise Çatalcalıların yakından tanıdığı bir isim, Türk rock müziğinin sevilen sesi Murat Mermer Çatalca'da sahne alacak. Ardından ise Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler Şahane Pazar isimli programlarını sunacaklar.

Yedinci gün, Çatalca'da yıllardır unutulmuş olan ve son iki yıldır Erguvan Festivali'ne entegre edilen Büyük Pehlivan Yağlı Güreşleri düzenlenecek. Kaleiçi Mahallesi Ulu Camii yanındaki çayır alanında düzenlenecek olan ata sporu yağlı güreşler yine izleyenlere keyifli anlar yaşatacak. Yağlı güreşler sonrasında Çatalca Belediyesi tiyatro kursu öğrencileri Cumhuriyet Meydanı'nda tiyatro gösterisi sunarken, Öğretmen Nevzat Tekin anısına bir şiir dinletisi hazırlandı. Şiir dinletisi sonrasında Çatalca halkının beğeniyle takip ettiği 50 kişilik dev bir ekip, İBB Kent Orkestrası sahne alacak.

Festivalin sonuna gelindiğinde ise, Cumhuriyet Meydanı'nda halk oyunları gösterisi ve animasyon gösterileri var. Akşama gelindiğinde ise sünnet çocuklarına hediyeler verilecek ve sokak basketbolu turnuvasında dereceye giren takımlara ödülleri verilecek. Ödül töreni sonrasında Türk rock müziğin başarılı gruplarından Yırtık Uçurtma sahne alacak. Grubun sahneden inmesiyle birlikte festivalin arkasında bulunan, sponsorlara teşekkür plaketleri verilecek. En sonunda ise festivalin kapanışı Hadise ile yapılacak.