Ereğli Festivali Programı Açıklandı

Ereğli Festivali Programı Açıklandı

Zongulda'ın Ereğli İlçesinde Bu Yıl 14.'sü Gerçekleştirilecek Sevgi, Barış, Dostluk ve Kültür Festivalinde Birbirinden Ünlü Sanatçılar Konser Verecek.

Ereğli Festivali Programı Açıklandı

Zongulda'ın Ereğli ilçesinde bu yıl 14.'sü gerçekleştirilecek Sevgi, Barış, Dostluk ve Kültür Festivalinde birbirinden ünlü sanatçılar konser verecek.

Ereğli Belediye Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Murat Sesli, 6-8 Temmuz tarihleri arasında 14.'sü yapılacak Uluslararası Sevgi, Barış, Dostluk ve Kültür Festivali ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Belediye meclis üyelerinin de katıldığı basın toplantısında bütün Türkiye'yi 6-8 Temmuz tarihleri arasında Karadeniz Ereğli'ye beklediklerini belirten Başkan Sesli, "Karadeniz Ereğli, doğal, kültürel ve ekonomik zenginliklerini, kentin sloganı haline gelen ve halkın yaşam dokusuna nakışlanmış sevgi, barış, dostluk gibi evrensel değerlerini her yıl düzenlenen uluslararası bir festivalle sergileme imkanı buluyor. Bu yıl 6-7-8 Temmuz tarihlerinde 14. yaşını kutlayacak olan festival, yine en geniş kapsamlı ve en kalabalık organizasyon niteliğini sürdürme çabasında. Ulusal ve uluslararası grupların dans ve müzikleri ile renklenecek festivalde yediden yetmişe her yaştan insanın keyifli üç gün geçirmesi için tüm ayrıntıları düşündük" dedi.

Festivalin içeriğinin dopdolu olduğunu belirten Sesli, "Halk dansları gösterileri, resim, heykel, fotoğraf sergileri, canlı karikatür performansları, söyleşi ve imza günleri, bando ve mehter grubu konserleri, tarihi ve turistik noktalara geziler, uçurtma şenlikleri, trap, satranç, tenis turnuvaları, koşu, yelken yarışları, piknikler, spor, kültür ve sanat sohbetleri ile renkli ve coşkulu bir festival için hazırlıklar son aşamaya geldi. Festivalde bu yıl ilk kez, yerli ve yabancı halk dansları topluluklarının katılımı ile 3 kilometrelik sahil bandında "Barış Halayı" gerçekleştirilecek. Yüzünü güneşe dönmüş ona gülümseyen, sırtını ormanın yeşilinde barışa dayamış, denizin mavisi ile sonsuz dostluklara uzanan bu halaya barış adının çok yakışacağını düşünüyoruz. Festivalin bu yılki Sevgi Barış Dostluk Maçı, Belediye Meclis Üyeleri ile Basın Mensupları arasında oynanacak. Bu maçı ünlü hakemlerimizden Cem Papila yönetecek" diye konuştu.

Halk konserlerine ünlü sanatçıların katılacağını kaydeden Sesli, "Bu yıl halk konserlerinde Hüsnü Şenlendirici, Ferhat Göçer, Engin Atalay, İzel, Kenan Doğulu, Murat Boz, Deniz Seki ve Özcan Deniz sahne alacak. Kentin mitolojik tarihinin gizemli mekanı Cehennemağzı Mağaraları Murat Göksu'nun hazırladığı klasik müzik dinletisine ve Hasan Cihat Örter konserine ev sahipliği yapacak. Bunun yanı sıra yerel sanatçılarımızdan Neray, Ergin, Erden Şenkaya ve Ereğlili bir rock grubu ana sahnede konser verecekler. Ayrıca heykeltıraş Hale Ürkmezgil, ressam Yavuz Deniz ve İstanbul Karikatürcüler Derneği'nden sanatçıların eserlerinin sergileneceği festivalin söyleşi programında ise Dr. Erol Mütercimler, şair Cezmi Ersöz, Adnan Aybaba, Cem Papila, Serhat Ulueren, İsmet Badem, Ümit Avcı gibi ünlü isimler yer alacak" diye konuştu.

(BA-AK)

27.06.2007 16:04 TSİ