Engel Tanımayanlar - Taşkentli Halil'in Hayatında Engele Yer Yok

Engel Tanımayanlar - Taşkentli Halil'in Hayatında Engele Yer Yok

METİN BOLAT / ANIL KURU - Konya'da doğuştan bedensel engelli olduğu için kışın kestiği su bidonunun içinde, yazın ellerine geçirdiği lastik parçalarının yardımıyla dizlerinin üzerinde hareket eden 51 yaşındaki Halil Candan, azim dolu bir hikayeye sahip.

Engel Tanımayanlar - Taşkentli Halil'in Hayatında Engele Yer Yok

METİN BOLAT/ ANIL KURU - Konya'da doğuştan bedensel engelli olduğu için kışın kestiği su bidonunun içinde, yazın ellerine geçirdiği lastik parçalarının yardımıyla dizlerinin üzerinde hareket eden 51 yaşındaki Halil Candan, azim dolu bir hikayeye sahip.


Orta Toroslar Taşeli Platosu'nda, Göksu Vadisi kanyonları üzerinde yer alan Taşkent ilçesi Kongul Mahallesi'nde yaşayan bedensel engelli Halil Candan, çevresinde azmiyle tanınıyor. Belden aşağısı tutmayan Candan, ellerinin yardımıyla emekler vaziyette hareket edebiliyor.


Candan, kışın yaşadığı yere çok kar yağdığı için dışarıya çıkması sorun olunca bir su bidonunu keserek içine girmeyi denemiş. Ellerinin yardımıyla bu şekilde eve hapsolmaktan kurtulan Candan, birlikte yaşadığı 75 yaşındaki annesi Nihal Candan'a ev işlerinde yardım ediyor.


Mahallelinin elektronik cihazlarının tamirini yaparak vakit geçiren Candan, hediye edilen akülü aracını, engebeli arazi, buzlanma ve kar gibi olumsuz kış şartları nedeniyle her zaman kullanamasa da bu durumdan hiç şikayetçi değil.


Yazın ise ellerine geçirdiği lastik parçaları yardımıyla dizlerinin üzerinde dışarıya çıkan Candan, azmiyle görenleri şaşırtıyor.


Zorda kalmadıkça doktora gitmiyor


Candan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok hareketli olduğu için kolayca hastalanmadığını, ömründe birkaç istisna dışında doktora gitmediğini söyledi.


Evde oturup sıkıntıları düşünmenin kendisine göre bir hareket tarzı olmadığını vurgulayan Candan, "Herkesin tek sorduğu şey, durumumdan dolayı ellerimin ve dizlerimin ağrıyıp ağrımadığı. Benim görüntümün dışında yaşıtlarımdan bir farkım yok. Ne ellerim ne de dizlerim ağrıyor." dedi.


Her durumda mutlu olmasını biliyor


Eğitimini çeşitli nedenlerle ilkokulda yarım bıraktığını aktaran Candan, o günden sonra insanlara ve ailesine faydalı olabilmek için çabaladığını dile getirdi.


Evdeki elektronik eşyaları kurcalayarak televizyon tamiri, uydu, çanak anten kurulumunu öğrendiğini anlatan Candan, şöyle devam etti:


"Azmettikten sonra kişinin hayatında 'engel' diye bir kavrama yer kalmıyor. Sağlıklı insanın yaptığı her şeyi yapabiliyorum. Beni küçümseyenler yaptığım işleri görünce hayrete düşüyor. Özellikle ilk zamanlar bir iş yapılacağında 'bunun burada ne işi var' gibi olumsuz cümleler kullanılıyordu ama yaptıklarımla onlara, düşüncelerinde ne kadar haksız olduklarını gösterdim. Yaşamın güzelliklerini keşfetmeyi, her gün yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Her zaman şükrederim. Benden durumu daha kötü olanları düşündükçe hayata daha fazla bağlanıyorum. Ellerim olmasaydı, hayatım biraz daha zor olurdu ancak yine mutlu olmasını bilirdim."


Mahalleli ise yeri geldiğinde metrelerce elinin yardımıyla yürüyen Candan'ın azim dolu yaşantısını örnek aldıklarını kaydetti.

Kaynak: AA