PÜİS, Ucuz Akaryakıta Dikkat Çekti - Haberler
Haberi Paylaş

PÜİS, Ucuz Akaryakıta Dikkat Çekti

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
 - Güncelleme:
PÜİS, Ucuz Akaryakıta Dikkat Çekti

PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, bir akaryakıt bayisinin karının 1 litrede 20 kuruş ila 25 kuruş arasında olduğunu söyledi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası(PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, bir akaryakıt bayisinin karının 1 litrede 20 kuruş ila 25 kuruş arasında olduğunu belirterek, "Eğer bir bayi 40 kuruş eksiğine mal satıyorsa bunun altına bakmak lazım" dedi.

Samsun'da düzenlenen kaçak akaryakıt operasyonunda 8 kişinin tutuklanmasının ardından açıklama yapan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, kaçak akaryakıtın ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini söyledi. Akaryakıt istasyonlarının mağdur olduğunu ifade eden Zafer Güler, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusundaki girişimleri sonucu, ülke çapında bir koordinasyon kurulu ile kaçakçılar için özel timler kuruldu. Bu ülkenin yaklaşık akaryakıttan sadece kaybı yıllık 3 ila 5 milyar TL civarında. Denizden müthiş bir şekilde kaçakçılık geliyor. Bunun önüne geçmek lazım, çünkü devlet kaybediyor. Akaryakıt sektöründe kaçakçılıkla devlet yüzde 65 zarar ederken, her 100 TL'nin 65 lirası devlete vergi olarak gidiyor. Devletin kaybından dolayı akaryakıtçılar olarak biz de kaybediyoruz" diye konuştu.

Tüketicinin bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Güler, "Bugün bayiinin karı 1 litrede 20 kuruş veya 25 kuruş. Eğer bir bayi 40 kuruş eksiğine mal satıyorsa bunun altına bakmak lazım. Kurumsal firmalarda bunu bulamazsınız. Benim 10 çalışanım var, o ticarethane para kazanmazsa, ayakta durma şansı yok. Bu bakımdan ne ile ayakta duracak? Para kazanarak duracak. Peki, ben karımı dağıttığım zaman nasıl ayakta durabilirim? O yüzden tüketici dikkat edecek. Akaryakıt istasyonu rafineri fiyatları altında yakıt satıyorsa normal yakıt olması hiç mümkün değil. Türkiye genelinde yakalanan istasyonları görüyorsunuz. En son ilimizde yapılan operasyonda 15 tank içerisinde 500 tona yakın kalite dışı akaryakıt alındı" şeklinde konuştu.

Son yapılan operasyonun ardından biraz durulma olacağını ifade eden Güler, "İnsanlar bir parça daha düşünecektir. Doğru işi yapmaya kara verecekler. Çünkü çok büyük bir kayıp ve kötü örneklerdir. Bunların yapılmaması gerekir. İstasyonlar da bu konuda mağdur oluyor. Bunu yapan bizim meslektaşlarımız. Bu durum bizi de üzüyor, tüketicinin güveni sarsılıyor. Bu tür şeylerin önüne geçmek lazım. Kontrollerin devam etmesini istiyoruz" açıklamasında bulundu. - SAMSUN

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Recep Tayyip Erdoğan, Zafer Güler, Samsun, Ekonomi, Haberler

title