Haber : Kapalıçarşı Türkiye'nin En Değerli Yeri Oldu - Haberler

Haberi Paylaş

Kapalıçarşı Türkiye'nin En Değerli Yeri Oldu

 - Güncelleme:

İstanbul'daki Kapalıçarşı, metrekare başına 3 bin 500 dolara varan kira bedeli ile İstanbul'un ve Türkiye'nin en değerli yeri oldu.

Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşısı "Kapalıçarşı", metrekare başına 3 bin 500 dolara varan kira bedeli ile İstanbul'un en pahalı noktası oldu.

KAPALIÇARŞI'DA 3 BİN 500 DOLAR

Eva Gayrimenkul Değerleme, aylık kira bedeli bakımından İstanbul'un en değerli caddelerini sıraladı. Buna göre Kapalıçarşı'nın kalbi Kalpakçılar Caddesi, metrekare başına aylık 2 bin dolardan başlayıp 3 bin 500 dolara kadar varan kira bedeli ile İstanbul'un, dolayısıyla Türkiye'nin en değerli yeri oldu.

İKİNCİ SIRADA İSTİKLAL CADDESİ

Kapalıçarşı'yı kira pahalılığında İstiklal Caddesi takip etti. Turistlerin uğrak yeri olan İstiklal Caddesi'nde aylık kiralar metrekare başına 250 dolardan başlıyor, 500 dolara kadar çıkıyor.

İstiklal Caddesi'ni kira metrekare fiyatı 540 ila bin 60 lira arasında değişen Bağdat Caddesi, 157 dolar ila 250 dolar arasında değişen Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, 250 ila 600 lira arasında değişen fiyatlarla da Beşiktaş-Çarşı takip etti.

Buraların hemen devamında ise 250-400 lira arasında değişen metrekare fiyatı ile Bahariye Caddesi, ortalama 200 lira ile Alemdağ Caddesi, 150-400 lira ile Bakırköy-İstasyon Caddesi, 50-150 dolarla Halaskargazi-Cumhuriyet Caddesi, 80-300 lira ile de Fatih-Fevzipaşa Caddesi geldi.

BEŞİKTAŞ ÇARŞI DEĞER YÜKSELİŞİNİN EN SINIRLI OLDUĞU CADDE

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, metrekare başına 3 bin 500 dolara varan kira bedeli ile Türkiye'nin en pahalı caddesi olan Kapalıçarşı, Kalpakçılar Caddesi'nde bulunan dükkanlarda son 1 yılda yaklaşık yüzde 20 kira artışının yaşandığını söyledi.

BU CADDENİN EMSALİ YOK

Kalpakçılar Caddesi'nin Türkiye genelinde başka bir emsali olmadığından bu artışın olağan kabul edildiğini aktaran Yazıcı, "Kiralamalar altın üzerinden yapılmaktadır, artışın bir kısmı da bundan kaynaklanmaktadır." dedi.

Son 1 yıl içerisinde kira fiyatı en çok artan caddenin Kapalıçarşı Kalpakçılar Caddesi olduğunu vurgulayan Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:

ALTINLA ALINIP SATILIYOR

"Bunun temel nedeni, bu caddenin benzeri olmayan ve dünyanın şu anda en kıymetli caddelerinden biri olmasıdır. Burada esnafın büyük çoğunluğu yüz yıllardır gelenek, göreneklerinden hâlâ vazgeçmemiş durumdadır. Bu nedenle dükkanların satışları bile hâlâ kilo altın üzerinden yapılmaktadır. Listede yer alan diğer caddeleri incelersek, şehir merkezinde genel olarak ön plana çıkan caddelerin zaten alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasından önceki dönemde de popüler caddeler olduğunu görmekteyiz. Bu caddeler her daim hareketliliklerini korumuş ve tercih edilen caddelerdir."

ALEMDAĞ CADDESİ

Yazıcı, Alemdağ Caddesi'nde bulunan mağazalarda ise yüzde 5 ile 10 arasında bir kira artışının yaşandığını kaydetti.

Beşiktaş-Çarşı'da ise metrekare birim kira bedellerinde son 1 yılda düşüş görüldüğünü aktaran Yazıcı, "Beşiktaş-Çarşı, değer yükselişinin en sınırlı olduğu caddedir. Bunun temel sebebi, mal sahiplerinin geçen sene yapmış olduğu yüksek oranda kira artışlarına, bu yıl kiracılar tarafından karşılık alamamış olmalarıdır. Bu yüzden Beşiktaş-Çarşı'da kira rakamlarında azalma yaşanmıştır." şeklinde konuştu.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN PLANI

Cansel Turgut Yazıcı, Pendik-19 Mayıs Caddesi ile Acıbadem Caddesi'nin yakın dönemde popüler olmasını bekledikleri caddelerin başında geldiğini söyledi. Yazıcı, bunun sebebinin bu bölgelerde nüfus yoğunluğunun artmasıyla birlikte bölgenin talep ve ihtiyaçlarına karşılık vermekte ön plana çıkmaya başlaması olduğunu dile getirdi.

SOKAKTA ALIŞVERİŞ DAHA KOLAY

Vakit kaybetmeden alışveriş, gerektiğinde pazarlık yapmak ve kapalı bir ortama bağlı kalmaktansa daha özgürce hareket edebilmenin insanları sokaklara yönlendirdiğine işaret eden Yazıcı, bazı caddelerdeki mağaza cirolarının alışveriş merkezlerinin üzerine çıkmasının da perakende firmalarını caddelere yönlendirdiğini ifade etti.

İKİSİNİN DE AVANTAJLARI VAR

Alışveriş merkezlerinde ödenen ortak alan giderlerinin olmaması ile bodrum-asma kat gibi depo alanlarının caddeleri cazip kıldığını vurgulayan Yazıcı, "Öte yandan dükkanların tek başına sinerji yakalaması ve müşterileri çekmesi,diğer toplu halde çekim oluşturan alışveriş merkezlerine göre daha zordur." şeklinde konuştu.

Caddelere gösterilen bu talep doğrultusunda alışveriş merkezlerinin caddelere farklı bir alternatif olmak için farklılaşma yoluna gittiğinin altını çizen Yazıcı, konuşmasına şöyle devam etti:

ARTIK KONSEPT YAPILIYOR

"Bu farklılaşma son yıllarda özellikle konsept dahilinde de dikkat çekmektedir. Özellikle yeni nesil alışveriş merkezleri buna verebileceğimiz örnekler arasındadır. Cadde AVM'si olarak adlandırılabilecek bu yeni yaklaşım halkın yürüyebileceği, yürürken alışveriş edebileceği, sosyal hayatı paylaşabileceği ve birçok ihtiyacını karşılayabileceği bir konsepttir. Ticaretin olduğu mekana araba ile girilmemesi ve yürüme yolları ile ticaretin şekillenmesi temel amaçtır. Böylece sadece proje genelinde yaşayan hane halkı değil, farklı bir tarz görmekve onun bir parçası olmak isteyen uzak çevre sakinlerinin de proje alanına gelmesi, ticari hayata katkıda bulunması hedeflenmektedir. Son bir yılda Metropol İstanbul, Maslak 1453, Vialand ve Vadi İstanbul gibi projelerde cadde AVM'si karşımıza çıkmaktadır. Böylece İstiklal ve Bağdat Caddesi gibi perakende sektörünün en güçlü caddelerine benzer şekilde, ancak proje kapsamında üretilen alışveriş caddeleri farklı bir konsept olarak üretilmektedir. Bu da perakendenin sektörde ne kadar güçlü olduğuna ilişkin bir göstergedir."

EN ÖNEMLİ PERAKENDE CADDELERİ

"Perakende sektörünün hızla ilerlediği 2015 yılında, alışveriş merkezleri hızla artarken aynı zamanda bu çembere dahil olmak isteyen cadde mağazaları da kendilerini yenilemeye başlamıştır." diyen Yazıcı, "Anadolu'da hemen hemen her şehirde bir ana perakende caddesi var. İstanbul'da ise Beyoğlu İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi, Bahariye Caddesi ve Nişantaşı en önemli perakende caddeleridir. İlçe bazında Avrupa Yakası'nda Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş ve Bakırköy; Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçeleri öne çıkmaktadır." yorumunu yaptı.

İSTANBUL'DAKİ DÜKKAN KİRALARI

İstanbul'un metrekarede aylık kira bedeli bakımından en pahalı caddeleri şöyle;

Haberler.com - Ekonomi

Cansel Turgut Yazıcı Kapalıçarşı İstanbul Türkiye Emlak Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Devrimci:

kapalıçarşı=turisti kazıklama yeri

Fatoş Elmas:

Bu kirayı kim ödiçek çok pahlı ? Turistler! Sürüm........

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title