Haberler

Bordroda yazanla hesaba yatan birbirini tutmuyor! Ortaokulda milyonluk ek ders vurgunu

Güncelleme:

Kocaeli'deki bir ortaokulda öğretmenler, maaş bordrolarındaki ek ders ücreti ile hesaplarına yatan ücretin farklı olduğunu tespit etti. Yaklaşık 4 yıl boyunca bu durumun yaşandığı ve hesaplarına eksik yatan ek ders ücretinin farklı banka hesaplarına yatırıldığı belirlendi. Bu sayede sadece bir okulda 4,5 milyon TL'nin üstünde bir yolsuzluk yapıldığı tahmin ediliyor.

Kocaeli'deki bir ortaokulda öğretmenler, maaş bordrolarındaki ek ders ücreti ile hesaplarına yatan ücretin farklı olduğunu tespit etti. Öğretmenler, yaklaşık 4 yıl boyunca bu durumun yaşandığını, hesaplarına eksik yatan ek ders ücretinin farklı banka hesaplarına yatırıldığını gördü. Hürriyetçi Eğitim Sendikası Kocaeli Şubesi, iddialar hakkında suç duyurusunda bulunurken, sendikanın genel başkanı Levent Kuruoğlu, "Maliye sisteminde bir açık olduğu, bu açık üzerinden tespitlerimize göre sadece bir okulda 4,5 milyon TL'nin üstünde bir yolsuzluk yapıldığı görülmektedir" ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılırken, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ise "Olayı öğrenir öğrenmez valilik oluruyla müfettişlerimizi görevlendirdik" dedi.

Bordroda yazanla hesaba yatan birbirini tutmuyor! Ortaokulda milyonluk ek ders vurgunu

Gölcük ilçesi Yunus Emre Mahallesi'ndeki Gölcük Saraylı Ortaokulu'nda görev yapan bazı öğretmenler, 17 Mayıs'ta maaş bordroları ile maaş ödeme dekontlarında tutarsızlık olduğunu tespit etti. İddiaya göre; ek ders ücretlerini karşılaştıran öğretmenlerin bazıları, ek ders ücretinin hesaplarına yatan ücretten yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu fark etti. Bunun üzerine geriye dönük olarak hesaplarını kontrol eden öğretmenler yaklaşık 4 yıl boyunca bu durumun yaşandığını ve maaş bordrolarında yazılan ek ders ücret farkının farklı banka hesaplarına yatırıldığını gördü.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

İddialar hakkında Hürriyetçi Eğitim Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Adem Ellialtıoğlu, ek ders ücretlerini hesaplayan okul müdürü M.H.A., işlemleri inceleyen ve onaylayan ilçe destek hizmetleri şefi ve memurları, şube müdürü ve Gölcük Milli Eğitim Müdürü hakkında; 'İrtikap', 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından Kocaeli Adliyesi'ne gidip suç duyurusunda bulundu. Yapılan şikayet sonrası hem Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı hem de Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

Bordroda yazanla hesaba yatan birbirini tutmuyor! Ortaokulda milyonluk ek ders vurgunu

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ DEVREDE

Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ise olayla ilgili müfettiş görevlendirildiğini söyleyerek, "Biz olayı öğrenir öğrenmez hemen valilik oluruyla müfettişlerimizi görevlendirdik. Bunun sorumlusu kimse, onlarla ilgili soruşturma başlattık. Sorumlusu ya da sorumluları kimse hepsi değerlendirilir" dedi.

Ek ders ücret farkının farklı banka hesaplarına yatırılması iddiasıyla ilgili de konuşan Akmanşen, "Bordrolarla öğretmenlerin banka hesaplarının karşılaştırılması sonucunu usulüne göre müfettişlerimiz değerlendirecek" ifadelerini kullandı.

"4 YIL AYNI ŞEKİLDE, BU USULSÜZLÜK SÜRMEKTEDİR"

Yaşanan olaya, sosyal medya hesabından tepki gösteren Hür-Sen Konfederasyonu ve Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent Kuruoğlu, yaptığı açıklamada, "Kocaeli Gölcük ilçesinde bir okulda bazı öğretmenlerimizin bordrolarında ek ders ücretlerinin üç katı olarak göründüğü ancak alması gereken kadarının hesaplara yatırıldığı tespit edilmiştir. Yani ek ders bordroda 15 bin TL görünmekte ama hesaplara 5 bin TL yatmaktadır. Geriye dönük olarak 4 yıl aynı şekilde bu usulsüzlük sürmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürü ile yapılan görüşmede geri kalan ücretin başka hesaplara aktarıldığı anlaşılmıştır. Kocaeli Şube Başkanımız Adem Ellialtıoğlu tarafından bugün savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerini kullandı.

"4,5 MİLYON TL'NİN ÜSTÜNDE YOLSUZLUK"

"Maliye sisteminde bir açık olduğu, bu açık üzerinden tespitlerimize göre sadece bir okulda 4,5 milyon TL'nin üstünde bir yolsuzluk yapıldığı görülmektedir" diyen Kuruoğlu, paylaşımında öğretmenleri uyardı. Kuruoğlu, "Aynı yöntem, başkaları tarafından da fark edilmiş ve aynı yolsuzluk başka öğretmenlerimizin hesapları üzerinden de yapılmış olabilir. Lütfen geriye dönük bordrolarınızı inceleyerek bize bilgi verirseniz, ileride başınızı büyük belaya sokabilecek mağduriyet konusunda sizlere yardımcı olabiliriz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim

Kocaeli Gölcük Banka 3.Sayfa Eğitim Haberler

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Rusya'da sinagog ve kiliselere düzenlenen saldırılarda 6 polis ve 1 papaz yaşamını yitirdi

Rusya'da sinagog ve kiliselere düzenlenen saldırılarda 6 polis ve 1 papaz yaşamını yitirdi

500

Yorumlar (48)

Emrah Kurt:

Devlet memuru olup en az çalışan 2 kurum vardır: İmamlar ve Öğretmenler. Ben kendim de öğretmenim. bana kalkıp masal kimse anlatmasın.

386
271
yanıtYanıtla
taner ipek:

haklısınız emrah bey öğretmen vaaaaar öğretmen var

yanıt278
yanıt40
Ömer Can:

iki meslek hakkında söyledin doğru yan gelip yatar ve ay sonunda ekdersini ayın 15'inde maaşını alırlar yerden göğe kadar haklısın

yanıt162
yanıt141
Ne Demeli:

Emrah bey hangi okuldaysanız bizi bilgilendirin de oradan uzak duralım.

yanıt150
yanıt38
Orion Onion:

Senin gibiler az çalıştığını keyifle anlatınca meslek de milletin gözünde itibarsızlaşıyor. Keşke çocukları ve ülkeyi seven atansa da sizin gibi düşünenlerin nesli tükense. Akşam eve gelip öğrencilerin sorularını çözmeye devam eden de var. Senin gibi çocukları boşverip yatan da.

yanıt218
yanıt33
Fırat Günay:

Emrah diplomanı sorgulamak lazım. Birde müdür olma olasılığın yüksek.

yanıt146
yanıt31
Ahmet Çakır:

emrah anca hvlıyorsun

yanıt84
yanıt39
Zeynel Aksoy:

Ek ücret bi kere çalışırsan ödeniyor. Çalıştığın kadar ödeniyor. Mesleğinin karşılığı olan maaş tüm meslekler için önceden belirlidir. Bilerek seçersiniz o mesleği. Çalıştığın kadar kazandığın ya da işin zorluğuna göre ödeme yapan bir sistem maalesef bu dünyada yok. Ek ücretler için yönetmelik belirlidir. Asıl konumuz ise her meslekte olduğu gibi eğitim camiasında da görevini kötüye kullanan vardır. Tüm meslektaşları suçlamak okuyarak oluşan cahillikten olsa gerek. Bilmiyorsanız yorum yapmayın

110
21
yanıtYanıtla
Ferhat Uras:

Usulsüz yatırılan paraların öğretmenlerle bir ilgilerinin olduğunu düşünmüyorum. Bu usulsüzlük, muhasebecilerden ve muhasebecilerin iş birliği yaptığı bir ya da birkaç kamu görevlisi ya da banka görevlisinden kaynaklanıyor olabilir. Yani parayla ve ödemeyle daha çok temas eden kişilere yoğunlaşılırsa hakikat mutlak surette ortaya çıkacaktır.

113
7
yanıtYanıtla
Fırat Günay:

Aynen katılıyorum. Mal müdürlüğü ve banka içinden bir çeteleşme olabilir.

yanıt75
yanıt4
Tüm 48 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title