Haberler

Efes-2016'da Türkiye'den Gövde Gösterisi

Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi’nde gece harekatı ile başlayan Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl ilk kez uluslararası çapta icra ediliyor.

Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gece harekatı ile başlayan Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl ilk kez uluslararası çapta icra ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen tatbikatta, yine ilk kez terörle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi de kapsayan hibrit harekat ortamı esas alınacak.

Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, bu yıl ilk defa dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gece harekatıyla başladı. 4 Mayıs'ta eğitim ve prova ile start veren, bu akşam Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Katar, Ukrayna, Azerbaycan ve Suudi Arabistan'ın genelkurmay başkanları ile icrasına başlanan tatbikatı, ikinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da izleyecek.

HAREKAT, TERÖRLE MÜCADELEYİ DE KAPSIYOR

Pek çok ilkin yaşandığı tatbikat, bu yıl ilk kez birleşik olarak icra edilecek ve hibrit harekat ortamı esas alınacak. Hibrit harekat; terörle mücadele, siber savaş ve psikolojik harbi kapsayacak. İlk kez uluslararası çapta düzenlenen tatbikat, bundan önceki senelerde milli olarak icra ediliyordu. Bu yılın ardından Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, iki yılda bir milli, iki yılda bir de uluslararası olarak icra edilecek. İki gün sürecek tatbikatın ilk gününe; Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, sivil kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan'dan birlik ve unsurlar katıldı. 79 yabancı ülkeden gözlemcinin ve yaklaşık 900 yabancı personelin katıldığı, 7 bin 500 askerin görev aldığı tatbikat; kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil sanayi kuruluşlarının dahil olması yönünden de farklılık gösteriyor. Bu yılki tatbikatta, Karayel ve Bayraktar isimli insansız hava aracı ve atak helikopter de kullanıldı. Atak helikopterler, ilk kez bu tatbikatta atış yaptı.

KLASİK HARP

Klasik harp icrası ile başlanan tatbikatta, senaryo gereği Torrik isimli hayali bir ülkenin, Arnlad isimli başka bir hayali ülkenin adasını işgal etmesi üzerine Arnlad Birleşmiş Milletler'den (BM) yardım istiyor. Bunun üzerine Türkiye'nin liderliğinde Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, İngiltere, Katar, Pakistan, Polonya ve Suudi Arabistan'ın katılımıyla dost birlikleri oluşturuldu. Dost birlikleri de, temsili ülke Torrike'nin işgal ettiği adayı kurtardı. Tatbikatta, senaryo gereği özel kuvvet timleri havadan ve denizden sızarak hayali bir düşman ülkede planlanan hedefi etkisiz hale getirdi. Tatbikatın ilk safhasında; Türkiye, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Polonya ve Katar kuvvetleri yer aldı. Ardından özel kuvvet harekatı kapsamında SAS/SAT tim, süratli bot ile bölgeye intikal etti ve denizde keşif harekatı icra etti. Tatbikatta, senaryo gereği hayali bir düşman ülke ile savaşılırken, hedefler müttefik hava gücü, 135 MAK Filo ve özel kuvvetler tarafından dost hava kuvvetleri ile ateş altına alındı. Tatbikatın bu safhasında Türkiye, Azerbaycan, Polonya ve Suudi Arabistan kuvvetleri yer aldı. Tatbikatın ilerleyen safhalarında Türkiye, Azarbaycan, Suudi Arabistan kuvvetleri, hedefleri taarruz helikopterleri ve topçu atışları ile ateş altına aldı, SAS/SAT timleri tarafından da su altı mayınları tahribi icra edildi. Tatbikatta, hazırlık ateşleri kapsamında tespit edilen hedefler müttefik hava gücü tarafından ateş altına alındı.

TATBİKAT, YARIN DEVAM ETMEK ÜZERE DONDURULDU

Tatbikatın bir sonraki safhasında Türkiye, Azerbaycan ve Suudi Arabistan kuvvetleri tarafından düşman ve hedefleri etkisiz hale getirmek için atışlar yapıldı. Düşman unsurları havan atışları ve TOW-2 Tanksavar silahı ile ateş altına alınırken, Türkiye, Azerbaycan ve Katar kuvvetleri tarafından hava hücum harekatı başlatıldı. Ardından Suudi Arabistan'ın da katılımıyla gemiden atışlarla klavuzlama ve işaretleme yapıldı. Tatbikatta, Özel Kuvvet Komutanlığı tarafından Türkiye, Azerbaycan, Polonya, Pakistan ve Suudi Arabistan'ın katılımıyla MAK görevi icra edildi. Ana karada amfibi yükleme/bindirme yapan dost unsurlarının düşman hava taarruzuna maruz kalması ve hedeflerin dost hava savunma silahı ile ateş altına alınmasının ardından tatbikat yarın devam etmek üzere donduruldu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN İZLEYECEK

Efes 2016 Birleşik Fiili Atışlı Tatbikatı'na, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, AFAD, Kızılay, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün de aralarında bulunduğu kamu kurumlarına bağlı görevliler de destek verdi. Efes-2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla yarın hibrit harekatın icrası ile devam edecek. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Batı Anadolu İzmir Efes Ege Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Konak Belediye Başkanı, elektrik kaçağının olduğu bölgede: 80 santim derinlikte olması gereken kablolar, 30 santimde

Konak Belediye Başkanı, elektrik kaçağının olduğu bölgede: 80 santim derinlikte olması gereken kablolar, 30 santimde

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title