Edebiyatın Devlerinin Dudak Uçuklatan Yaşam Öyküleri - Haberler
Haberi Paylaş

  Edebiyatın Devlerinin Dudak Uçuklatan Yaşam Öyküleri

  Okunur.net - Haberler | Yaşam
  Edebiyatın Devlerinin Dudak Uçuklatan Yaşam Öyküleri

  Edebiyatın Devlerinin Dudak Uçuklatan Yaşam Öyküleri Onlar sadece yazar değillerdi. Onların da yazarken yaşadıkları hayatın dışında kalan gerçek birer yaşamları vardı. Bir çoğunun hayatı zorluklar içinde geçti. Ama Umberto Eco ne de güzel demiş “Mutlu insanların hikayesi olmaz diye.” 1.Dostoyevskı Bu büyük yazar epilepsiydi. Kumarbazdı. Çocukluğunu hasta annesi ve despot bir babayla birlikte geçirdi. Genç […]

  Edebiyatın Devlerinin Dudak Uçuklatan Yaşam Öyküleri

  Onlar sadece yazar değillerdi. Onların da yazarken yaşadıkları hayatın dışında kalan gerçek birer yaşamları vardı. Bir çoğunun hayatı zorluklar içinde geçti. Ama Umberto Eco ne de güzel demiş "Mutlu insanların hikayesi olmaz diye."

  1.Dostoyevskı

  dostoyevskı

  dostoyevskı

  Bu büyük yazar epilepsiydi. Kumarbazdı. Çocukluğunu hasta annesi ve despot bir babayla birlikte geçirdi. Genç yaşında tüm ailesini kaybetti. Daha sonra da kızını kaybetti. Kızını kaybettiğinde ise kızı henüz sadece üç aylıktı.

  2. Oğuz Atay

  oğuz atay

  oğuz atay

  Biz Oğuz Atay'ı Tehlikeli Oyunlar ve Tutunamayanlar gibi başyapıtlarıyla tanıyoruz. Oysaki böyle güzel eserler vermesine yarayan yeteneğinin yanında Oğuz Atay tam bir aşk adamıydı. Öyle bir aşık oldu ki; sevdiği kadına daha yakın olabilmek için karısından boşandı. Ama sevdiği kadın evliydi. Ona daha yakın olabilmek ve daha fazla görebilmek adına aşık olduğu kadının kocasıyla arkadaş oldu.

  3. Jean Genet

  jean genet

  jean genet

  Jean Genet tam bir suç canavarıydı. Tecavüz gibi gasp gibi birçok suça karıştı. Bundan ötürü ömrünün neredeyse yarısı hapislerde geçti.

  4.Ludwıg Wıttgeınsteın

  ludwıg wıttgensteın

  ludwıg wıttgensteın

  Geçtiğimiz yüzyılın en büyük yazarlarından biri olan Ludwıg Wıttgeınsteın'ın  8 kardeşi vardı. Kendisinden büyük olan üç erkek kardeşi de intihar etti. Babası dönemin ileri gelen zenginlerinden biriydi. Dolayısıyla Wıttgeınsteın'a yüklü bir miras kaldı; ama onun istediği hayat bu değildi. O daha mütevazı bir hayat yaşamak istiyordu. Bu yüzden tüm mirası dağıttı. Kendisi aynı zamanda bir eşcinseldi. Eşcinsellerin vakit geçirdiği parklarda hiç tanımadığı erkeklerle birlikte olurdu. Sonrasında ise büyük pişmanlık duyuyordu.

  5.Vırgınıa Woolf

  vırgınıa woolf

  vırgınıa woolf

  Henüz on üç yaşındayken annesini kaybederek büyük bir acı yaşayan Vırgınıa Woolf okula gidemedi. Bipolar ataklarıyla ömrü boyunca mücadele etti. İkinci Dünya Savaşı onu da diğer herkes gibi çok etkilemişti. 1941 yılıydı. Ceplerini taşlarla doldurdu ve kendisini evinin yakınındaki Ouse nehrine bıraktı ve boğularak hayatını kaybetti.

  6.Sylvıa Plath

  sylvıa plath

  sylvıa plath

  Bipolar bozuklukla ömrü boyunca mücadele etti. Smith College'e bursla girmişti. 1950 yılında burada ilk kez intihar etmeyi denedi. Bundan ötütü akıl hastanesine kaldırıldı. 1955'te Smith College'den iyi bir dereceyle mezun oldu. 1963 yılıydı. Çocukları evinin ikinci katıındaki odalarında her şeyden haber siz uyuyordu. Plath çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktı ve odalarının kapısını gaz girmeyecek şekilde bantladı. Çocuklarının güvenliğini sağladı ve artık geriye yapacak bir şey kalmamıştı. Kafasını fırının içine sokarak intihar etti.

  7.Jack London

  jack london

  jack london

  Jack London tarihin ilk milyoner yazarıydı. Ancak milyoner olmak her zaman mutlu olmak için yeterli gelmiyor. Jack London'ın da hayatı problemlerle doluydu. Bipolar bozuklukla cebelleşiyordu. Bunun etkisiyle intihar girişiminde bile bulundu. Pasifik'te yelkenli ile yaptığı bir gezi sırasında tropikal bir hastalık kaptı. Ne yazık ki bu hastalığı kenndi yöntemleriyle tedevi etmeye çalıştı ve afyon, eroin, cıva vs. gibi maddeleri içeren bir karışım hazırladı ve bunu kendine enjekte etti. Bu karışım onu iyileştirmedi Dahası böbreklerinin iflas etmesine yol açtı.

  Okunur.net - Son Dakika Haberleri

  Haberi Kaydet
  /beğendim
  /alkışladım
  /beğenmedim
  /güldüm
  /üzüldüm
  /sinirlendim
  /şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title