Durmuş Yılmaz'dan Cumhurbaşkanı'na Ders Anlatır Gibi Cevap

Merkez Bankası eski Başkanı Yılmaz, Erdoğan'ın "Durmuş Bey kendi işine baksın onu muhatap alacak değilim" sözlerine en önemli ekonomistlerden birinin sözüyle cevap verdi.

Durmuş Yılmaz'dan Cumhurbaşkanı'na Ders Anlatır Gibi Cevap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 'Düşük faiz ile büyüme arasında bir bağ yok' açıklamasına sert çıkarak, "Durmuş Bey kendi işine baksın. Onu muhatap alacak değilim. Kendisinin başarısı ortadadır. ABD'ye bir baksın faiz oranı nedir enflasyon oranı nedir bunu bir öğrensin. Batı'ya bir baksın. Japonya'ya bir baksın. Bu konuda fazla konuşmaya da gerek yok" açıklamasını yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bu konuda bir kavga içine girmek istemeyen Durmuş Yılmaz dün Hürriyet'e yaptığı özel açıklamada sadece faiz-enflasyon tartışmaları hakkında görüşlerini tekrarladı. Yılmaz şunları söyledi:

DERS ANLATIR GİBİ CEVAP VERDİ

"Benim işim bu ve en iyi bildiğim konuda konuşuyorum. 'Faizin sebep, enflasyonun sonuç' olduğu yönündeki ilişkiye inanıyorsanız ABD'de, AB'de ve Japonya'da faizlerin düşük olmasıyla enflasyonun düşmüş olduğuna kanaat getirirsiniz. Düşük faiz tek başına yeterli olsaydı bu ülkeler durgunluk sorununu çözmüş olurlardı. 350-400 yıllık bir ekonomi politik bilimsel literatür var. Bu doğru değilse Smith'in Keynes'in ve diğerlerinin kitaplarını bir alana yığalım ve yakalım. Sonra da, Merkez Bankası yasasını değiştirip faizleri sıfırlayalım, görelim öyle mi oluyormuş. Diyelim ki oldu, ben de çıkar özür dilerim; "Biz bu işi bilmiyormuşuz" diye. "

JOHN MAYNARD KEYNES KİMDİR?

1883 yılında doğan John Maynard Keynes ekonomik durgunlukla mücadelede müdahaleci para ve maliye politikalarını savunmasıyla tanınır. Bu düşünceleri daha sonra Keynesci ekonomi akımı içinde biçimlenmiştir. Temel politika önermesi talep yönlü makroekonomik poltikalardır. Yatırımları faiz ve sermayenin marjinal etkinliği yardımıyla açıklamaktadır. Ekonomi daima tam istihdam denge düzeyinde bulunmamaktadır. Ekonomide eksik istihdam ve atıl kapasite vardır. Ekonomideki işsizlik gayri iradi işsizlik olarak adlandırılmaktadır.

ÜNLÜ ESERLERİ

Keynes'in en ünlü eseri 1936 yılında yayınlanmış olduğu, İstihdamın, Paranın ve Faizin Genel Teorisi (The General Theory of Employment, Interest and Money) ya da kısa adıyla Genel Teori diye bilinen kitaptır. Bu kitabıyla Klasik İktisatçıların öne sürdüğü teorileri kabul etmekle beraber, klasik istihdam teorisine karşı çıkmıştır. Klasikçilerin öne sürdüğü ekonominin kendiliğinden eski haline gelme görüşünü imkânsız bulmaktadır. I. Dünya Savaşı sonunda toplanan Paris Barış Konferansı'na İngiltere Hazinesi'ni temsilen katılmıştır.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINI ÖNGÖRDÜ

Temel politika önermesi talep yönlü makroekonomik poltikalar. Keynes Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'ya ağır yaptırımlar uygulanmamasını savunmuş ve ikinci dünya savaşını öngören açıklamalar yapmıştı. (Kaynak:Hürriyet)

Kaynak: Haberler.Com