Haberler

Son Dakika: ABD'den tüm taraflara Doğu Akdeniz'de tansiyonu düşürme çağrısı

Güncelleme:

Son dakika: ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, son dönemde gerilimin arttığı Doğu Akdeniz'de tüm taraflara tansiyonu düşürme çağrısı yaptı.

Son dönemde tansiyonun yükseldiği Doğu Akdeniz konusunda ABD'den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tüm tarafları Doğu Akdeniz'de "geri çekilmeye" ve diplomatik çözümler aramaya çağırdı. Pompeo, Rum Kesimine uygulanan silah ambargosunun 33 yıl sonra kaldırmasına ilişkin ise "doğru bir karar" ifadesini kullandı.

"DOĞRU BİR KARAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Bakanlık binasında basın toplantısı düzenleyen Pompeo, uluslararası gelişmelere dair gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD yönetiminin Kıbrıs Rum kesimi üzerinden 33 yıllık silah ambargosunu kaldırma kararına ilişkin bir soruya cevap veren Pompeo, "Uzun zamandır üstünde çalıştığımız bir karardı. Bu adımın Doğu Akdeniz'deki yüksek gerginlik zamanında alındığını biliyoruz ama doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜM TARAFLARA DİYALOG KURMA ÇAĞRISI

Öte yandan Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile görüşmeye devam ettiğini ve her iki tarafa da tansiyonu düşürme ve diplomatik diyalog kurma çağrısında bulunduğunu belirtti.

Son Dakika: ABD'den tüm taraflara Doğu Akdeniz'de tansiyonu düşürme çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

Pompeo, "Bu konunun diplomatik bir yol ile çözüme kavuşması konusunda görüşmeye ihtiyacımız var. Bölgede askeri hareketliliği artırmak doğru bir adım değil. Sadece negatif sonuçlara yol açar." dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Dışişleri Bakanlığı 2021 mali yılı için Kıbrıs Rum kesimine ölümcül olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetleri ihracatının, transferinin ve kısıtlamaların kaldırılması kararı alındığını açıklamıştı. Pompeo ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, GKRY'i "Doğu Akdeniz'deki kilit ortağımız" olarak nitelendirmiş, GKRY ile savunma iş birliğini derinleştirdiklerini vurgulamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 Aralık 2019'da imzaladığı, "2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası" ve "İlave Konsolide Tahsisatlar Yasası" kapsamında ABD'nin 1987'den beri GKRY'ye uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması öngörülüyordu. Trump, silah ambargosunun kaldırılması yetkisini 14 Nisan'da imzaladığı kararname ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya devretmişti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Mevlüt Çavuşoğlu Doğu Akdeniz Mike Pompeo Haberler Son Dakika

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Sadaka parasında aşk mesajı! Sevdiğine kavuşmak isteyen genç kızdan ilginç yöntem

Sadaka parasında aşk mesajı! Sevdiğine kavuşmak isteyen genç kızdan ilginç yöntem

500

Yorumlar (36)

para:

tabi savaşın kazananı silah tacirleridir. ABD şimdiden kolları sıvamış

91
0
yanıtYanıtla
.....:

Rum kesimine silah ambargosu kaldırılırsa ABDnin Türkiyedeki bütün üsleri kapatılsın!Aynı silah ambargosu yunanistanada uygulansın ve hatta yunanistan NATOdan atılsın!

19
55
yanıtYanıtla
İsimsiz:

Hayal kurmak güzel birşey zehzehzehehee :)))

yanıt0
yanıt0
DRANDOOO:

TAMAM BAKARIZ SEN CANNI SKMA

yanıt0
yanıt0
CAN DEP:

Savaslari...Silah tüccarlari planlar.. kapitlistler organize eder..Ahmaklar baslatir..Fakir halklar ölür...!

32
1
yanıtYanıtla
YESUGAY:

BİZ SAVAŞIRIZ

yanıt1
yanıt5
MATRUŞKA:

ŞEKİLSİN YA

yanıt0
yanıt0
......:

savaş çıksada üstümüzdeki pası atsak

21
3
yanıtYanıtla
Atilla:

Sen savaş çıkınca klavyeden counter strike oynuyacağınımı sanıyorsun yumruk yumruğa dövüşeceğinimi sanıyorsun muharebeye hazırlıktan bir denetime girde gör bakalım. bizim bir fertekli arkadaş vardı savaş çıksada savaşa gitsek derdi hep bi gün kamyoın tekerleği dibinde patladı bayıldı ambulans çağırdık sende o kafadasın herhalde :D

yanıt6
yanıt1
SABIRLABEKLEYENKAZANIRTEDBİRLERALINARAK:

Elde kahve bir düğmeye basılıyor nükleer başlıklı füze ateşleniyor günümüzdeki savaşlar böyle. Ülkemiz menfaatleri güvenliği sözkonusu ise bizlerde gereken adımları atacak güce sahip asil ülkeyiz milletiz. Her gün bir tehdit Macron sopadan anlarlar demiş Çukurova Maraş Antep Mersin onlara bir sopa çeker havada felaket sıcak adeta beyin fokur fokur kaynıyor sinirler gergin beklemedeyiz öncelikle barış sözle ikaz ondan sonra onbir gelmeyeceği kesin bunlar sözden anlayacak gibi görünmüyor

yanıt1
yanıt0
Tüm 36 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title