Haberi Paylaş

Putin'in nükleer tehdidinin ardındaki gizli silah deşifre oldu: Hem askeri hem de sivil altyapı sistemleri büyük hasar görebilir

Dünya Haberleri

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaş hız kesmeden devam ederken, bir dönem Pentagon'da üst düzey görev yapan Roger Pardo-Maurer, Rusya lideri Putin'in kullanmayı düşündüğü gizli silahını ifşa etti. Putin'in tehditlerinin arkasında "elektromanyetik titreşim saldırısı" yani EMP'nin olduğunu ifade eden Pardo-Maurer, "Rusya bu silahı kullanırsa hem askeri hem de sivil altyapı sistemleri büyük hasar görebilir" diye konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat'tan beri devam ederken İngiliz medyasından dikkat çekici bir iddia geldi. İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times'a yazan ABD Savunma Bakanı eski yardımcı asistanı olarak görev yapan ve ABD Özel Kuvvetler'de yer alan Roger Pardo-Maurer, Rusya'nın son dönemde iyice gündeme getirdiği nükleer silah açıklamalarını değerlendirdi.

Pardo-Maurer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tehditlerinin arkasında "elektromanyetik titreşim saldırısı" olduğunu öne sürdü. Ukrayna'ya bu sistemlerle böyle bir saldırı durumunda Kiev'in bütün bilgi savaşı sistemlerinin hasar görebileceği belirtildi. Makalede ABD'li isim, "Şu zamana kadar Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tehditlerinde geleneksel nükleer silahlara gönderme yapıldı. Fakat Vladimir Putin'in kullanmayı düşündüğü bir başka silah daha var, taktiksel elektromanyetik titreşim saldırısı yani EMP" dedi.

Putin'in nükleer tehdidinin ardındaki gizli silah deşifre oldu: Hem askeri hem de sivil altyapı sistemleri büyük hasar görebilir

Bu silahların güçlü bir enerji dalgası yaratarak kısa dalga elektrik sistemlerine hasar verdiğini söyleyen Pardo-Maurer, "Böyle bir saldırı bilgisayarlar, jeneratörler, uydular, radyolar, radar alıcıları ve hatta trafik ışıklarını bile etkiler" dedi. Pardo Maurer, Rusya'nın silahı kullanması durumunda hem askeri hem de sivil altyapı sistemlerinin büyük hasar görebileceğini dile getirdi.

Rusya devlet televizyonlarına çıkan Rus yetkililerin canlı yayında bu tür silahların nasıl kullanılabileceğine yönelik açıklamalar yaptığına dikkat çeken ve Baltık Denizi üzerinden bu silahların kullanılabileceğinin sinyalini verdiğini söyleyen ABD'li yetkili, taktiksel nükleer silahların etkisinin daha düşük olacağını ve elektromanyetik nükleer silahların çok daha büyük bir tahribata sebep olabileceğini söyledi.

Rysya'nın hipersonik Zircon seyir füzeleriyle bu tür silahların kullanılabileceği belirtilirken, "Bunlar herhangi bir binayı yıkmaz ya da kimseyi öldürmez. Fakat kalıcı olarak elektrik devrelerini etkisiz hale getirebilir" ifadesi de yer aldı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre NATO müttefiklerinin Ukrayna'ya gönderdiği bütün savunma sistemleri, drone ve benzeri araçların elektrik sistemleri olduğunu hatırlatan Pardo-Maurer, "Elektromanyetik etkileri uyduların yüzde 90'ını 3 ay boyunca kullanılamaz hale getirebilir" derken Ukrayna'daki Rus askerlerinin de bundan etkilenebileceğine dikkat çekti.

Haberler.com - Dünya

Vladimir Putin Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

bahri urut:

YILDIRIM CARPIYOR BINAYA BINADAKI ALICI SIMSEK CARPAR CARPMAZ ETKISIZ HALE GETIRIYOR SIMSEKTEN KUVVETLI ELEKTIRIK KAYNAGIMI VAR OYLE EKELTIRIK ATILSA BILE TOPRAK ANNA HEMEN ICINE CEKER YANI SUKI BULOF YAPIYORLAR TESLIM OLSUNLAR DIYE 80 BIN DEN FAZLA RUS ASKERI OLECEK VE BOYLE SILAH OLACAK KULLANMICAKLARI SINDIYE KADAR

Cevap Yaz10Yayından Kaldır
DOĞAN KEMER :

ZATEN OLACAĞI BELLİYDİ DENEME TAHTASINA DÖNDÜ DÜNYAMIZ YAZIKLAR OLSUN

Cevap Yaz07Yayından Kaldır
Güray Dilli :

Sadece bir dünya var yaşayabildiğimiz ,nefes alabildiğimiz. İllallah sizin kaprislerinizden, ön alma , hükmetme heveslerinizden. Bırakın insanlar yaşasın , ekonomiyi mahvoluyor sizin yüzünüzden , buna hakkınız yok. Abd,Rusya,Çin , kendinize gelin, yeter artık

Cevap Yaz111Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title