Haberler

Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar

Güncelleme:

ABD Hava Kuvvetleri'nde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, İsrail'in Washington Büyükelçiliği önünde "Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim", "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil" dedikten sonra başından aşağı benzin dökerek kendisini ateşe verdi. Kamuflaj elbisesi içindeki Bushnell, nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük!" diye bağırdı.

PENTAGON: KESİNLİKLE TRAJİK BİR OLAY

Daha sonra yaşamını yitirdiği açıklanan Bushnell ile ilgili ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) açıklama geldi. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "ABD Hava Kuvvetlerinin, havacının ölümünü doğruladığını biliyorum. En yakın akrabaların bildirimleri tamamlandıktan 24 saat sonra ek bilgi sağlamayı planlıyorlar. Kesinlikle trajik bir olay. Havacının ailesine başsağlığı diliyoruz" dedi.

"İSRAİL'İ SARSILMAZ ŞEKİLDE DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Ryder, olayın, Washington DC Metropolitan Polis Departmanı tarafından takip edildiğini kaydederek, bu konudaki soruların onlara sorulması gerektiğini söyledi. ABD tarafından, İsrail'e sağlanan silah ve ekipmanın Gazze'de siviller üzerinde kullanılmasının, ABD ordu personelini rahatsız edip etmediği sorusu üzerine Ryder, İsrail'i "sarsılmaz" şekilde desteklemeye devam edeceklerini, İsrail'e Gazze'de sivil güvenliği ve insani yardımı dikkate alması yönünde beklentileri de iletmeyi sürdüreceklerini söylemekle yetindi.

Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar

HAMAS: WASHINGTON YÖNETİMİ SORUMLU

Hamas, Gazze Şeridi'nde gerçekleştirilen "soykırıma" karşı çıkmak amacıyla İsrail'in Washington Büyükelçiliğinin önünde kendini ateşe veren askerin ölümünden ABD Başkanı Joe Biden yönetimini sorumlu tuttu. Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Filistin halkına karşı yürüttüğü soykırım savaşında Siyonist yapıyı (İsrail'i) destekleyen politikası nedeniyle ABD Hava Kuvvetleri pilotu Aaron Bushnell'in ölümünden tamamen ABD Başkanı Biden yönetimi sorumludur." ifadesi yer aldı.

Bushnell'in Gazze Şeridi'nde Filistin halkına yönelik "Siyonist katliamlara ve etnik temizliğe" ışık tutmak için "hayatını feda ettiği" değerlendirmesine yer verilen açıklamada, Bushnell'in ailesi ve dostlarına taziye ve dayanışma dileklerinde bulunuldu.

ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, İsrail'in Washington Büyükelçiliği önünde "Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim.", "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil." dedikten sonra başından aşağı benzin dökerek kendisini ateşe vermişti. Kamuflaj elbisesi içindeki Bushnell, nefesi kesilene kadar "Filistin'e özgürlük" diye bağırmıştı.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Dünya

İsrail Hamas Dünya Güncel Haberler

500

Yorumlar (20)

Zaky:

Insanlari milletleri ve dinleri ile ozdestirip kotulememek icin bir ornek. Her milletten insan evladi cikiyor iste.

681
2
yanıtYanıtla
Abdullah :

Ama şerefli bir Türk çıkıp afrinde yapılan zülüm için kendini yakmadı o insanların gördüğü zülümle Filistin’in gördüğünde çok çok daha acıydı

yanıt85
yanıt802
sade vatandaş:

abdullah önden sen git istersen kibrit benzin benden bu şerefli Türk olarak bu şerefli kutlu görev anca sana layıktır

yanıt320
yanıt37
AbdulMetin:

Abdullah Şerefin ile yaşıyorsan Şerefin için öl, Dünya da ki Zulümler dursun diye Akşam kendini yak olur mu! Şerefli her ne isen artık...

yanıt154
yanıt22
Tutankamon Hoca:

Madem vu kadar zulüm gördüler sana orjinal Zippo çakmak verecek uzak yakıtı alicam git yap

yanıt90
yanıt18
Basin:

Binde 1. Yeter mi ? Yetmez ama evt.

yanıt7
yanıt0
Mustafa Levent:

Adam günahınıza ortak olmayacağım diye kendini yakmış pentagon bunun üzerine bile inadına İsrail'i sarsılmaz şekilde desteklemeye devam edeceğiz diyor kesinlikle insan değil bunlar

537
10
yanıtYanıtla
Murat Yıldırım:

FİLİSTİN BİR SINAV KAĞIDI HER KULUN ÖNÜNDE

392
17
yanıtYanıtla
DODOK DODOK:

Vicdan en büyük mahkemedir...

345
4
yanıtYanıtla
Eyüp Duran:

Dinden önce vicdan...ahlak...

158
82
yanıtYanıtla
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title