Haberler

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Güncelleme:

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ziyaretinin üzerinden 2 hafta geçmesine karşın Ege Denizi'ne deniz parkı kurma planında ısrar ediyor. Türkiye'nin tepkisini çeken olayla ilgili tartışmanın anlamsız olduğunu söyleyen Miçotakis, "Plan Türkiye'yi ilgilendirmez. Türkiye kendi karasularında kendi parklarını kurmak isterse de bu beni ilgilendirmiyor. "dedi.

Yunanistan'ın İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturma planı, Ankara ile Atina arasında gerilime neden olurken 2 hafta önce Türkiye'yi ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek açıklamalar geldi.

"BU KONUDA ANLAMSIZ BİR TARTIŞMA VAR"

Miçotakis, Yunanistan'da bir özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada "Bu deniz parklarını kendi karasularımızda kuruyoruz. Bu konuda anlamsız bir tartışma var. Plan Türkiye'yi ilgilendirmez. Türkiye kendi karasularında kendi parklarını kurmak isterse de bu beni ilgilendirmiyor." şeklinde konuştu.

"ERDOĞAN'A DA SÖYLEDİM, EGE'DEKİ EGEMENLİK KONULARI LOZAN'A TABİ"

Yunan başbakan, Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenliğine karşı girişimlerde bulunduğunu iddia ederek "Yunanistan için Ege'de gri alanlar yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da söyledim, Ege'deki egemenlik konuları Lozan Anlaşması'na tabidir." ifadelerini kullandı.

Miçotakis Ege planından vazgeçmiyor: Türkiye'yi ilgilendirmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la olan iletişimiyle ilgili de konuşan Miçotakis, "Zorlu bir ilişkimiz var ama samimi iletişimin bir yolunu bulduk." dedi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla iki büyük deniz parkı kuracağını açıklayan Yunanistan yönetimine Türkiye'den tepki gecikmemiş, Dışişleri Bakanlığı'nın 9 Nisan tarihli açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

"Yunanistan'ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir.

Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan'a tavsiye ederiz."

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Ege Denizi Yunanistan Türkiye Ege Politika Dünya Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "Kaçak hacılar Suudi Arabistan'a ihbar edildi' iddiasına yalanlama

Bomba iddia! Reza Zarrab, sosyetik güzelle Miami'de dünyaevine girdi

Bomba iddia! Reza Zarrab, sosyetik güzelle Miami'de dünyaevine girdi

Bülent Şakrak, yeni sevgilisi Esra Akpınar ile ilişkisini ilan etti

Bülent Şakrak, yeni sevgilisi Esra Akpınar ile ilişkisini ilan etti

Apartman dairesinde feci yangın! Anne ve 1 yaşındaki oğlu öldü, baba ağır yaralandı

Apartman dairesinde feci yangın! Anne ve 1 yaşındaki oğlu öldü, baba ağır yaralandı

500

Yorumlar (53)

HALİS ER:

Türk'ün gücünü göreceksiniz

239
83
yanıtYanıtla
VEFA:

Silah icat oldu mertlik bozuldu be kardeş. Artık teknolojisi olan, kurnaz davranan karlı çıkıyor.

yanıt166
yanıt7
Turan Şahin:

halis, kardak kayalığına tansu çiller komonda çıkarmışdı,yunanlılar kaçmışdı,şimdi kardak kimde bi bak tarihe,

yanıt6
yanıt2
YalancıSavar:

Turan Şahin, Sen 5 km ötedeki üzerinde ot bile olmayan Kardak kayalıklarına asker çıkardım diye fetih mi yaptın sanıyorsun? Şimdi Libya da Suriye de Irak da Karabağ da savaş kazanıyoruz.

yanıt2
yanıt0
Adem yıldız:

Ah lozan vah lozan ah 12 parmak ada vah 12 parmak ada. Italya ya emanet sonra elinden ucup gitsin

109
55
yanıtYanıtla
Muhsin Yazıcıoglu:

12 ada lozan da gitmedi. 2. dünya savaşından sonra gitti

yanıt80
yanıt52
Figen Öden:

12 parmak ne ya. ??

yanıt3
yanıt0
Halil Arzu Onurlu:

12 adalar lozan antlaşmasından önce gitmiştir.Biraz tarih okuyalım, olmazsa hergün tv lerde bol bol tarihi tartışmalar var onları izleyin biraz cahilliğiniz gitsin ya.

yanıt69
yanıt19
Muhsin Yazıcıoglu:

Halil arzu merak etme ben tarihi senden daha iyi bilirim, Belki tam anlaşılmadı Demek istediğim yunanistanın eline 2. Dünya savaşından sonra gitti. Tabiki önce venedig osmanlılın elinden aldı bu adaları. ZATEN 1700 den sonra osmanlı herkese toprak kaybediyordu.

yanıt19
yanıt6
Beyaz:

Danışıklı dövüş

48
36
yanıtYanıtla
Tüm 53 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title