NATO'dan Finlandiya ve İsveç'in başvurusuna ilişkin açıklama! Türkiye detayı dikkat çekti - Haberler
Haberi Paylaş

NATO'dan Finlandiya ve İsveç'in başvurusuna ilişkin açıklama! Türkiye detayı dikkat çekti

Haberler.com - Barış Yahya Çinçin - Dünya
 - Güncelleme:

Türkiye'nin güvenlik endişesi nedeniyle NATO üyeliklerine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya, bugün NATO üyeliği için resmi başvuru mektubunu Genel Sekreter Stoltenberg'e teslim etti. Başvurundan sonra yapılan açıklamada Stoltenberg'in Türkiye vurgusu dikkat çekti. Güvenlik kaygısı olan ülkelerin taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirten Stoltenberg, "Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır" dedi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olma kararı, Türkiye cephesinde tepkiyle karşılandı. Türkiye, terör örgütü üyelerine ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin güvenlik tehlikesi oluşturacağını belirtti.

Pazar günü Reuters haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Danışmanı İbrahim Kalın, "Kapıyı kapatmıyoruz. Ama temelde bu Türkiye için bir milli güvenlik meselesidir. Terör örgütü PKK, ABD ve AB tarafından fon topluyor, Avrupa'da özellikle İsveç'te 'güçlü ve kabul görmüş' bir varlığı var" dedi.

Türkiye'nin NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi olmak için resmi başvuruyu bugün gerçekleştirdi. Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim etti. Genel Sekreter Stoltenberg, mektupları İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya akredite büyükelçilerinden teslim aldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in başvurularla ilgili yaptığı açıklamadaki Türkiye detayı ise gözden kaçmadı. Güvenlik endişesi olan ülkelerin taleplerinin göz önünde olacağını belirten Stoltenberg, "Bugün yaptığınız başvurular tarihi bir adımdır. Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız" dedi. Diğer yandan Stoltenberg, tüm müttefiklerin NATO'nun genişleme ihtiyacı konusunda mutabık olduğunu belirtti.

Finlandiya Türkiye İsveç Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Batuhan Erol:

İsveç yangın yeri olsun.ateş ortalığı kavursun su verirseniz şehitlerin ruhunu lekelersiniz.savaş çıkarsa terörden destek isterler

Shef :

Bu noktadan sonra, Türkiye geri adım atarsa, bittik... Onca yıl terör örgütüne yaptıkları yardım ve yataklığın beledini siyasi olarak göstermemiz lazım. Velakin Nato'dan çıkarılmamız söz konusu olsa bile.....

Mehmet ŞANLI:

İsveç ve Finlandiya'nın Nato 'ya girişine sıcak bakan Avrupa ve ABD seçimin yaklaştığı Türkiye'de kime nasıl destek verecek? Seçime girecek tüm partiler için bu konuda kararlı duruş çok önemli.

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title