Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan "Prens Selman'ın gelişi dış politikada bir U dönüşü müdür?" sorusuna yanıt

Dünya Haberleri

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından ilk resmi ziyaretini gerçekleştirerek Türkiye'ye gelmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin yankıları sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı bir programda kendisine yöneltilen "Prens Selman'ın gelişi dış politikada bir U dönüşü müdür?" sorusuna "Uluslarası ilişkilerde ezeli ve ebedi düşmanlık olmaz" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk TV'de Kübra Par'ın Açık ve Net programında gazeteciler Aslı Aydıntaşbaş ve Gürkan Zengin ile birlikte başta dış politika olmak üzere gündemdeki soruları yanıtladı.

Programda, "Pek çok sert eleştiriden sonra özellikle Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra Suudi Arabistan'la ilişkileri toparlıyoruz. Prens Selman'ın gelişi dış politikada bir U dönüşü müdür?" sorusuna yanıt veren İbrahim Kalın'ın, "Uluslarası ilişkilerde ezeli ve ebedi düşmanlık olmaz. Yeri gelir bir ülkeyle savaşırsınız ama sonunda barış yaparsınız. Kaşıkçı cinayetine kadar bir sorunumuz yoktu" ifadelerini kullanması dikkat çekti. İbrahim Kalın şunları söyledi:

"Bir başka ülkenin vatandaşlarının yargılanması söz konusu burada. O kişilerle ilgili Suudi Arabistan'da bir hukuki süreç oldu. Dediğim gibi bizim vicdanımızı rahatlatmayabilir. Hukuki açıdan baktığımızda 6076 uygulandı. Başka ülkeler de başka türlü girişimler de yapabilirdi. Bir iki yerde bireysel davalar açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan 'Prens Selman'ın gelişi dış politikada bir U dönüşü müdür?' sorusuna yanıtCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın.

ABD'de başka yerlerde. Bizim bu davalara dahlimiz söz konusu olmaz. Ailesinin bir dava süreci olmadı Cemal Kaşıkçı'nın. Katılalım, katılmayalım bir hukuki süreç işletildi. Bir başka ülkenin vatandaşların yargılanması söz konusuydu. Bununla ilgili adli işlem yapıldı, orada 16 kişiyle ilgili mahkeme yapıldı ve cezalar verildi. Dolayısıyla hukuki olarak baktığımızda bu tarafı ihmal etmek lazım. Siyasi olarak bu mesele asla kabul edilebilir bir şey değil.

Türkiye sert tepki verdi, üzerine düşeni yaptı. Kemal Bey'in 'üç beş kuruş yapıldı' ifadesi gerçekten sakil ifade. Son tahlilde Suudi Arabistan bölgenin önemli aktöre. Bu olaya kadar bizim belli konularda görüş ihtilaflarımız olsa bile, böyle bir çatışma dönemine girmedik. Zaman zaman görüş ayrılıkları elbette olabilir ama ülkemizin çıkarlarını da düşünmek zorundayız. Türkiye'nin konumu, bölge ile ilişkileri, Suudi Arabistan ilişkilerini büyük fotoğrafı görmek zorundayız. Husumetle yönetemezsiniz dış politikaya."

Recep Tayyip Erdoğan Muhammed Bin Selman Suudi Arabistan İbrahim Kalın Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

emre akan:

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR

Mehmet Vatandaş:

Dış politikada Husumetle yönetemezseniz husumet yaratmayacaksınız

Zulkarneyn :

Kaşıkcının ailesi bile şikayetçi değil, biz niye sürdürelim ki konuyu?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title