Haberler

Çin, ABD'li Savunma Şirketlerine Yaptırım Uygulayacak

Güncelleme:

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan'a silah sağlama gerekçesiyle Lockheed Martin ve Northrop Grumman'e yaptırım uygulayacağını duyurdu. Çin, ABD'nin bu hareketinin uluslararası hukuka ve Çin'in egemenlik ve güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin'in Tayvan'a silah sağlama gerekçesiyle iki ABD'li savunma sanayi üreticisi Lockheed Martin ve Northrop Grumman'e yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning bugün yaptığı günlük basın toplantısında gelen soru üzerine şu açıklamayı yaptı;

"ABD hükümeti, Çin'in sert muhalefetini hiçe sayarak, Çin'in Tayvan bölgesine kasıtlı olarak silah sağlıyor. Bu, tek Çin ilkesini ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin şartlarını ciddi şekilde ihlal ediyor, uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normlara aykırı ve Çin'in egemenlik ve güvenlik çıkarlarına zarar veriyor.

LOCKHEED MARTIN VE NORTHROP GUNMAN ŞİRKETLERİ

ABD, Tayvan'ı silahlandırma yönünde yanlış ve tehlikeli yolda daha da ileri gidiyor. St. Louis, Missouri eyaleti adresli Lockheed Martin Corporation, 24 Ağustos'ta ana yüklenici olarak ABD'nin Tayvan'a yaptığı silah satışına doğrudan katıldı. Northrop Grumman, Tayvan'a yapılan birçok ABD silah satışına katıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Yabancı Yaptırımlar Karşıtı Yasası uyarınca Çin, yukarıda adı geçen bu iki ABD savunma şirketine yaptırım uygulamaya karar vermiştir.

AKSİ TAKDİRDE ÇİN'İN KARARLI TEPKİSİYLE KARŞILAŞACAKTIR

Şunu vurgulamak isterim ki Çin hükümeti, ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığından asla taviz vermiyor. ABD'yi tek Çin ilkesine ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerine ciddiyetle uymaya, Tayvan'a silah satışını durdurmaya, Tayvan'la askeri gizli anlaşmaya son vermeye ve Tayvan'ı silahlandırmayı durdurmaya çağırıyoruz, aksi takdirde Çin'in kararlı tepkisiyle karşılaşacaktır."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Dışişleri Bakanlığı Northrop Grumman Lockheed Martin Tayvan Dünya Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title