Haberler

Çin, ABD'li Savunma Şirketlerine Yaptırım Uygulayacak

Son Güncelleme:
Abone Ol

Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan'a silah sağlama gerekçesiyle Lockheed Martin ve Northrop Grumman'e yaptırım uygulayacağını duyurdu. Çin, ABD'nin bu hareketinin uluslararası hukuka ve Çin'in egemenlik ve güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin'in Tayvan'a silah sağlama gerekçesiyle iki ABD'li savunma sanayi üreticisi Lockheed Martin ve Northrop Grumman'e yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning bugün yaptığı günlük basın toplantısında gelen soru üzerine şu açıklamayı yaptı;

"ABD hükümeti, Çin'in sert muhalefetini hiçe sayarak, Çin'in Tayvan bölgesine kasıtlı olarak silah sağlıyor. Bu, tek Çin ilkesini ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin şartlarını ciddi şekilde ihlal ediyor, uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normlara aykırı ve Çin'in egemenlik ve güvenlik çıkarlarına zarar veriyor.

LOCKHEED MARTIN VE NORTHROP GUNMAN ŞİRKETLERİ

ABD, Tayvan'ı silahlandırma yönünde yanlış ve tehlikeli yolda daha da ileri gidiyor. St. Louis, Missouri eyaleti adresli Lockheed Martin Corporation, 24 Ağustos'ta ana yüklenici olarak ABD'nin Tayvan'a yaptığı silah satışına doğrudan katıldı. Northrop Grumman, Tayvan'a yapılan birçok ABD silah satışına katıldı. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Yabancı Yaptırımlar Karşıtı Yasası uyarınca Çin, yukarıda adı geçen bu iki ABD savunma şirketine yaptırım uygulamaya karar vermiştir.

AKSİ TAKDİRDE ÇİN'İN KARARLI TEPKİSİYLE KARŞILAŞACAKTIR

Şunu vurgulamak isterim ki Çin hükümeti, ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığından asla taviz vermiyor. ABD'yi tek Çin ilkesine ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerine ciddiyetle uymaya, Tayvan'a silah satışını durdurmaya, Tayvan'la askeri gizli anlaşmaya son vermeye ve Tayvan'ı silahlandırmayı durdurmaya çağırıyoruz, aksi takdirde Çin'in kararlı tepkisiyle karşılaşacaktır."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (10. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (1. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (3 ARALIK PAZAR) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 3 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı ne zaman? Erzurumspor - Gençlerbirliği maçı hangi kanalda, saat kaçta? Trabzonspor - Kayserispor maçı ne zaman? Trabzonspor - Kayserispor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Mersin Akdeniz hangi parti? Mersin Akdeniz belediye başkanı hangi partiden belediye başkanı seçildi? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı ne zaman? Kasımpaşa - Gaziantep FK maçı hangi kanalda, saat kaçta? Şükrü Sözen kimdir? Şükrü Sözen kaç yaşında, nereli? Şükrü Sözen hayatı ve biyografisi! Asgari ücrete bir zam mı yapılacak? Bu yıl asgari ücrete tek zam mı olacak, neden? Alina Boz hangi dizilerde oynadı? Alina Boz kimdir, hangi yapımlarda yer aldı? Ölümlü Dünya 2 çıktı mı? Ölümlü Dünya 2 yayınlandı mı, nerede çıktı? İDO vapur seferleri iptal mi edildi? 3 Aralık Hangi vapur seferleri iptal edildi, neden? İDO vapur seferleri! Beşiktaş başkanlık seçimi ne zaman 2023? Beşiktaş başkanlık seçimi hangi tarihte, ayın kaçında yapılacak? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 3 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Melike Şahin konserini neden iptal etti? Melike Şahin konseri iptal mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title