Haberi Paylaş

ABD Kongresi'ndeki konuşmasında Türkiye'yi hedef alan Miçotakis üç dakika boyunca ayakta alkışlandı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Biden ile Beyaz Saray'da görüşmesinin ardından ABD Kongresi'nde bir konuşma gerçekleştirerek Türkiye'yi hedef aldı. Ankara'nın provokatif duruş sergilediğini ifade eden Miçotakis, Türkiye'nin Yunan hava sahasını ihlal ettiğini iddia ederek Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını söyledi. Konuşmasının ardından Miçotakis, kongrede 3 dakika boyunca ayakta alkışlandı.

Abd Başkanı Joe Biden, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve ailesini Beyaz Saray'da düzenlediği resepsiyonda ağırladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin kurulmasının 201. yılını kutladıklarını belirten Biden, Yunanistan'ın Abd'nin önemli bir müttefiki olduğunu kaydetti.

Biden ile buluşmasının ardından ziyaretlerine devam eden Miçotakis, ABD Kongresi'nde bir konuşma gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin, savunma, ekonomi ve ticaretle şekillendiğini anlatan Miçotakis, ABD'nin Yunan adalarındaki askeri unsurlarından övgüyle bahsetti.

Ukrayna-Rusya savaşı hakkında Putin'in saldırının karşısında durduklarını belirten Miçotakis, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine destek verdiklerini de söyledi.

ABD Kongresi'ndeki konuşmasında Türkiye'yi hedef alan Miçotakis üç dakika boyunca ayakta alkışlandı

Açıklamalarının devamında Türkiye'nin Yunan hava sahasını sürekli ihlal ettiğini iddia eden Miçotakis, Ankara'nın bölgede provokatif bir duruş sergilediğini ve Kıbrıs'ta da iki devletli çözüme yanaşmadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"Buradan tüm otoriter liderlere bir mesaj göndermeliyiz. Bu nedenle son 48 yıldır bizi rahatsız eden bir konuya dikkat etmenizi rica ediyorum. Türkiye'nin işgali ve Kıbrıs'ın bölünmesi... İki devletli çözümü ve Kıbrıs'ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. Yunanistan her zaman komşularına dostluk eli uzatır ancak komşularımızla olan anlaşmazlıklarımızı çözmek için uluslararası hukukta tek bir çerçeve vardır. Ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı ihlal eden hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Buna adalarımız üzerinde yapılan ihlal uçuşları da dahil. Bu yüzden bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO'nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum"

Miçotakis'in konuşmasının ardından salonda herkesin ayağa kalkarak 3 dakika boyunca Yunan Başbakanı alkışladığı görüldü.

ABD Kongresi'ndeki konuşmasında Türkiye'yi hedef alan Miçotakis üç dakika boyunca ayakta alkışlandı

ABD Kongresi'ndeki konuşmasında Türkiye'yi hedef alan Miçotakis üç dakika boyunca ayakta alkışlandı

Haberler.com / Emre İliksiz - Dünya

Yunanistan Türkiye ABD Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (17)

TT:

Trajikomik bir ülke Yunanistan adlı tiyatro oyununda seyirciler ayakta alkışladı fakat oyun bitip herkes evine dönünce semada yine ayyıldızlı uçaklar Miçotakis i selamladı... Komşun Türk ise tavuğuna kış demeden evvel iki kere düşüneceksin...

Ahmet DEMİRTAŞ :

Kaşınıyor bunlar

rap düelloları:

Miço havalara uçuyorsun ama bugün sırtını sıvazlayanlar yarın tekmeyi basıverir... Zelenskiye dönersin sonra :)

Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title