Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında kritik görüşme
Haberler » Güncel » Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında kritik görüşme - Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider Libya ile İdlib konularını ele alırken ABD Başkanı Trump, Türkiye ile Yunanistan'ın Akdeniz'deki anlaşmazlıklarının çözülmesine önem verdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında kritik görüşme

Beyaz Saray, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı 'ın telefonda görüştüğünü ve iki liderin ile konularını ele aldığını açıkladı.

LİBYA VE İDLİB İÇİN MUTABIK KALINDI

Beyaz Saray Basın Sözcü Yardımcısı Judd Deere, Erdoğan-Trump telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "İki lider Libya'da dış müdahalenin elimine edilmesi ve ateşkesin sürdürülmesinin gerekliliği konusunu ele aldılar. Liderler ayrıca İdlib'de devam eden şiddetin son bulması gerektiği konusunda da mutabık kaldılar." ifadelerine yer verildi.

AKDENİZ'DEKİ GERGİNLİK

Açıklamada ayrıca, Trump'ın, "Türkiye ile Yunanistan'ın Akdeniz kökenli anlaşmazlıklarını çözmelerinin önemine" vurgu yaptığı da belirtildi.

TRUMP TAZİYELERİNİ İLETTİ

Ayrıca ABD Başkanı Trump'ın geçtiğimiz günlerde Elazığ'da meydana gelen ve 41 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan deprem için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziyelerini ilettiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

24 Ocak'ta Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Elazığ'ın yanı sıra başta Malatya olmak üzere birçok ilde de hissedildi. Merkez üssü Sivrice olan deprem, Elazığ ve Malatya'da binaların yıkılmasına neden oldu. Depremde bin 500'ün üzerinde insan yaralanırken, 41 kişi de yaşamını yitirdi. Türkiye'yi yasa boğan depremle ilgili herkes seferber oldu.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump Libya ve İdlib'i görüştü

Manşet

Haberler