Ankara'da Sürpriz Zirve! Erdoğan, Deniz Baykal ile Görüştü
Haberler » Güncel » Ankara'da Sürpriz Zirve! Erdoğan, Deniz Baykal ile Görüştü - Haber

Ankara'da Sürpriz Zirve! Erdoğan, Deniz Baykal ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'li Deniz Baykal ile Dışişleri Bakanlığı konutunda bir araya geldi. İkili arasındaki görüşme 2 saat kadar sürdü.

Ankara'da Sürpriz Zirve! Erdoğan, Deniz Baykal ile Görüştü

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri'nin ardından Ankara'da sürpriz bir görüşme gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Milletvekili ile Dışişleri Konutu'nda bir araya geldi. CHP, görüşme talebinin Erdoğan'dan geldiğini söylerken; Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise bunun aksi yönünde açıklama yaptı. Görüşmenin ardından ilk açıklama Deniz Baykal'dan geldi. Baykal, öncelikle görüşme talebinin kimden geldiği çelişkisine son verdi ve talebin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiğini, ani gelişen bir görüşme olduğunu söyledi.

GÖRÜŞME SARAY'DA DEĞİL, KONUTUNDA

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı ile görüşmek üzere Çankaya'daki Dışişleri Konutu olarak bilinen Erdoğan'ın konutuna geldi. Ankara kulislerini hareketlendiren görüşme saat 12.15'te başladı ve yaklaşık 2 saat sürdü.

TALEP ERDOĞAN'DAN GELDİ

Görüşmenin duyulmasının ardından randevu talebinin kimden geldiği tartışması yaşandı. Baykal'ı kapıda karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan görüşme talebinin cumhurbaşkanlığından geldiğini söyledi.

Buluşma, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni hükümet kurulması için yapacağı görüşmeler öncesinde gerçekleşti.

Hurriyet Daily News'a konuşan resmi kaynaklar, görüşme talebinin "parlamento çalışmaları" hakkında konuşmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiğini söyledi.

BAYKAL, ÖNCE KILIÇDAROĞLU'YLA GÖRÜŞTÜ

Baykal'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştükten sonra bu davete olumlu yanıt verdiği öğrenildi.

ERDOĞAN-BAYKAL GÖRÜŞMESİ SÜRERKEN; "GÖRÜŞMEYİ KİM İSTEDİ?" TARTIŞMASI ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın bugün resmi ikametgahında yaptıkları görüşme sürerken, bir yandan da Baykal'ın ofisi ile Cumhurbaşkanlığı arasında "görüşmeyi kim istedi?" sorunu yaşandı. Erdoğan-Baykal görüşmesi kamuoyuna ilk olarak, "Erdoğan görüşmeyi talep etti." şeklinde yansımıştı.

Ancak görüşme başladıktan hemen sonra Cumhurbaşkanlığı kaynakları, isim vermeden gazetecilere ulaşarak, "Görüşme talebini yapan Sayın Cumhurbaşkanı değil, Sayın Baykal'dı." bilgisini ilettiler.

BAYKAL'IN EKİBİ RAHATSIZ OLDU

Bu bilginin yayılmasından, Baykal'ın ekibi rahatsız oldu. Baykal'ın çalışma arkadaşları doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Kalemi Hasan Doğan ile temasa geçerek, bu durumun düzeltilmesini istedi. Edinilen bilgiye göre, Doğan da görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı'na da bilgi vererek, bu "bilgi kirliliğinin düzeltilmesi" konusunda güvence verdi.

"TALEP KİMDEN GELDİ?" KARMAŞASINA BAYKAL NOKTAYI KOYDU

Erdoğan ve Baykal arasındaki sürpriz zirve sona erdi. Görüşmenin ardından ilk açıklama Deniz Baykal'dan geldi. Baykal, öncelikle görüşme talebinin kimden geldiği çelişkisine son verdi ve talebin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiğini, ani gelişen bir görüşme olduğunu söyledi.

BAYKAL GECE TELEFONLA ARANDI

Görüşme için Baykal dün gece yarısı 00.00'da Cumhurbaşkanlığı'ndan telefonla arandı. Antalya'da bulunan Baykal bu sabah görüşme için uçakla Ankara'ya gitti.

Antalya'da bulunan Deniz Baykal'a davetin, en yaşlı milletvekili sıfatıyla açılışta TBMM Başkanlığı'nı üstlenecek olması nedeniyle yapıldığı belirtildi. Deniz Baykal daveti kabul etmeden önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na telefonla ulaşarak bilgi verdi. Kılıçdaroğlu'nun onayının ardından Baykal, Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen randevu talebini kabul etti. Baykal, bugün Erdoğan'la görüşmek üzere sabah saat 10.00'da Antalya'dan havayoluyla Ankara'ya gitti.

Deniz Baykal'ın görüşmeden sonra CHP Genel Merkezi'nde Kemal Kılıçdaroğlu ile buluşacak.

YETKİN: DAVUTOĞLU'NUN İSTİFASI SONRASI OLMASI ÖNEMLİ

CNN Türk canlı yayınında konuşan Radikal yazarı Murat Yetkin, görüşmeyle ilgili şunları söyledi:

Bu görüşmede tabi meclisin açılışına dair konular değil, onun daha ötesine geçmesi de beklenebilir.

Bu talebin dün Davutoğlu'nun istifasını verdiği AKP'nin meclis çoğunluğunu kaybetmesi doğrultusunda, sonraki saatlerde yapılmış olması da önemli.

Sayın Davutoğlu, henüz hükümeti kurma görüşmelerine başlamış değil. Kendi önceliğinin dışardan destekli azınlık hükümeti olduğu biliniyor. Bu desteği kimin vereceği belli değil.

İkinci tercih tabi koalisyon görüşmeleri olabilir. Bir başka parti ile koalisyon olabilir. Burada AKP Genel Merkezi'ndeki ağırlıktaki havanın MHP ile koalisyona girmek olduğu anlaşılıyor.

Fakta burada da MHP'nin Kürt meselesinde çok kesin bir tutumu var. Bahçeli tarafından bu kırmızı çizgi olarak adlandırılıyor.

Hem Erdoğan hem Davutoğlu, seçim kampanyalarında çözüm sürecinin devam edeceğini söylemişlerdi. Bu sözü vermişlerdi.

2002-2003 görüşmeleri vardı, o siyasetin seyrini değiştirmişti. O zaman meclis dışındaydı Erdoğan, Meclis'e girebilmiş ve başbakan olabilmişti.

Bu görüşme de siyasetteki düğümü çözebilecek bir görüşme olacak mı olmayacak mı ileriki saatlerde anlaşılacak.

Seçimlerden sonra yaptığı ilk siyasi hamle diyebiliriz buna. Yeni Meclis'in en kıdemli üyesi sayın Baykal ile görüşmeyi tercih etmiş.

"BU İLK DEFA OLAN BİR ŞEY"

İlginç bir görüşme olacak. Siyasetin akış yönünü değiştirecek bir görüşme olabilir Erdoğan-Baykal görüşmesi.

Bu ilk defa olan bir şey. Çünkü şu ana kadar cumhurbaşkanlarının koalisyon süreçlerine müdahil olduğu görülmüş bir şey değildir.

Erdoğan, söz verdiği üzere 'ben farklı bir cumhurbaşkanı olacağım' sözünü dayanak alarak hep aktif pozisyon alıyor.

Burada sayın Davutoğlu'nun görüşmeye başlamasından önce, Baykal da CHP'nin genel başkanı değil. O da Kılıçdaroğlu'ndan onay alarak bu görüşmeyi kabul etmiş ama, ne Erdoğan ne Baykal ne AKP'yi ne CHP'yi resmi olarak temsil niteliğinde değil.

Eğer Sayın Baykal, meclis başkanı seçilirse, aday olup olmayacağını da bu görüşmeden sonra anlayacağız. Bu kıdemli üye sıfatıyla Meclis'i açması tabi meclis başkanı seçilene kadar olan bir süreç.

Meclis başkanı seçilişi zaten bir nevi koalisyon görüşmelerinin modellemesi, sınavı olarak adlandırılmıştı.

Bu daha önce örneği görülmemiş önemli bir gelişmedir, siyasetin akışını değiştirebilir.

CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ ENGİN ALTAY: SEÇİMİN BİR TEK KAYBEDENİ VAR O DA ERDOĞAN

Erdoğan-Baykal görüşmesini değerlendiren CHP'li Engin Altay şunları söyledi:

Bendeki bilgi, davetin saraydan geldiği şeklinde. Sayın Baykal parti disiplini çok yüksek birisidir. Şüphesiz genel başkana bilgi vermiş olabilir. Sanıyorum Erdoğan, anayasadaki cumhurbaşkanı çerçevesinde kalabilirim mesajı verebilir.

Bu seçimin bir tek kaybedeni var o da Erdoğan'dır. Şimdi kendine yeni bir rol çıkarmak, üstlenmek istiyor olabilir. Niçin sayın Baykal derseniz, Meclis'i sayın Baykal açacak, meclis başkanı seçilene kadar tahminen 10 günlük süreçtir, Baykal bir görev icra edecek.

O sebeple Erdoğan da belki kurulacak hükümet modelleri, alternatifleri de oraya masaya yatırılabilir yatırmaz bilemiyorum. Hep beraber bekliyoruz ne çıkacak.

YOLSUZLUK DOSYALARI

İkisi ayrı iş olarak da düşünülebilir. Örneğin bir parti AK Parti ile hükümet olur ama, meclis soruşturma komisyonuna kabul oyu verebilir. O iş mutlaka olmalı. Olmuş bitmiş denmemeli.
25'inci dönem parlamentosu bu yolsuzlukların üzerinde oturmamalıdır. 24'üncü dönem çamaşır makinesi gibi çalıştı yolsuzlukların aklanması için.

Manşet

Haberler