Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "Amacımız, Türk Sinemasını Dünya Sinemasına Takdim Etmek"-...

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "Amacımız, Türk Sinemasını Dünya Sinemasına Takdim Etmek"-...

Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünya sinema çevrelerinde "Türkiye'nin marka yüzü" olan Uluslararası Antalya Film Festivali'ni her yıl geliştirdiklerini belirterek, "Bu sene gelişmeye yönelik, çıtayı yükselten kararla ulusal ve uluslararası yarışmalarımızı birleştirdik.

SİNAN ÖZMÜŞ - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünya sinema çevrelerinde "Türkiye'nin marka yüzü" olan Uluslararası Antalya Film Festivali'ni her yıl geliştirdiklerini belirterek, "Bu sene gelişmeye yönelik, çıtayı yükselten kararla ulusal ve uluslararası yarışmalarımızı birleştirdik. Burada amacımız Türk sinemasını, dünya sinemasına en güçlü şekilde takdim etmek." dedi.

Her yıl yerli ve yabancı sanatçıların katılımı ve gösterimi yapılan filmlerle kenti ve Türkiye'yi dünyaya tanıtan Uluslararası Antalya Film Festivali, 54. kez kapılarını sanatseverlere açacak.

Türel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolu dolu sinema günlerinin yaşanacağı bir festivalin heyecanı içinde olduklarını söyledi.

Festival için yaklaşık 350 yerli ve 150 yabancı misafirin Antalya'da olacağını dile getiren Türel, 60 yerli ve 11 yabancı basın mensubunun da etkinlikleri takip edeceğini bildirdi.

Türel, 50'nin üzerinde filmin 100'den fazla gösterime sunulacağı festivalde, ikisi Türk yapımı 10 filmin "Altın Portakal"ı almak için yarışacağını belirtti.

Yarışma filmlerinin Türk ve dünya sinemasının en önemli örnekleri arasında bulunduğunu kaydeden Türel, "Çok güzel bir festival olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Türel, Antalya Cam Piramit'ten başlayıp Fevzi Çakmak Caddesi'nde son bulacak 5,7 kilometrelik festival kortejinde, Türk sineması ve yabancı sinemanın önemli yıldızlarının sanatseverlerle buluşacağını ifade etti.

Festivalin açılış törenine Amerikalı ünlü oyuncu, Akademi Ödülü, SAG ve BAFTA ödülü sahibi, "Altın Küre", "Tony" ve "Emmy" ödülleri adayı Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu Christopher Walken, Amerkialı aktris Juliette Lewis'in katılacağını belirten Türel, kapanış galasında ise Amerikalı oyuncu Matt Dillon, Amerikalı oyuncu, model, pop şarkıcısı ve söz yazarı Lindsay Lohan, Oscar'a aday gösterilen, Altın Küre Ödülü sahibi Fransız oyuncu Gerard Depardieu'nun da yer alacağını söyledi.

Çoçuklara sinemayı sevdirmek için "Genç Sinema" bölümü açtıklarını dile getiren Türel, film sonrasında çocukların aktörlerle atölye çalışması yapma fırsatı bulacağını vurguladı.

Türel, festivalde bu yıl ayrıca "Film ve Yemek" bölümünde gastronomiyle ilgili seçilen 4 filmin gösterileceğini, ardından bunlardan ilham alan şeflerin yaptığı yemeklerin Antalyalılara ikram edileceğini belirtti.

"Sanat siyasetin dışındadır"

Ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinin birleştirilmesi kararının ardından yaşanan tartışmalarla ilgili olarak da Türel, sanatın, siyasetin dışında bir alan olduğunu ifade etti.

Festivali her sene geliştirerek değiştirdiklerinin anlatan Türel, şöyle devam etti:

"Bu sene gelişmeye yönelik, standart yükselten, çıtayı yükselten kararla ulusal ve uluslararası yarışmalarımızı birleştirdik. Burada amacımız Türk sinemasını, dünya sinemasına en güçlü şekilde takdim etmek. Çünkü Türk sineması bunu fazlasıyla hak ediyor. Bu sene yaptığımız birleştirmeden dolayı Türk sinemasını devler ligine yükselterek burada yarışsınlar istiyorken, kendi liginde yarışmak isteyenler de elbette çıkabilir. Bu eleştirileri de saygıyla karşılıyoruz. Ama bizim amacımız Türk sinemasını dünya standartlarına taşımak."

54. Uluslararası Antalya Film Festivali

Uluslararası Antalya Film Festivali'nin 54'üncüsü, 21-27 Ekim'de düzenlenecek.

Kortej yürüyüşüyle başlayacak festivalde, yarışma filmi galaları, söyleşiler, konserler, sinema-mutfak etkinlikleri, özel film gösterimleri, çocuk ve gençlik programları düzenlenecek, sinema üzerine sergiler açılacak.

Jüri başkanlığını dünya sinemasının tanınmış yönetmenlerinden Filistinli Elia Suleiman'ın üstlendiği festivalin açılış galasında, Bosna Hersekli yönetmen Aida Begic'in "Bırakma Beni" isimli son filminin dünya prömiyeri yapılacak. Festivalde, yarışma filmlerinin yanı sıra Türkiye ve farklı ülkelerden yaklaşık 50 film gösterilecek.

Festivalin resmi seçkisinde yer alacak 13 filmden 10'u ödül için yarışacak. Seçkide kadın yönetmenlerin 6 uzun metrajlı filmi yer alacak.

Ödül için yarışacak filmler şöyle:

"Dürüst Bir Adam (İran-Yönetmen ve Senaryo: Mohammad Rasoulof), Melekler Beyaz Giyer (Çin-Yönetmen ve Senaryo: Vivian Qu), Nisan'ın Kızları (Meksika-Yönetmen ve Senaryo: Michel Franco), Human Flow (Almanya-Yönetmen: Ai Weiwei, Senaryo: Chin-chin Yap-Tim Finch-Boris Cheshirkov), Misafir (Türkiye-Yönetmen ve Senaryo: Andaç Haznedaroğlu), Aşkın Gözü (Japonya-Fransa-Yönetmen ve Senaryo: Naomi Kawase), Redoubtable (Fransa-Yönetmen ve Senaryo: Michel Hazanavicius), Anne (Gürcistan-Yönetmen ve Senaryo: Ana Urushadze), Florida Projesi (Amerika-Yönetmen: Sean Baker, Senaryo: Sean Baker, Chris Bergoch), Zor Bir Karar (Türkiye-Yönetmen ve Senaryo: Ender Özkahraman)"

Yarışmada, en iyi film 50 bin, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu ve en iyi erkek oyuncu 25'er bin avroyla ödüllendirilecek. Behlül Dal Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Dr. Avni Tolunay Ödülü (İzleyici Ödülü) ise 10 bin avro olacak.

Antalya Film Forum'da da "Kurmaca Pitching Platformu", "Belgesel Pitching Platformu", "Yapım Aşamasında Platformu" ve "Yapımcısını Arayan Projeler" alanlarında seçilen projeler desteklenecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: 'Amacımız, Türk Sinemasını Dünya Sinemasına Takdim Etmek'-...
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: 'Amacımız, Türk Sinemasını Dünya Sinemasına Takdim Etmek'-...
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: 'Amacımız, Türk Sinemasını Dünya Sinemasına Takdim Etmek'-...

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title