Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yıl dönümünde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de düzenlenen törenlerle anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77'nci yıl dönümünde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de düzenlenen törenlerle anıldı.

Edirne'deki törenler saat 08.40'ta Atatürk Anıtı'nda başladı. Törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, Edirne CHP Milletvekili Erdin Bircan, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, siyasi parti temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Protokoldeki isimlerin anıta çelenk bırakması ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde kalabalık Mustafa Kemal Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşuna trafikteki araçlar ve yaya olarak caddeden geçenler de katıldı. Saygı duruşu ile birlikte anıtta bulunan tüm bayraklar yarıya indirildi. Belediye hoparlöründen kente Atatürk'ün kendi ses kayıtlarından konuşmaları dinletildi.

BEŞİKTAŞLILARIN PANKARTINA VALİ İZİN VERDİ

Tören devam ederken Atatürk heykelinin arkasına gelen bir grup Beşiktaş taraftarı üzerinde 'Edirne Beşiktaşlılar Birliği' yazılı pankart açtı. Polis ekiplerince izin verilmeyen pankart kaldırıldığı sırada Edirne Valisi Dursun Şahin'in koruması gelerek pankartın açılmasına izin verildiğini söyledi.

MENEMEN OLAYLARINI BU ODADAN YÖNETTİ

Anıttaki törenlerin ardından Vali Şahin ve beraberindekiler, oluşturulan yürüyüş kortejiyle Atatürk'ün Edirne ziyaretinde kaldığı odayı ziyaret etti. Edirne Belediye Başkanlığı'nın hizmet binasında bulunan Atatürk odası protokol üyelerinin ziyareti ve kaldığı yatağına çiçekler bırakmasının ardından vatandaşların ziyaretine açıldı. Atatürk'ün Edirne'ye gelişinde kaldığı odadan Menemen olaylarına müdahale ederek 3 gün kaldıktan sonra kentten ayrıldığı anlatıldı. Törenler daha sonra Halk Eğitim Merkezinde Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan sunum ve oratoryo ile tamamlandı.

TEKİRDAĞ'DAKİ ANMA TÖRENLERİ

Tekirdağ'daki 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri, Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı'nda başladı. Buradaki törene Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 8'nci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Erkek, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tekirdağ Valiliği önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

ÇORLU'DAKİ TÖREN

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde Atatürk'ü anma törenleri saat 08.45'te Atatürk Meydanı'ndaki anıta yapıldı. Törene katılan Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, 5'inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Alpaslan Erdoğan, Belediye Başkanı CHP'li Ünal Baysan, Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler çalarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tören alanını karşıdan gören bir binaya CHP Gençlik kolları tarafından üzerinde 'Vatanın ve Milletini satan, dinden, imandan, bahsedemez' yazdığı dev pankart açıldı. Anıttaki törenin ardından Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Sahnesinde, Çorlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Atatürk ile ilgili oratoryo gösterisi sundu.

ÇERKEZKÖY'DE ANMA TÖRENİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk için Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'ndeki Atatürk Meydanı'nda anma töreni düzenlendi. Törene, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Çerkezköy Belediye Başkanı CHP'li Vahap Akay, 3'üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, daire müdürleri, öğrenciler vatandaşlar ve gaziler ile askerler katıldı.

GÖĞSÜNÜ TUTTU, YERE YIĞILDI

Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından 2 dakika büyük önder Atatürk için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından da İstiklal Marşı okundu. Bu sırada Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği üyesi Kıbrıs Gazisi 62 yaşındaki Fazım Güral, önce göğsünü tuttu, sonra da yere yığıldı. İstiklal Marşı okunduğu sırada yaşanan bu olay karşısında çevredekiler ne yapacağını şaşırdı. Hemen gazi arkadaşları, askerler ve o sırada törende bulunan Özel İrmet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Türken ile sağlık ekipleri gaziye ilk müdahaleyi yaptı. İstiklal Marşı'nın tamamlanmasının ardından protokol üyeleri de gazinin yanına giderek sağlık ekiplerinden bilgi aldı. Sedyeye konulan gazi Fazım Güral, İrmet Hastanesi'ne kaldırarak tedavi altına alındı. Atatürk hayranı olan ve bugün çok üzüntülü olduğu öğrenilen Güral'ın tansiyon ve şekerinin düştüğü, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

KIRKLARELİ'DEKİ ANMA TÖRENLERİ

Kırklareli'deki Atatürk'ü anma törenleri, Vilayet Meydanı'ndaki anıta çelenklerin konulmasıyla başladı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde Kırklareli Valisi Esengül Cilevek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak, Kırklareli Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Siyam Kesimoğlu ve çok sayıda kişi 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Törenler, Kırklareli Üniversitesi Rektörlük konferans salonunda Yahya Kemal Beyatlı mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu Atatürk oratoryosuyla tamamlandı. - Edirne

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Trakya'da Anıldı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım