Bursa'da 'Uluslararası Emîr Abdülkâdir El-Cezâirî Sempozyumu'
Haberler » Yerel » Bursa'da 'Uluslararası Emîr Abdülkâdir El-Cezâirî Sempozyumu' - Haber

Bursa'da 'Uluslararası Emîr Abdülkâdir El-Cezâirî Sempozyumu'

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 'Uluslararası Emir Abdülkadir el-Cezairi Sempozyumu', 11 - 13 Mayıs tarihlerinde Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Bursa'da 'Uluslararası Emîr Abdülkâdir El-Cezâirî Sempozyumu'

'nce düzenlenen 'Uluslararası Emir Abdülkadir el-Cezairi Sempozyumu', 11 - 13 Mayıs tarihlerinde Tayyare Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Bursa'da yaklaşık üç yıl yaşayan ve ayrıldıktan sonra da bu şehre duyduğu sevdayı dile getiren şiirler yazan Emir Abdülkadir el-Cezairi'ye vefa maksadıyla düzenlenen 'Uluslararası Emir Abdülkadir el-Cezairi Sempozyumu', Büyükşehir Belediyesi, İlahiyat Fakültesi, Uluslararası Alaviyya Sufi Derneği ve Uluslararası Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Sempozyumda, 1807-1883 yılları arasında yaşayan ve Cezayir'in milli kahramanı olan Emir Abdülkadir'in hayatı, eserleri, düşmanlarının dahi hayranlıklarını ifade etmekten çekinmedikleri fikir ve eylemleri, büyük mutasavvıf ve düşünür Muhyiddin İbnü'l-Arabi ile olan özel yakınlığı, Kafkaslar'da Rus sömürgeciliğine karşı direnişin öncülüğünü yapan Şeyh Şamil'in Emir Abdülkadir'le olan bağlantısıyla öncülük ettiği barış ve özgürlük hareketi, Türkiye, Cezayir, Suriye, Mısır ve Fransa gibi ülkelerden katılacak uzman araştırmacılar tarafından değerlendirilecek.

Sempozyum süresince Setty Simon-Khedis'in sorumluluğunda açılacak sergiyle de Emir Abdülkadir el-Cezairi'nin hayatının ve şahsiyetinin farklı yönleri görsel olarak da tanıtılacak.

(Mş)

09.05.2012 16: 40: 16

TSI

NNNN - BURSA

Kaynak: İHA