Düğünde damada derede görülmemiş eziyet! Şalvar giydirip dans ettirdiler - Haberler
Haberi Paylaş

Düğünde damada derede görülmemiş eziyet! Şalvar giydirip dans ettirdiler

İhlas Haber Ajansı - Haberler | 3. Sayfa

Bursa'nın İnegöl ilçesi kırsal Çitli mahallesinde her düğün töreninde damada ve sağdıcına yönelik düzenlenen etkinlik görenleri hayrete düşürdü. 100 yıldan bu yana her düğün törenlerinde yapılan gelenek, bir kez daha mahallenin meydanında yapıldı. Arkadaşları damadı köyün meydanından geçen dereye attılar, daha sonra damada şalvar giydirip dolaştırdılar.

Bursa'da Erman Yonca (21) ve Hatice Yonca (19) çifti dünya evine girdi. Cuma günü başlayan kutlamalar, pazar akşamına kadar sürdü. Cuma günü damat ve arkadaşları komşularının kapılarına giderek tavuk isteme yaptılar. Tavukları alan gençler cumartesi günü ise oyunlar oynayarak eğlendiler.

Bursa'da düğünde damada derede görülmemiş eziyet

BAŞÖRTÜ TAKIP DANS ETTİRDİLER

Pazar günü öğle saatlerinde damat ve arkadaşları, kapı kapı dolaşarak eşya ve para topladılar. Aynı gün öğleden sonra ise mahalle meydanından geçen derenin yanında toplanan gençler eğlence düzenlediler. Damat ve sağdıç, arkadaşlarının taleplerini yerine getirmek için yoğun çaba sarf ettiler.

Bursa'da düğünde damada derede görülmemiş eziyet

Yapılanları beğenmeyen gençler, damat ve sağdıcı dereye atarak "Güvey Batması" geleneğini yaptılar. Sırılsıklam olan damat ve sağdıcına dereden geçen sudan da içirildi. Gün boyu devam eden eğlencenin akşam saatlerinde ise damadın evinin önünde farklı bir eğlence düzenlendi. Damat ve sağdıç, şalvar giyip, başörtü takarak dans etti.

Düğünde damada derede görülmemiş eziyet! Şalvar giydirip dans ettirdiler
İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (1)
Elif Akgül:gelenek göreneklere örf adetlere saygım var fakat bu denli olmamalı ya bizim türk mileti gerçekten çok acayıp zeka biçimine sahip insana eziyettir bu başka adı yok benim eşime yapsalara asla müsade etmem
500
title