BM, tarihinde ilk kez online toplanacak! Genel Kurul'da söz alacak Erdoğan'ın gündeminde korona ve bölgesel gelişmeler var

BM, tarihinde ilk kez online toplanacak! Genel Kurul'da söz alacak Erdoğan'ın gündeminde korona ve bölgesel gelişmeler var

21.09.2020 08:20 | Son Güncelleme: 21.09.2020 08:27
BM, tarihinde ilk kez online toplanacak! Genel Kurul'da söz alacak Erdoğan'ın gündeminde korona ve bölgesel gelişmeler var

Pandemi nedeniyle 75 yıllık tarihinde ilk kez sanal ortamda toplanacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan da söz alacak. Erdoğan'ın gündeminde koronavirüs salgını ve bölgedeki gelişmeler bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, koronavirüs salgını nedeniyle 75 yıllık tarihinde ilk kez sanal ortamda toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya ve ABD başkanlarının ardından üçüncü sırada konuşmasını yapacak. Erdoğan'ın konuşmasında koronavirüs salgını, Doğu Akdeniz, Libya ve Suriye'deki gelişmeler yer alacak.

75. KEZ TOPLANACAK

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 75'inci Genel Kurulu sanal ortamda toplanacak. Toplantı her yıl ABD'nin New York kentindeki BM Genel Merkezi'nde düzenleniyor ve birçok dünya liderini bir araya getiriyordu. Yarın başlayacak Genel Kurul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele, Suriye, Libya, Filistin başta olmak üzere bölgesel gelişmeler, Doğu Akdeniz'deki son durum, terörle mücadelede uluslar arası iş birliği konularında mesajlarını verecek.

VİDEO MESAJLAR GÖNDERİLECEK

Eski AB Bakanı, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olan Volkan Bozkır'ın başkanlığında toplanacak olan 75. Genel Kurul'a önceden hazırlanan video mesajlar gönderilecek. Her ülkenin temsilcisi BM Genel Kurul Salonu'nda, devlet ve hükümet başkanlarının mesajını sunacak.

YARIN KONUŞACAK

Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını yarın yapacak. Erdoğan, 3. sırada konuşacak. Erdoğan'dan önce Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve ABD Başkanı Donald Trump bir konuşma yapacak.

GÜNDEMDE PANDEMİ VE BÖLGEDEKİ GELİŞMELER VAR

Trump'tan sonra konuşmasını gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadele, Suriye, Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ile Doğu Akdeniz'deki tartışmalara değinecek. Erdoğan, koronavirüsle mücadelede uluslararası iş birliğinin önemine ve aşı geliştirme-dağıtım çalışmalarında adil yaklaşımlara vurgu yapacak. Erdoğan'ın her BM konuşmasında dikkat çeken bölümlerden olan Filistin sorunuyla ilgili olarak da yine özel bir bölüm ayırması bekleniyor. İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan ve ülkelere yönelik de eleştirilerini dillendirmesi bekleniyor.

Hafta sonunu BM konuşmasının ana çerçevesini belirlemek için çalışarak geçiren Erdoğan, konuşmasında ayrıca Birleşmiş Milletler'in küresel krizlerde etkin rol oynayabilmesi ve mevcut yapısının değiştirilmesi gerektiğine yine vurgu yapacak.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: BM, tarihinde ilk kez online toplanacak! Genel Kurul'da söz alacak Erdoğan'ın gündeminde korona ve bölgesel gelişmeler var - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 16:33:12. #1.15#
title