Koronayla mücadelede yepyeni dönem! 81 ilde 153 bin haneye antikor testi yapılacak

Koronayla mücadelede yepyeni dönem! 81 ilde 153 bin haneye antikor testi yapılacak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadelede alınacak önlemlere ışık tutması için 81 ilde 153 bin eve antikor testi yapacak. Test sonuçları, halkın ne kadarının virüse karşı bağışıklı olduğu sonucuna ulaşacak ve bu doğrultuda kararlar alınacak.

10.06.2020 10:49 | Son Güncelleme: 10.06.2020 11:25

Kovid-19 ile ilgili araştırmalar hızla devam ederken mevcut veriler hastalıkla enfekte olan kişilerin neredeyse yarısının herhangi bir semptom göstermediğini işaret ediyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan yaptığı açıklamada ülke genelinde antikor testi yapılacağını ve nüfusun hastalığa karşı bağışıklık seviyesinin ölçüleceğini duyurdu.

Prof. Dr. Seçil Özkan salgının gelişimi ile ilgili verileri değerlendirirken ülke genelinde pazartesi günü itibarıyla başlayacak olan antikor testi hakkında bazı detayları da paylaştı.

"ANTİKOR, BAĞIŞIKLIK KAZANIP KAZANMADIĞINI GÖSTERECEK"

81 ilde 153 bin haneye giderek bu hanelerden bir kişinin örnek seçileceğini söyleyen Prof. Dr. Özkan, "Bu haneler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele seçiliyor. Kişiye birkaç tane soru sorulup, ardından bizim PSR testi dediğimiz burundan kültür alıp, hasta olup olmadığı testi yapılacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek" dedi.

Koronayla mücadelede yeni dönem! 81 ilde 153 bin eve antikor testi yapılacak
Prof. Dr. Seçil Özkan

"ALACAĞIMIZ ÖNLEMLERE IŞIK TUTACAK BİR ÇALIŞMA"

Özkan, "Bu koronavirüs süreci bizim toplumumuzda nasıl geçti, bağışıklık kazanıldı mı, koronavirüs ne düzeyde bağışıklık bırakıyor gibi soruların yanıtlarını bulmuş olacağız. Biliyorsunuz İsveç yaptı bu çalışmayı. Yüzde 7 gibi oldukça düşük bir rakam buldu. Bu, bize bu hastalıkla mücadelede yeni bilgiler sağlayacak. Gelen sağlık personeline toplumumuz yardımcı olmalı. Çünkü bu bizim sağlığımız için ne önlemler alalım diye yapılan bir çalışma" şeklinde konuştu.

Koronayla mücadelede yepyeni dönem! 81 ilde 153 bin haneye antikor testi yapılacak
Haber Yorumları (2)
HASAN: Nasıl olacak çok merak ediyorum
VANLI 65: Hadi bakalim hayırlısı olsun
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Koronayla mücadelede yepyeni dönem! 81 ilde 153 bin haneye antikor testi yapılacak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 6.7.2020 10:38:07. #1.15#
title