Baü Rektörü Saylan, 2007 Yılını Değerlendirdi

Baü Rektörü Saylan, 2007 Yılını Değerlendirdi

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Şerif Saylan, Üniversitenin 2007 Yılı Çalışmalarını Değerlendirdi. Saylan, Balıkesir'e Açılacak Olan Tıp Fakültesi ile İlgili Bilgiler Verirken, Türban Konusuna ve Üniversitenin Dünya Sıralamasındaki Yerine de Değindi.

Baü Rektörü Saylan, 2007 Yılını Değerlendirdi

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Şerif Saylan, üniversitenin 2007 yılı çalışmalarını değerlendirdi. Saylan, Balıkesir'e açılacak olan tıp fakültesi ile ilgili bilgiler verirken, türban konusuna ve üniversitenin dünya sıralamasındaki yerine de değindi.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Rektörü Şerif Saylan, Çağış Kampusu'ndaki rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında 2007 yılında gerçekleşen çalışmalar ve yatırımlarla alakalı genel bilgiler sundu. Toplantıya, rektör yardımcıları Prof. Dr. Turgut Özdemir, Prof. Dr. Ali Duymaz, Prof. Dr. Fazlı Çoban, Genel Sekreter Faiz Türkan, Üniversite Yapı İşletmeleri Daire Başkanı Ufuk Yücesoy ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Erentürk katıldı. Üniversitenin restorasyon ve yenileme çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Saylan, Necatibey Eğitim Fakültesi (NEF) dış cephe yenileme çalışmalarının tamamlandığını, Sağlık Meslek Yüksekokulu onarımının bittiğini ve kampus açık spor tesislerinin ihalesinin yapıldığını söyledi. İnşaatı devam eden tıp fakültesi ile ilgili de kısa bilgi veren Şerif Saylan, binanın A-B-C bloklarının yüzde 80'nin tamamlandığını, bunun ardından iç tefrişatın yapılacağını anlattı. Rektör Şerif Saylan, yardımsever vatandaşların da hastanede bir oda yaptırarak, kendi isimlerini bu odalara verebileceklerini belirterek, arzu eden hayırseverlere çağrıda bulundu. Tıp Fakültesi inşaatını 2008 yılı içinde bitirmeyi planladıklarını kaydeden Saylan, kesin bir tarih veremeyeceklerini söyledi.

BAÜ'YE KURUM KÜLTÜRÜ KAZANDIRILACAK BAÜ Senatosu'nun da hazır bulunduğu toplantıda Balıkesir Üniversitesi'nin dünya üniversiteler sıralamasında 3 bin 176'ıncı sırada olduğu açıklandı. Diğer yandan BAÜ öğretim görevlilerinin 72 bilimsel makale yayınladığı, Erasmus öğrenci değişim programı ile 2007 yılı içinde 28 öğrencisini yurt dışına gönderdiği bildirildi. Önümüzdeki yıl içinde de 66 öğrencisini ve 10 öğretim görevlisini yurt dışında eğitime göndereceklerini belirten Şerif Saylan, üniversiteye kurum kültürü kazandıracaklarını bildirdi. Rektör Saylan, "Eğitimde kalitenin yükselmesi için kurum kültürünün oluşturulması ve huzurlu bir ortam sağlanması gerekiyor. Ayrıca, akademik kadronun genişletilmesi gerekli. Yeni bölümler ve fakülteler açarak toplum-üniversite ve üniversite-sanayi işbirliğinin pekiştirilmesi gereklidir" dedi.

Rektör Şerif Saylan konuşmasının sonunda yazar Ziya Gökalp'e ait bir olayı anlattı. Saylan "Ziya Gökalp, 'Üç tip öğretim görevlisi vardır' demiştir. Birisi için para, diğeri için unvan, ötekisi içinde bilim önemlidir ve bu sebeple üniversiteye gelir. Biz de tıp fakültemize bilim için gelen bir dekan ile yola çıktık ve başarılı olacağımıza inanıyoruz" diyerek BAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Selim Erentürk'ün kent ve üniversite için bir kazanım olduğunu ifade etti.

BAÜ TIP FAKÜLTESİ DÜNYA SAĞLIK ALANINDA YENİ ÇIĞIRLAR AÇACAK Rektörün ardından söz alan BAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Selim Erentürk, henüz inşaat halindeki fakültenin ödeneklerinin hazır olduğunu söyledi. Balıkesir Tıp Fakültesi'nin tam olarak faaliyete girmesiyle dünya sağlık alanında yeni çığırlar açmayı amaçladıklarını anlatan dekan Selim Erentürk, "Dünya sağlık alanına katkı sağlayan ve yeni çığırlar açan bir tıp fakültesi amaçlıyoruz. İlk etapta 160 kişilik hasta kapasitesi, 27 kişilik yoğun bakım ünitesi ve 3 ameliyathane düşünüyoruz. Tıp fakültemizde poliklinikler, biyokimya laboratuarı, kan merkezi, iç hastalıkları, cerrahi, kadın doğum ve çocuk hastalıkları branşları kesinlikle olacak. İlerleyen zamanlarda üniversite döner sermaye ve devlet ödenekleri ile Onkoloji gibi diğer alanlar da açılabilir. Fakültemizin hasta odaları dünya standartlarına göre dizayn edilecek" dedi.

Toplantının ardından BAÜ Rektörü Şerif Saylan, basın mensuplarına Tıp Fakültesinin inşaat alanını gezdirdi, inşaat halindeki fakültenin son haliyle alakalı bilgiler aktardı. Rektör Saylan ve fakültenin dekanı Erentürk, BAÜ Tıp Fakültesi hastanesi inşaatı önünde basın mensuplarına hatıra pozu verdi.

(YU-) 22.02.2008 21:23 TSİ