Başika Kampı Nedir? Türk Askeri Musul'da Ne Yaptı?

Başika Kampı Nedir? Türk Askeri Musul'da Ne Yaptı?

Türk Askeri, Irak'ın Musul kenti kuzeyindeki Başika Kampı'nda, Peşmerge güçlerine eğitim verdi. 15 Aralık'taki nöbet değişimi sırasında Irak Hükümetinin 'geri çekil' çağrısı krize neden oldu.

Başika Kampı Nedir? Türk Askeri Musul'da Ne Yaptı?

Irak'ın Musul kentinin 25 km yakınlarında bulunan Başika Kampı'nda, Bağdat'lı Peşmerge güçlerine terör örgütü ile savaşmak konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından eğitim verildi. Aralık 2015'te Bağdat, Türk askerinin Bağdat'tan çekilmesi çağrısını yaparak 'Başika Krizine' neden oldu. Ankara ise bölgedeki eğitim faaliyetlerini sürdürmek ve yeni güçleri bölgeye katmak konusunda kararlı tavrını sürdürdü.

KAMPLAR MUSUL ÇEVRESİNE KONUŞLANDI

Irak'ın kuzeyinde bulunan ve en büyük şehirlerinden birisi olan Musul'da, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Mesud Barzani önderliğindeki Peşmerge güçleri ve ABD öncülüğündeki birliklerin koalisyonu ile IŞİD(DAEŞ)'e karşı operasyon başlatıldı. Bu operasyona 'Musul Operasyonu' adı verildi.

Bu operasyon için Musul çevresinde kamplar kuruldu. Başika Kampı da bunlardan biriydi.

BAŞİKA'DA TERÖRE KARŞI EĞİTİM

Irak'taki operasyona destek veren ülkeler arasında İran, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Türkiye bulunuyor. Koalisyonun ortak hedefi Musul'u IŞİD(DAEŞ)'den temizlemek.

6 Ağustos 2014'te IŞİD(DAEŞ) teröristleri Erbil'e dayandığında da Kuzey Irak yönetimi Türkiye'den yardım istedi. Türk askeri Erbil'e gitmese de, daha sonradan Musul'un kuzeyindeki Başika'ya yardım gönderme kararı aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Başika'daki kampta Peşmerge güçlerini teröre karşı eğiterek Musul operasyonuna hazırladı.

IRAK HÜKÜMETİ'NDEN BM'E ŞİKAYET

2015'ten beri Başika'da bulunan Türk askeri, nöbet değişimi yaparak 150 asker ve 20'ye yakın tank ile birlikte Zelikan Kampı'na gönderildi. Bu nöbet değişimi sırasında Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türk askerinin Musul yakınlarındaki kamplardan çekilmesi çağrısında bulundu. Aksi takdirde BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak bu isteğini resmi elden dile getirdi.

"TÜRK ASKERİ TAMAMEN ÇEKİLSİN"

Türk askerlerinin bir kısmı, 14 Aralık 2015'te Zelikan Kampı'ndan ayrıldı. Bağdat yönetimi bunu yeterli bulmadı. 15 Aralık'ta Bağdat yönetimi, Türk askerlerinin tamamının çekilmesi için çağrı yaptı. Böylelikle ortaya 'Başika Krizi' diye tanımlanacak siyasi kriz ortaya çıktı.

OBAMA DA BİLDİRDİ

ABD Başkanı Barrack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk askerinin Musul'dan çekilmesi çağrısınında bulundu.