Bakan Bozdağ: Eşcinsellere Özel Cezaevi Yapıyoruz

Bakan Bozdağ: Eşcinsellere Özel Cezaevi Yapıyoruz

12.04.2014 18:20 | Son Güncelleme: 13.04.2014 10:22
Bakan Bozdağ: Eşcinsellere Özel Cezaevi Yapıyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, LGBT bireyler için "müstakil cezaevi" yapımı için proje çalışmasının sürdürüldüğünü açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, farklı cinsel tercihleri olan hükümlü ve tutukluların barındırılması amacıyla müstakil cezaevi için başlatılan proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

AMAÇ GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, cezaevlerini ziyaretleri sırasında görüştüğü eşcinsel mahkûmların sorunlarını hem araştırma hem de soru önergesiyle meclis gündemine getirdi. Ağbaba'nın soru önergesini yanıtlayan Bakan Bozdağ, hükümlü ve tutukluların kuruma girişlerinde farklı cinsel eğilimleri olduklarını beyan etmeleri durumunda, alınan sağlık raporu ile aynı durumda olan hükümlü ve tutuklular ile birlikte koğuşlarda barındırıldığını söyledi. Uygulamanın esas amacının farklı cinsel eğilimleri olanları korumak ve güvenliklerini sağlamak olduğunu belirten Bozdağ, bu cezaevlerinde, eşcinsel hükümlülerin ortak kullanım alanı ve sosyal faaliyetleri sırasında diğer hükümlü ve tutuklularla bir araya gelmeyeceğini ifade etti.

"TECRİT İÇİNDE TECRİT"

Bakanın yanıtı üzerine açıklama yapan Ağbaba, bu kişiler için en temel sorunlardan birinin cinsel kimliklerinin ifşa edilmesi olduğunu söyledi. Ağbaba, müstakil cezaevi yapılmadan önce özellikle LGBTİ bireylerin bu konudaki görüşlerinin mutlaka alınmasının gerektiğini söyledi. Ağbaba, "LGBTİ bireyler için öncelikle mevcut cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve tecrit içindeki tecrite son verilmesi gerekiyor. Müstakil bir cezaevi topyekün bir ifşa anlamına gelebileceğinden bu konu üzerinde detaylı bir çalışma yapılması daha doğru olacaktır" dedi.

20 ÜLKEDE 161 TÜRK VATANDAŞI KAYIP

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2008-2012 yılları arasında 84 ülkede yargılanan ve cezaya çarptırılan toplam 7 bin 304 Türk vatandaşının bulunduğunu, 20 ülkede 161 Türk vatandaşının ise kayıp olduğunu bildirdi. En fazla kayıp 54 vatandaşla Pakistan'da, onu 29'la Afganistan, 6 vatandaşla İngiltere, 5 vatandaşla Suriye takip ediyor. Adalet Bakanı, yurt dışındaki cezaevlerinde hayatını kaybeden toplam 8 Türk vatandaşının bulunduğunu belirterek, "Cezasını çekmesi için ikili hukuki anlaşmalar nedeniyle ülkemize iade edilen toplam 460 vatandaşımız bulunmaktadır" dedi.

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title