Azerbaycan'ın Eğitim Müşaviri Denizli'de

Azerbaycan'ın Eğitim Müşaviri Denizli'de

Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti.

Azerbaycan'ın Eğitim Müşaviri Denizli'de

Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti.

Pamukkale Üniversitesinde okuyan Azerbaycanlı öğrencilerle bir araya gelmek üzere Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova kente geldi. Nesibova, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti.

Konuşma yapan Müşavir Doç. Dr. Necibe Nesibova, Pamukkale'de okuyan Azeri öğrenciler için Denizli'ye geldiğini belirterek, "Türkiye'de yaşanan son terör olaylarından sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan'a gidemediği için, bizim Cumhurbaşkanımız 'Siz gelemezseniz ben gelirim' diyerek Türkiye'ye gelmişti. O ziyarette Sayın Cumhurbaşkanlarımızla yoğun bir programa ben de katılmıştım. Oradaki bir görüşme esnasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bana 'Siz Bir Millet İki Devletin eğitim müşavirisiniz' dedi. Sağ olsunlar. Şükürler olsun ki Türkiye ve Azerbaycan arasında benzeri olmayan çok güzel bir ilişki var. Bu birliktelik ise aynı kökten, aynı milletten olmamızın, tarihimizin, dilimizin kısacası her şeyimizin aynı olmasından ileri geliyor. Azerbaycan halkında Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a çok büyük sevgi ve saygı var. En son yaşanan ve Allah bir daha yaşatmasın diye dua ettiğimiz Ankara saldırısında bizim Azerbaycan'da 3 günlük yas ilan edildi. O tarihte ben Azerbaycan'daki bir düğüne katılmak üzere biletimi almıştım ama bizimkiler düğünlerini iptal ettiler. Bu iptal kararları halkımızın kendi kararlarıydı ve kardeşlik hukukunu gözeterek aynı duyguları, aynı acıları hissetmelerinin bir tezahürüydü. Allah Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğu, kardeşliği daim etsin" dedi.

Vali Şükrü Kocatepe ise ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, "Dost ve kardeş iki ülke olarak, Azeri öğrencilerimiz burada kendi vatanlarında sayılırlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi 'Bir Millet İki Devlet' sözünün gereği de budur. Bu nedenle öğrencilerimiz istedikleri zaman Valiliğimize gelip bizimle görüşebilirler. Herhangi bir sorunları olduğunda bizleri her zaman arayabilirler, ulaşabilirler. Eğitim ve gençlik iki Türk ülkenin geleceği açısından çok önemli. Geçlerimizi ne kadar donanımlı yetiştirirsek, ileride Türk ülkeleri olarak dünyada daha fazla söz sahibi oluruz" dedi.

Ziyaretin sonunda Doç. Dr. Necibe Nesibova, Vali Kocatepe'ye üzerinde Azerbaycan ve Türkiye harita ve bayraklarının bulunduğu ve aynı zamanda Atatürk'ün 'Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir' sözünün bulunduğu fincan seti hediye etti.

lLI - Denizli

Kaynak: DHA