ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden, eğitimci kimliği ile dikkat çekiyor - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden, eğitimci kimliği ile dikkat çekiyor

Haberler.com - Haberler | Dünya

ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden seçilirken eşi Jill Biden ABD'nin yeni First Lady'si oldu. Yeni First Lady, kocası başkan yardımcısı iken öğretmen olarak çalışmaya devam etmişti.

ABD'de 3 Kasım günü başlayan 59. başkanlık seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut başkan Donald Trump'a karşı delege sayısında üstünlük sağlayan Demokratların adayı Joe Biden kazandı. Jill Biden ise eşini başkan yardımcılığı yaptığı dönemde öğretmenliğe devam etmesiyle öne çıkmıştı.

Joe Biden, eşi Jill Biden için "Ülkenin dört bir yanındaki herkes, en sevdiğiniz öğretmeni düşünün. Sizin kendinize inanmamızı sağlayan kişiyi düşünün. İşte Jill Biden öyle bir first lady olacak" demişti.

ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden, eğitimci kimliği ile dikkat çekiyor

ABD'nin New Jersey eyaletinde 1951'de dünyaya gelen Jill Biden, 5 kız kardeşin en büyüğü. Çocukluğu Philadelphia'da geçen Jill Biden, Joe Biden ile tanışmadan önce eski bir Amerikan futbolu oyuncusuyla evliydi. Joe Biden ise 1972'deki trafik kazasında ilk eşi ve 1 yaşındaki kızını kaybetmişti. İki oğlu Beau ve Hunter ise kazadan kurtulmuştu.

ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden, eğitimci kimliği ile dikkat çekiyor

Jill Biden, Joe Biden ile bu trajik olaydan üç yıl sonra 1975'te kardeşi aracılığıyla tanıştı. Joe Biden o sırada senatördü, Jill Biden ise okumaya devam ediyordu. Kendisinden 9 yaş büyük Joe Biden'ı ilk gördüğünde "Bin yıl geçse de bu iş olmaz diye düşündü" söyledi. Ancak çıkmaya başladıkları ilk gün çok iyi anlaştıklarını gördü. Joe Biden, ona tam 5 kez evlenme teklif etti.

En sonuncusunu kabul etti. 1977'de New York'ta evlendiler. Ashley isimli kızları 1981'de dünyaya geldi. Joe Biden, 2015'de yine derin bir acı yaşadı. 46 yaşındaki oğlu Beau Biden'i kanser nedeniyle kaybetti. Jill Biden'a ve diğer çocuklarına dayanarak bu acıyı atlattı. Jill Biden, Joe Biden'in aile bir arada tutma becerisinden övgüyle bahsetti.

ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden, eğitimci kimliği ile dikkat çekiyor

Jill Biden hayatı boyunca hem iyi bir öğrenci hem de iyi bir öğretmen oldu. İki master derecesinin yanısıra, Delaware Üniversitesinde eğitim dalında doktora yaptı. Washington'a taşınmadan önce delaware'de öğretmen olarak çalıştı. Kocası Başkan Yardımcılığı görevini üstlendiğinde de o ingilizce öğretmenliğini sürdürdü. Mesleğine duyduğu sevgiyi "öğretmenlik benim işim değil hayatım" sözüyle anlatıyor.

Eşi 2009-2017'de Obama döneminde başkan yardımcılığı görevini yürütürken Jill Biden, da ikinci first lady lakabıyla anıldı. Bu dönemde eğitim, asker ailelerin desteklenmesi ve meme kanserinin önlenmesi konusunda çalışmalar yürüttü. 2012'de torununun deneyimlerinden yola çıkarak bir çocuk kitabı yazdı. 2020'deki başkanlık yarışında yürüttüğü kampanyada Joe Biden'in en büyük destekçisi eşi Jill Biden'dı. Jill Biden, miting ve etkinliklere onunla birlikte katıldı. Bu esnada koruyucu tavrıyla da dikkat çekti. Demokrat Parti'nin başkan adayının belirlendiği toplantılarda sahneye fırlayan bir kişiden eşini korumak için kendini siper etti.

ABD'nin yeni First Lady'si Jill Biden, eğitimci kimliği ile dikkat çekiyor
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (14)
Silver:Dünyayı Ey Israil yönetiyor. Abd onun paralı ordusu.
HAMZA:BİDON ZATEN BUNAK KİM İNANIR AMERİKAYI YÖNETECEĞİNİ YAHUDİ KULLANCAK BUNAĞI TRAMP Bİ SÖZ VERİYORDU Bİ SAAT SONRA DOKSAN DERECE DÖNÜYORDU AMERİKAYI BUNLAR YÖNETMİYOR İSRAİL YÖNETİYOR ALAYINI AL BİRİNİ VCUR ÖBÜRÜNE KUDÜSÜ İSRAİLE VERİYORDU YAHUDİ BUNU DESEKLEDİ
AYBASTILI:Bunları övmekten kendinizden geçmeyin. Bu insanlar tüm dünyayı kendilerine köle etmek istiyorlar. Firavun hanedanlığı ile bunların ne farkı var? Amerikalılar dan daha amerıinkancı olmak moda oldu. Kim gelirse gelsin hiçbiri birbirinden farklı değildir. Hedefleri aynı parçala yut insanları bir ekmeğe muhtaç bırak. Irak da örnek petrol zengini insanlar açlıktan ölüyor. Demokrasi getireceklerdi, Afganistana da özgürlük hepsi ortada.
500