8 yaşındaki Eylül'ün katil zanlısı için istenen ceza belli oldu - Haberler
Haberi Paylaş

8 yaşındaki Eylül'ün katil zanlısı için istenen ceza belli oldu

Ankara Polatlı'da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'yı öldürme suçundan yargılanan sanık Uğur Koçyiğit'in ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan 48 yıla kadar hapsi istendi. Katil zanlısının annesinin de 28 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Eylül Yağlıkara'nın katil zanlısı Uğur Koçyiğit ile ona yardım ettiği öne sürülen annesinin yargılandığı davada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Uğur Koçyiğit, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Tutuksuz sanık Huriye Koçyiğit, Eylül'ün annesi Şerife ve babası Halil İbrahim Yağlıkara, taraf avukatları ile müdahil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada söz verilen savcı, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı, sanık Uğur Koçyiğit'in, "çocuğu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 21 yıl, "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 27 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Savcı, sanık Huriye Koçyiğit'in de "çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" suçuna yardımdan 8 yıl, "kasten adam öldürme" suçlarına yardım ettiği gerekçesiyle 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mahkeme başkanı daha sonra mağdur vekillerine esas hakkındaki mütalaaya karşı diyeceklerini sordu.

Yağlıkara ailesinin avukatı, Huriye Koçyiğit'in "yardım" değil "azmettirme" suçunu işlediğini savunarak, mütalaaya katılmadıklarını söyledi. Esas hakkındaki beyanlarını sunmak için süre isteyen avukat ayrıca Huriye Koçyiğit'in tutuklanmasını talep etti.

Sanık Huriye Koçyiğit, o tarihte köyde olmadığını, bu nedenle azmettirme eylemini gerçekleştirmediğini ileri sürdü ve mahkemeden esas hakkındaki savunması için süre talebinde bulundu.

Uğur Koçyiğit de esas hakkındaki savunması için süre isteğini söyledi.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, mağdur ile sanıkların süre talebini kabul etti.

Sanık Huriye Koçyiğit'in tutuklanma talebi, duruşmaları takip etmesi ve kaçacağına dair somut bir delil bulunmaması gerekçesiyle reddedildi. Uğur Koçyiğit'in ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Küçük kızın annesi Şerife ve babası İbrahim Yağlıkara ve avukatları Pelin Uzun basın açıklaması yaptı.

Baba İbrahim Yağlıkara, bunu tüm anne babaların yaşayabileceğini belirtti.

"Çocuklar ölmesin, anne babalar yanmasın" diyen baba Yağlıkara, "(Ateş düştüğü yeri yakar) derler, bu çok doğru. Gereken kararlarla katillerin büyük bir ceza almasını istiyoruz'' dedi.

Şerife Yağlıkara ise bugün duruşmada güzel haberler aldıklarını, 4 Eylül'de de iyi haberler almayı umduklarını ifade etti.

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan da ailenin yanında olduklarını dile getirdi.

Ceylan, "Umuyoruz, 4 Eylül'de karar verilecek ve ailemizin acıları sona erecektir'' ifadesini kullandı.

Eylül Yağlıkara, 22 Haziran 2018'de kaybolmuş, arama çalışmaları sonucu cesedi bir hafta sonra son görüldüğü yerin birkaç kilometre uzağında toprağa gömülü bulunmuştu.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Ankara, Eylül, 3. Sayfa, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

haber:

ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA KESİNLİKLE CEZA VERİLMELİ KÜFÜR VE HAKARET BİZİ Bİ YERLERE GETİRMEZ ÜLKEMİZDE BU TARZ OLAYLAR SÜREKLİ OLUYOR HERKES İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ AÇIP OKUSUN SÖZDE FEMİNİST KADIN VE ÇOCUK DERNEKLERİ AVRUPAİ ŞARTLAR İLE AİLE YAPIMIZA MÜDAHALE EDİYORLAR ÇOCUKLARIN BULUNDUKLARI ORTAMLARA MÜDAHALEDE BULUNMUYOR İŞ MAHKEMEYE DÜŞÜNCE ORTAYA ÇIKIYORLAR ERKEK KADAR KADINDA SUÇLUDUR AMA KADIN KENDİ BEYANI İLE AKLANIYOR ERKEK CEZAEVİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DEVLETİMİZE ZARAR VERİYO

VATANDAŞ:

BU NUN GİBİ ZALİMİ YEDİRİP İÇİ REÇEYİNİZE TAKSİM MEYDANINDA YAĞLI KAZIĞA OTURTUN HERKES GÖRSÜN BU NUN YAPTIĞINI HAYVAN BİLE YAPMAZ İNSANLIĞIMDAN UTANIYORUMMMMMMMMMMM. . . . . . . . . . . . . . . . .

Osman:

Erkeğe cani diye haber yapanlar eşini aldatan ve öz evladının öldürülmesini sağlayan anne yi tarif edecek bir kelime bulamadınız mı yoksa her zamanki gibi masum anne , evli kocasından şiddet gördüğü için psikolojisi bozulup evliyken mutluluğu başka erkeklerde aramak zorunda deyinde cezada almasın bari

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title