89 yaşındaki Gül Dede, koronavirüse meydan okuyor

89 yaşındaki Gül Dede, koronavirüse meydan okuyor

Bursa'da Gül Dede olarak bilinen 89 yaşındaki adam, sigarayı bırakmak için 27 yaşında ağzına koyduğu gülü 62 yıldır hiç çıkarmıyor. Ağzındaki gülle koronavirüse karşı korunacağına inanan yaşlı adam virüsten korkmadığını söylüyor.

11.06.2020 09:52 | Son Güncelleme: 11.06.2020 11:13

Bursa'da 89 yaşındaki bir vatandaş, 62 yıldır ağzından gülü düşürmüyor. Gül olmadan adım bile atmayan yaşlı adam, 27 yaşında bıraktığı sigara yerine gülü ağzına koydu. Gülün kendisini koronavirüse karşı koruyacağını inanan yaşlı adam virüsten korkmadığını da belirtiyor.

Orhangazi ilçesine bağlı Keramet köyünde yaşayan 89 yaşındaki Ali Rıza Karan, gülü o kadar seviyor ki, yaz kış ağzında gülle dolaşıyor. Ağzında gül olmadan adım bile atmayan yaşlı adamın dolabında da çeşit çeşit güller bulunuyor. Yaşlı adam, her gün farklı bir tanesini ağzına alıp dolaşıyor.

62 yıldır ağzındaki gülle yaşayan Gül Dede, virüse meydan okuyor

KORONAVİRÜSE KARŞI KORUYACAĞINA İNANIYOR

Doktorun "Sigarayı bırakman lazım" demesi üzerine sigarayı bırakan Karan, kendini oyalamak için ağzına gül koydu. Kara, 27 yaşında ağzına aldığı gülü tam 62 senedir bir an olsun ağzından düşürmüyor. Tam bir gül tiryakisi olan yaşlı adamı kimse ismiyle tanımıyor, herkes onu "Gül Dede" olarak tanıyor. Ağzında taşıdığı gülün kendisini koronavirüse karşı koruyacağını inanan yaşlı adam virüsten korkmadığını belirtiyor.

89 yaşındaki Gül Dede, koronavirüse meydan okuyor

SİGARAYI BIRAKTI GÜLE BAŞLADI

62 yıldır gül tiryakisi olduğunu ifade eden Ali Rıza Karan, "Benim adım Ali Rıza ama kimse beni ismimle bilmez herkes Gül Dede olarak bilir. Doktorumun tavsiyesi üzerine 27 yaşında sigarayı bıraktım o günden sonra sigara tiryakiliğinden gül tiryakiliğine geçtim. Ağzımda gülle dolaştığımı görenler büyük şaşkınlık yaşayıp keşke bizde senin gibi olsak diyorlar. Sigara içenlere bırakması konusunda uyarılarda bulunuyorum. Ben gülü ağzımdan hiç düşürmüyorum hep ağzımda bir gül bir hafta gidiyor. Sonra değiştiriyorum. Ağzımda taşıdığım gül beni korona virüsten koruyor. Ben koronavirüsten korkmuyorum. Ağzımda gül taşıdığım için virüs bana gelmez" dedi.

89 yaşındaki Gül Dede, koronavirüse meydan okuyor
89 yaşındaki Gül Dede, koronavirüse meydan okuyor

Kaynak: İHA

title