Haberler

Türkiye'nin konuştuğu sapığın iyi hal indirimi almasına kadın hakimden itiraz: Pişmanlık emaresi gözlemlemedim

Güncelleme:

İzmir'de Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi gören kanser hastası N.C.'ye cinsel saldırıda bulunan erkek hemşire Emre Kale'ye 25 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme heyetinde yer alan kadın hakim, sanığın iyi hal indirimine şerh koydu. Buna gerekçe olarak da sanığın hal ve tavırlarında hiçbir pişmanlık emaresi gözlemlenmemesini gösterdi.

İzmir'de Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi gören kanser hastası N.C.'ye (63) cinsel saldırıda bulunan erkek hemşire Emre Kale'ye (30) takdiri indirim uygulanarak verilen 25 yıl hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, sanığın beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumdaki mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullandığına yer verildi. Mahkeme heyetinde yer alan kadın hakimin 'iyi hal' indirimine şerh koyup itiraz etmesinin gerekçesini ise sanığın pişmanlık yaşamadığının açıkça anlaşıldığı, hal ve tavırlarında hiçbir pişmanlık emaresi gözlemlenmemesi olarak açıklandı.

Akciğer kanseri olan N.C., 24 Nisan 2023'te, EÜ Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. Durumu kötüleşen N.C.'nin 5 Mayıs'tan itibaren bilinci kapandı. İddiaya göre, N.C., Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarken, 17 Mayıs'ta hastanede hemşire olarak görev yapan Emre Kale'nin cinsel saldırısına uğradı. N.C.'nin yattığı odaya ilaç almak için giren hemşirelerden E.E. ise yaşanan olayı görüp, durumu üstlerine bildirdi. Yoğun bakım ünitesindeki güvenlik kameralarını izleyen güvenlik personeli, olayı kameradan tespit etti ve görüntülerle birlikte polise şikayette bulunuldu. İhbar üzerine çalışma başlatan polis, şüpheli Kale'yi, Bayraklı ilçesinde bir mekanda eşiyle yemek yerken gözaltına aldı. Emniyette güvenlik kayıtları izletilen şüpheli, "Hastaya vermiş olduğum ilaçlar, kendi elektronik sisteminde bulunan ilaçlar, görüntülerin devamı için söyleyecek herhangi bir şeyim yoktur" dedi. Emniyetteki ifadelerin ardından Kale, sevk edildiği mahkemede tutuklandı, N.C. de olaydan bir süre sonra hayatını kaybetti.

40,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Olayla ilgili soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede savcı, Kale'nin aynı hastanede, aynı birimde bulunan, beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumda olan mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle nitelikli cinsel saldırıda bulunduğuna vurgu yaptı. Kale'nin mağdura tedavi kapsamında verilmeyen ilacı vererek, uyuşturucu temin ettiği de iddianamede yer buldu. Alınan ifadeler ve toplanan deliller ışığında savcı, Kale hakkında, 'kamu görevini kötüye kullanarak beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı cinsel saldırı' ve 'uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etme' suçundan toplam 40,5 yıla kadar hapis cezası isteminde bulundu. İddianame, İzmir 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

"PSİKOLOJİK VE AİLEVİ SIKINTILARIM VARDI"

Davanın geçen yıl 1 Aralık'taki duruşmasında savunmasını yapan sanık Kale olayı anlatarak, "Böyle bir utanç verici olaydan ötürü anıldığım için çok üzgünüm. Psikolojik ve ailevi sıkıntılarım vardı. Sıkıntılı bir ruh hali içerisindeydim. Evliyim, olay sırasında herhangi bir cinsel açlığım söz konusu değildi. Sadece sıkıntılı bir ruh haliyle hareket ettim ve bazen ne yaptığımı hatırlamıyorum. Mağdur hasta yoğun bakımda yatıyordu, yarı baygındı. Tedavi nedeniyle kendisine 3-4 gündür morfin veriliyordu. Hidromorfin denilen ilacı mağdura damar yolu ile ben verdim. Bu ilacı servisten temin ettim. Olaydan ne kadar önce verdiğimi hatırlamıyorum. Cinsel organımı çıkardım ve 2-3 dakika öyle durdum. Hem pişmanlık hem de bir görgü tanığının içeri girmesiyle vazgeçtim. Başka bir şey yapmadım" ifadelerini kullandı.

KARAR İSTİNAFA TAŞINDI

Davanın 26 Nisan'da görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Kale'nin yanı sıra taraf avukatları katıldı. Taraflara son sözlerinin sorulmasından sonra mahkeme heyeti verilen kısa aranın ardından kararını açıkladı. Kadın hakimin iyi hal uygulanmaması için şerh koymasına rağmen sanık Kale'ye duruşmalardaki iyi hali göz önüne alınarak 'cinsel saldırı' suçundan 16 yıl 3 ay ve 'uyuşturucu madde temin etmek' suçundan da 9 yıl 4 ay 15 gün olmak üzere toplam 25 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, uygulanan takdiri indirime itiraz etti. Karar, istinaf mahkemesine taşındı.

GEREKÇELİ KARAR

Davayla ilgili gerekçeli karar açıklandı. Sanık Emre Kale'nin; edinilen bilgiler ve mevcut bulgular değerlendirildiğinde uluslararası psikiyatri tanı kriterlerini karşılayabilecek bir tanısının mevcut olmadığı, isnat edilen suçun işlendiği tarihte hastalığının bulunmadığı, işlediği iddia edilen fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabildiğine yer verildi. Sanığın davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede etkileyen bir sorun olmadığına ayrıca akıl sağlığının yerinde olduğuna dikkat çekildi. Suçun işleniş biçimi, sanığın amaç ve saiki, birden fazla nitelikli halin bir arada bulunması nazara alınarak eylemine uyan ceza kanununda vücut dokunulmazlığını ihlalini gerçekleştirdiği, ayrıca mağdura tedavi kapsamında verilmeyen ilacı verdiği de gerekçeli kararda yer aldı. Sanığın üretimi resmi makamların iznine ve satışı yetkili tabip tarafından düzenlenen reçeteye bağlı olan uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran maddeyi ölen N.C.'ye verdiğinin anlaşıldığına da dikkat çekilerek ilgili maddelerden hapis cezasına çarptırıldığına dikkat çekildi. Sanığın aynı hastanede aynı birimde yatan hasta olarak tedavi alan, beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumda olan mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullandığına yer verildi.

"PİŞMANLIK" BELİRTİSİ GÖRMEYEN HAKİM İNDİRİM YAPMADI

Kadın hakimin iyi hal uygulamasına koyduğu şerhin gerekçesi de kararda yer aldı. Sanığın dış etkenler nedeniyle eylemini sonlandırdığı aşamaya kadar yoğunluğu artan bir şekilde N.C.'ye yönelik eylemlerine devam ettiğine dikkat çeken hakim, sanığın sonraki eylemlerinin de pişmanlık içermediğinin açıkça anlaşıldığına vurgu yaptı. Sanığın duruşmalarda herhangi bir taşkınlık yapmadığına yer veren hakim, alınan beyanlarında 'Pişmanım' dediğini hatırlatarak hal ve tavırlarında hiçbir pişmanlık emaresi gözlemlenmediği, sanık hakkında başkaca gerekçelerle takdiri indirim uygulanamayacağı kanaatinde olduğuna dikkat çekip, indirim yapılması yönündeki karara katılmadığını vurguladığı da gerekçeli kararda yer aldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / 3.Sayfa

Ege Üniversitesi Hastanesi Ege Üniversitesi Emre Kale Hakim İzmir Hukuk 3.Sayfa Sağlık Haberler

Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarında 4,7 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarında 4,7 büyüklüğünde deprem

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin imalı ittifak açıklamasına AK Parti'den yanıt gecikmedi: Yolumuza devam edeceğiz

Bahçeli'nin imalı ittifak açıklamasına AK Parti'den yanıt gecikmedi: Yolumuza devam edeceğiz

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

500

Yorumlar (10)

Emir Güler:

YAĞLI KAZIK ŞART

158
0
yanıtYanıtla
sinan çayırcı:

Yağsız .

yanıt34
yanıt0
Cesur:

Bu ne ya.Artık moda oldu aylevi sorunlarım vardı yok psikolojik sorunlarım vardı diyerek işin içinden çık.O zaman her sıkıntısı olan her türlü haltı işlesin.Kendi aleyhine verilen cezalara gelince itiraz etmesini biliyor. 25 yıl verilince cezayı çok görüyorsun psikolojinbozuk nasılsa neden bu ceza az daha çok vermiyorsunuz demiyon.Cezalar ağır olmalıki herkes kendine çekidüzen versin. Ayrıca Adalet bakanlığı şunu yalnış yapıyor.Evet mahkeme bir karar vermiş neden karar veren hakimler teşir ediliyor.Yok şu bayan hakim şerh düştü.İndirim uygulamadı gibi hakimi hedef haline getiriyor.Bu gibi karar veren hakimlerin bilgileri neden haberler konusu olsun.

112
0
yanıtYanıtla
Abdullah Atik:

Vurun iğneyi yollayın cehenneme..

110
0
yanıtYanıtla
Mustafa Samet Cetin:

Ha bide iyi hal verilebiliyor yani bu sapığa

88
0
yanıtYanıtla
Tuncay:

akciger kanserinin son evresinde artik hasta acı cekmesin diye uyusturucu bir madde verilir bu heyet karariyla olur benim bildigim sekli yapistirici bant seklindedir. Allah her daim iyilerle karsilatirsin hepimizi, ve seytana uydurmasin,

64
1
yanıtYanıtla
Bükücü:

Tak boynuna ipi, vur tekmeyi

53
0
yanıtYanıtla
Ümit ACIR:

Bunu besleyip masum sokak hayvanlarını öldürün. Vicdanınızı seveyim.

36
2
yanıtYanıtla
AZİZ ERCAN ÇELİKLİ:

Hastaya çok güzel taciz ettiği için iyi hal uygulamışlar. Allahım daha neler göreceğiz. Kaldırın bu maddeyi kanundan yav. Böyle saçma şeymi olur. Ben vergimi verirken çok iyi bir vatandaşım neden iyi hal uygulayıp vergimi indirmiyorlar.

38
0
yanıtYanıtla
şahabettin Ayyıldız:

Her türlü sapıklıği yap sonra kravat tak iyi halden faydalan, bizde buna adalet diyelim kanun diyelim

18
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title