Haberi Paylaş

Trafik kazasında evladını kaybeden aile şikayetten vazgeçti, alkollü kaymakamın 6 yıla kadar hapsi isteniyor

3. Sayfa Haberleri

Batman'ın Gercüş Kaymakamı iken Diyarbakır'da ölümlü trafik kazasına karışan ve tutuklanarak görevinden uzaklaştırılan Server Sinanoğlu hakkında maktulün ailesi şikayetten vazgeçti. Kaymakam hakkında "bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Server Sinanoğlu hakkında hazırladığı iddianame, 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede 15 Temmuz'da Sinanoğlu'nun kullandığı 72 EP 436 plakalı cipin Batman-Diyarbakır kara yolunda araçlar için yeşil ışık yandığı esnada yolun karşı tarafına geçmeye çalışan 13 yaşındaki Muhammed Çelik'e çarptığı ve yaralanan çocuğun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Sinanoğlu'nun aracının çocuğa çarptıktan sonra karşı şeritte kırmızı ışıkta bekleyen bir araca çarparak durduğu kaydedilen iddianamede, bu aracın sürücüsü M.O.'nun da yaralandığı belirtildi. Araçta yapılan aramada boş alkol kutusu bulunduğu belirtilen iddianamede, kolluk görevlilerince yapılan test neticesinde Sinanoğlu'nun 0,27 promil alkollü olduğunun tespit edildiği kaydedildi. İddianamede maktulün anne ve babasının 25 Temmuz'da dilekçeyle yaptığı başvuruda maddi ve manevi zararlarının karşılandığını, şüpheliden şikayetçi olmadıklarını ifade ettikleri yer aldı.

Trafik kazasında evladını kaybeden aile şikayetten vazgeçti, alkollü kaymakamın 6 yıla kadar hapsi isteniyor

İddianamede yer alan trafik bilirkişisi tarafından hazırlanan raporda, "Maktul Çelik'in 'yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde yayalar için ışıklı işaret olduğu, yayaların bu işaretlere uyması' maddesini ihlal ettiğinden asli kusurlu olduğu belirlenmiştir. Sinanoğlu ise 'sürücüler kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken hızlarını azaltmak zorundadırlar' maddesini, 'uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin kara yolunda araç sürmeleri yasaktır' maddesini ihlal ettiğinden tali kusurlu olduğu tespit edilmiştir. Kazada yaralanan M.O.'nun kazada kusur ve kural ihlalinin olmadığı kanaatine varılmıştır." ifadeleri yer aldı.

Trafik kazasında evladını kaybeden aile şikayetten vazgeçti, alkollü kaymakamın 6 yıla kadar hapsi isteniyor

İddianamenin sonuç ve değerlendirme kısmında ise, "Şüpheli, 0,27 promil seviyesinde alkollü olup kavşağa girdiğinde hızını azaltmamak ve kendi beyanına göre de şehir içi hız sınırının üzerinde araç kullanmak suretiyle dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı şekilde hareket ederek sevk ve idaresindeki 72 EP 436 plakalı araçla çarptığı Muhammed Çelik'in ölümüne neden olmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından, eylemine uyan sevk maddesi uyarınca cezalandırılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Trafik kazasında evladını kaybeden aile şikayetten vazgeçti, alkollü kaymakamın 6 yıla kadar hapsi isteniyor

İddianamede, Sinanoğlu hakkında aracına çarparak yaralanmasına neden olduğu M.O.'nun şikayetçi olmaması nedeniyle buna ilişkin kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildiği belirtildi. Server Sinanoğlu hakkında "bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İçişleri Bakanlığı, Gercüş Kaymakamı iken ölümlü trafik kazasına karışan Sinanoğlu'nu görevden uzaklaştırmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Muhammed Çelik Diyarbakır Tragger Batman 3. Sayfa Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (13)

ismail bey :

Parayı verdimiydi bu şekilde ceza indirimi olmamalı. O çocuk ailenin malı değil, bir insan, bir vatandaş, ona zarar verirince avukatı devlet olmalı. kaymakam olarak alkollü araç sürmek ne demek.

emre akan:

adalet varmı soruyorum şeriatta 5 çeşit ölüm vardır amden katil şibih amden katil hataen katil şibih hataen katil ve teşebbüsen katil vardır hataen katil olsa yani hataen öldürmüş olsa dahi 61 gün oruç cezası ile 1000 dirhem altın veya 10000 dirhem gümüş ödemesi lazım

ayh:

Aile sikayetten vazgecirildi, kaymakam kucuk bir ceza ile ve denetimli serbetlikle cezaevine girmeden serbest kalacak. Bu ulkede insan hayati cok ucuzulasti !

Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title