16 Türk Hacı Adayı Hayatını Kaybetti

16 Türk Hacı Adayı Hayatını Kaybetti

- 16 Türk hacı adayı hayatını kaybettiGAZİANTEP - Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Remzi Bircan, bu yıl 16 Türk hacı adayının çeşitli nedenlerle hayatını kaybettiğini açıkladı.

- 16 Türk hacı adayı hayatını kaybetti

GAZİANTEP - Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Remzi Bircan, bu yıl 16 Türk hacı adayının çeşitli nedenlerle hayatını kaybettiğini açıkladı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Hac Umre Daire Başkanı ve Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Remzi Bircan, Mekke Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanı Yaşar Çapcı 2018 yılı Hac organizasyonu koordinasyon toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Ramazan Muslu, "Cenabı haktan niyazımız, inşallah ülkemizden ve çeşitli islam ülkelerinden gelen hacılarımızın sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde hac görevlelerini yerine getirerek, ülkelerine sağlimen, galimen dönmeledir" dedi.
Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Remzi Bircan ise, ilk kafilenin 18 temmuz 20018 tarihinde ulaştığı Suudi Arabistan topraklarına son kafilenin ise 16 Ağustos'da beklediklerini ifade etti. Bircan, "Bu organizasyon büyük bir organizasyon. Konaklamasından iaşe hizmetlerine, sağlıklarından, irşatlarına Mekke-i Mükerreme'deki otellerinden Kabe-i Muazzamaya intikalleri, almış oldukları hediyelik eşyalarını ülkelerindeki adreslerine teslimatına kadar her alanda, başkanlığımız ilgili kuruluşlarla iş birliği içerisinde vatandaşlarımızın hizmetlerini her daim en üst seviyeye çıkarmanın gayesi içerisinde oldu. Türkiye 'den ilk kafilemiz 18 temmuz 2018 tarihinde Antalya Antalya birinci kafile gelmiştir. Hac öncesinde ise gelecek en son kafilemiz ise Ankara 29. kafilesi olacaktır. 16 Ağustos 2018 tarihinde Mekke-i Mükerreme'ye ulaşacaktır" dedi.
Dönüşler 20 Eylül'de sona erecek
Bircan, "Hacdan sonra Cidde'den Türkiye'ye dönecek olan İstanbul 22 kafilemiz, gidecek. 20 Eylül 2018'de en son kafilemizi Medine-yi Münevvere'den Türkiye'ye uğurlamış olacağız" ifadelerini kullandı.
En küçük hacı 2 aylık, en büyüğü ise 103 yaşında
Bircan, en küçük hacı adayının İzmir'den en yaşlı hacı adayının ise Adıyaman'dan olduğunu ifade ettiğini belirterek, "En küçük hacımız İzmir'den gelen 11.06.2018 doğumlu İzmir 10. kafileden Ali Rahman Kutlutürk, en yaşlı hacımız ise Adıyaman'dan 1.7.1915 doğumlu 103 yaşında adıyaman ikinci kafilemizde bulunan Ayşe Topsait tezyemizdir. Hacılarımızın yaş ortalaması 60 civarındadır" dedi.
16 hacı adayı hayatını kaybetti
Bircan, bugüne kadar 16 hacı adayının sıcak ve farklı sebeplerden hayatını kaybettiğini belirterek, "Hem Türkiye'de hem Cidde'de hemde Medine'de sağlık merkezlerimiz yer almaktadır. Sağlık her şeyin başıdır. Özellikle sıcak bir ortamda bulunuyoruz. Mekke-i Mükerreme'de toplam 402 kişi sağlık personelimiz hizmet vermektedir. Medineyi Münevvere'de de sağlık ekiplerimizin sayısı ise 88'dir. Bugün itibariyle muayene olan hacı sayımız 23 bin 391 kişidir. Otellerimizden ambulansla alınarak, hastaneye götürüler hastalarımızın sayısı 333'dür.An itibariyle hastanemizde yatan hasta sayısı 208 civarındadır. Bu yıl 16 hacı adayımız da ne yazık ki hayatını kaybetti" ifadelerini kaydetti.
Bircan, hacı adaylarının 70 otobüs ile Kabe'ye götürüldüğünü belirterek, "Hacılarımız namaz vakitlerinde otellerinden alınarak, Kabe'ye götürülüyor. 70 otobüs ile 46 otelden hacılarımız alınıyor. Namaz çıkışında ise Kabe'den alınan hacılarımızın otellerine ulaşımı sağlanmaktadır" dedi.
Bircan, Türkiye genelinden 40 gazetecinin görev yaptığını, basınla ilgili 29 başkanlık personelinin görevlendirildiğini ifade etti.
Hacılar Arafat'ta üşüyecek
Remzi Bircan, Arafat'taki çadırlarda bu yıl yapılan çalışma ile sanayi tipi klimaların takıldığını ve her yıl sıcaktan kavrulan hacıların çadırlarında bu yıl üşüyeceğini kaydetti. Bircan,
Arafat son derece müthiş bir çalışma var. Geçen seneden farklı dolap tipi klimaların yerine sanayi tipi klimalara geçilmiş. Belki hacılarımız bu sene çadırlarımızda biraz üşüyecekler" şeklinde konuştu.
Mekke Ayniyet ve İaşe Ekip Başkanı Yaşar Çapçı ise, "10 bin metrekare alan üzerine kurulu büyük bir mutfakta hacılara 2 öğün yemek verildiğini söyledi. 45 bin hacıya günde 2 öğün ve bir de ara öğün yemek verildiğini anlatan Çapçı, "60 bin ekmeğimizi, poşetin içerisine koyarak, sağlık koşullarına uygun, hijyenik olarak sunuyoruz. sabah kahvaltısında çorba çıkartıyoruz. Hacılarımızın sağlıklı beslenmesi için öğle öğünü için kumanya çıkartıyoruz. Yaklaşık 45 bin kişiye yemek vereceğiz" dedi.
Çapçı, 60 bin ekmek üretildiğini ve 420 aşcı ve ascı yardımcısının mutfakta göre yaptığını da sözlerine ekledi.
Öte yandan bu yıl bin 416 şehit yakını ve gazinin kurasız hacca getirildiğini kaydetti.

Kaynak: İHA