Yönetmen Metin Erksan'a Veda

Yönetmen Metin Erksan'a Veda
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ünlü yönetmen Metin Erksan, son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden ünlü yönetmen Metin Erksan, son yolculuğuna uğurlandı. Ünlü yönetmenin 'Susuz Yaz' filmini çektiği İzmir'in Bademler köyünden de cenazeye çelenk gönderildi.

Metin Ersan'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi. Burada düzenlenen cenaze törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır ve Kenan İmirzalıoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı. Ünlü yönetmenin 1963 yapımı "Susuz Yaz" isimli filminde oynayan oyuncu Hülya Koçyiğit, "Burada çok sayıda gazetecinin olması mutluluk verici. Ne kadar önemli birisi olduğunu bir kere daha görmüş olduk. Bizim Türk sinemasının tanınmasında en büyük emeği geçenlerden bir tanesiydi" dedi.

"Türkiye'nin başı sağ olsun" diyen Bakan Bağış ise, "1950'den bu yana ülkemizin kültür sanat dünyasına, sinemamızın uluslararası standartlara kavuşmasında çok büyük emeği olan, çok değerli bir duayeni kaybettik. Bir ömür Türk sinemasına harcandı ve bugün Türk sinemasının uluslararası standartlara gelmesinde kendisinin çok büyük emekleri vardı. Aynı zamanda ülkemizin AB süreciyle ilgili ilk kitap yazan aydınlardan birisidir. Bu yüzden de sorumluluğunu üstlendiğim AB sürecimizin önemini gerçekten anlayan ve bunu anlatmak için de çaba harcayan bir büyüğümüze son görevimizi yapmak için buradayız. Ülkemizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Oyuncu Türkan Şoray ise, sinemada iyi bir yere gelmesindeki en büyük etkenlerden birinin Metin Erksan olduğunu ifade ederek, "Onun sayesinde sinemada yer edindim. Son 30 yıldır sinemaya küsmüş gibiydi. Bu da beni çok üzüyordu. Sanki sinemayı bırakmış gibiydi. Şimdi de tamamen bıraktı. Allah rahmet eylesin" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, "Metin Erksan, yapımcı ve sinemacı olarak bir ekol olarak kabul ettiğimiz, Halit Refiğ ile birlikte ulusal sinema anlayışının temsilcisi olmuştur. Kendisi yurt içinde ve yurt dışında Türk sinemasını temsil etmiş önemli bir yönetmenimizdi. 'Yılanların Öcü ve Susuz Yaz filmlerini çok iyi hatırlar ve iyi biliriz. Belediye olarak biz son dönemde hep yanındaydık. Sıkıntılarını biliyorduk" şeklinde konuştu.

Genç oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ise, Erksan'ın dizisinde oynama şansı elde ettiğini ifade ederek, "Çok uzun olmasa da kendisiyle birkaç kere bir araya gelme şansım oldu. Çok büyük adamdı. Büyük kayıp, başımız sağ olsun" dedi.

Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Erksan'ın Türk bayrağına sarılı tabutu alkışlar eşliğinde cenaze aracına taşındı. Bakan Günay da tabuta omuz verdi. Erksan'ın cenazesi, defnedilmek üzere Boğaziçi Üniversitesi Kampusu içinde yer alan Nafi Baba Türbesi'ndeki aile mezarlığına götürüldü.

Öte yandan yönetmen Erksan'ın unutulmaz filmleri arasında yer alan "Susuz Yaz"ın çekildiği İzmir'in Bademler köyünden de camiye çelenk gönderildiği görüldü. - İSTANBUL

Yönetmen Metin Erksan'a Veda
Yönetmen Metin Erksan'a Veda
Yönetmen Metin Erksan'a Veda
Yönetmen Metin Erksan'a Veda

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title