Mehmet Şimşek Çizik Yedi, Ekonominin Başında Başbakan Yıldırım Olacak

Mehmet Şimşek Çizik Yedi, Ekonominin Başında Başbakan Yıldırım Olacak

Mehmet Şimşek Çizik Yedi, Ekonominin Başında Başbakan Yıldırım Olacak
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Yüksek Planlama Kurulu başkanlıklarını Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Bundan önceki hükümet döneminde kurul başkanı Mehmet Şimşek'ti.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve Yüksek Planlama Kurulu başkanlıklarını Başbakan Binali Yıldırım yürütecek. Başbakan'ın bulunmadığı toplantılarda EKK ve YPK'ya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlık edecek.

YENİ GÖREV DAĞILIMI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin Başkanlık genelgesine göre, EKK üyeleri Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ile Maliye Bakanı'ndan, YPK üyeleri ise Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Kalkınma Bakanı, Maliye Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'ndan oluşuyor.

##8474171##

Başbakan Yılıdırım'ın başkanlığındaki, Canikli ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, Kalkınma Bakanı, Kültür ve Turizm bakanı, Maliye Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'ndan oluşan Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'na da Canikli vekalet edecek.

MEHMET ŞİMŞEK'E BU SEFER YETKİ VERİLMEDİ

64. ahmet Davutoğlu hükümeti döneminde, Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) Başkanlığına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek getirilmişti. Bu görevlendirme ile Bakan Şimşek ekonominin patronu olurken, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ise Türkiye'de Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Komisyonu başkanlığı yapıyordu.

##8475862##

MEHMET ŞİMŞEK İSMİ PİYASA İÇİN GÜVEN OLMUŞTU

65. Hükümetin açıklanması öncesi dolar 3.01 lirayla kadar yükselmiş borsa düşmüştü. Buna piyasaların güven duyduğu isim Mehmet Şimşek'in yeni kabinede olmama ihtimalinin yol açtığı iddia edildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı kabinede Şimşek'te yer alınca dolar 2.93 seviyelerine geriledi. Şimşek kabinede yine başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi ancak ikinci bir ismin daha ekonomide söz sahibi olması Mehmet Şimşek'in yetkilerinin sınırlandırıldığı şeklinde yorumlandı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'nın Mehmet Şimşek'e verilmediğinin ortaya çıkması sonrası piyasaların bunu nasıl fiyatlayacağı merak ediliyor.

DİĞER KURULLARDA DURUM

Resmi Gazete'de yer alan diğer kurullara ilişkin karara göre; Başbakan Binali Yıldırım ayrıca, Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'nun başkanlığını yapacak.

Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu'na Yıldırım'ın bulunmadığı zamanlarda Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlık edecek. Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlenmesi Kurulu'nun başkanı da Canikli.

Bunlar dışında; Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu'nun Başkanı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş olarak belirlendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (66)
HALK: nolmuş yani halkda altını çizdi
VATANSEVER: Ne erdoğan nede berat albayrak hakkında yorum yazamıyoz. Bu kadar korkmayın küfredecek halimiz yok eleştirecez sadece.
MEHDİNİN BORAZANI: tam tersi, mehdi hazretleri faşiste yayın yasağı koydu, yayınlanmasın diye emir buyurdu, yakında haberlerden komple kaldırırlarsa hiç şaşma. .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title